W tym roku ogłoszono już 3259 upadłości konsumenckich
Jak podaje portal „Puls Biznesu”, według prezesa Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, Jarosława Nawrotka, który zbierał dane na ten temat, do końca roku lista ogłoszonych upadłości może się podwoić.
Upadków wciąż za mało
Zdaniem prezesa COIG, stosunek liczby ogłaszanych upadłości do osób, którzy mają ogromne problemy ze spłatą zobowiązań wciąż jest za mały. Jarosław Nawrotek twierdzi, że statystycznie upadłość gospodarczą powinno ogłaszać około 10 000 Konsumentów. Wiąże się to z 2 000 000 osób, których przerasta spłata zobowiązań.
Kto bankrutuje?
„PB” podaje, że średnio ogłaszanych jest 500 upadłości miesięcznie. W marcu bieżącego roku współczynnik ten okazał się być rekordowym i przyniósł 619 upadłości. Profil Konsumenta ogłaszającego upadłość z każdym rokiem się zmienia. W roku ubiegłym średnia wieku bankruta wynosiła 49 lat. Wówczas najmłodszy bankrut miał zaledwie 7 lat, najstarszy zaś 89 lat. Bieżący rok przyniósł jednak zmiany. Najmłodszym bankrutem był dwunastolatek, najstarszym osoba mająca 51 lat. Średnia wieku Konsumenta ogłaszającego upadłość wynosiła 49 lat. Puls Biznesu podaje, że największa liczba upadłości zgłaszana jest wśród osób między 40 a 49 rokiem życia. Zauważalna jest także różnica bankrutów w podziale na płeć. Do tej pory bankructwo ogłosiło 1445 mężczyzn i 1814 kobiet.
W podziale na województwa, najbardziej zadłużone jest:
-
mazowieckie – 678 ogłoszonych upadłości (21%),
-
śląskie – 409 ogłoszonych upadłości (13%),
-
małopolskie – 252 ogłoszone upadłości (7,7%).
Najmniej upadłości ogłoszono w województwie:
-
lubuskim – 62 ogłoszone upadłości,
-
lubelskim – 59 ogłoszonych upadłości.
Dodaj komentarz