Firma doradcza z Londynu - Brand Finance, uznała Polskę jako 23. najbardziej wartościowy kraj na świecie. Wartość naszej marki narodowej to więcej niż 650 mld dolarów.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 10.10.2018
Udostępnij:

Zgodnie z raportem Brand Finance, wartość naszej narodowej marki plasuje się w drugiej dziesiątce zestawienia na 100 ocenianych państw. Zajmujemy 23. pozycję na świecie i 7. spośród krajów Unii Europejskiej.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), raport jest elementem corocznego rankingu marek narodowych Nation Brands, który jest opracowywany na podstawie kilkudziesięciu zmiennych pochodzących m.in. z zestawień Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Światowego Forum Gospodarczego w Davos i serwisu fDI Intelligence.

Do Top 10 najbardziej wartościowych marek narodowych w 2018 roku należą:

1. Stany Zjednoczone

2. Chiny

3. Niemcy

4. Wielka Brytania

5. Japonia

6. Francja

7. Kanada

8. Włochy

9. Indie

10. Korea Południowa

Lider zestawienia – Stany Zjednoczone zostały wycenione na prawie 26 bln dolarów. Za nimi znalazły się Chiny z wynikiem 12,8 bln dolarów oraz Niemcy z wartością równą 5,1 bln dolarów.

Źródło: http://brandfinance.com/images/upload/brand_finance_nation_brands_reports_2018.pdf

Polska znalazła się na 23. miejscu zestawienia, wyprzedzając Norwegię, Belgię, czy Austrię.

W rozmowe z PAP, Konrad Jagodziński z Brand Finance, wyjaśnił, że dzięki pozytywnym prognozom gospodarczym Polska odnotowała 14-procentowy wzrost wartości marki narodowej. To wynik wyższy niż średni światowy wzrost, który wyniósł 12%.

Od czego zależy wartość marki? Wpływ na to ma wiele czynników. Są to między innymi: rozmiar gospodarki, bieżąca polityka, działania promocyjne oraz szczegółowa analiza siły marki (BSI – to wskaźnik, który jest opracowywany na podstawie danych dotyczących społeczeństwa, rynku obrotu dóbr i usług oraz inwestycji w danym kraju).

W poprzedniej edycji rankingu Polska również zajmowała 23. miejsce zestawienia. Odnotowała jednak niższy wzrost na poziomie 11%. 

Komentarze