2 800 000 000 złotych wyniósł cały program MdM. Mimo, że był on skierowany do osób, które na samodzielny zakup mieszkania nie mogłyby sobie pozwolić, to w większości przypadków korzystały z niego osoby mogące kupić mieszkanie bez większych problemów.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 17.03.2018
Udostępnij:

Eksperci i analitycy zadają sobie pytanie, czy tak ogromna suma pieniędzy nie mogła zostać przeznaczona na inny, bardziej potrzebny cel. Mimo różnych opinii, MdM przyniosło pozytywne skutki. Zainteresowanie programem było ogromne, o czym świadczy fakt, że pieniądze przeznaczone na ostatnią edycję programu rozeszły się w bardzo krótkim czasie.

Z MdM najbardziej zadowolone były osoby, którym udało się skorzystać z programu oraz sami deweloperzy. Niesmak pozostał jednak tym, którzy na program nie zdążyli się na załapać. Osoby, które ściśle analizują rynek bardzo krytycznie podeszli do akcji uważając, że założone cele nie zostały spełnione.

Statystyki
 

Badanie wykonane przez IBRIS zlecone przez Habitat For Humanity pokazało, że:
 

  • 13,3% badanych jest zdania, że lepsze są dopłaty do kredytów hipotecznych, 

  • 53,7% respondentów uważa, że budowanie i remontowanie mieszkań komunalnych i socjalnych przez państwo jest najlepszym wsparciem dla osób, które borykają się z problemami mieszkaniowymi.

Powyższe dane pochodzą z raportu GUS z 2016 roku. Rodziny na przyznanie lokalu czekały wówczas średnio prawie sto miesięcy. W tamtym czasie na 64 000 rodzin czekało na mieszkanie komunalne, zaś 95 000 rodzin czekało na mieszkanie socjalne

Cele
 

Według komentatorów rynkowych MdM nie spełniło najważniejszego zakładanego celu – nie pomogło osobom, które faktycznie nie mogły pozwolić sobie na zakup mieszkania z powodu braku finansów. Raport BGK pokazał, że większość rodzin, którym udało się skorzystać z programu, same bez problemu uzbierałyby sumę potrzebną na wkład obowiązkowy.
 

Mieszkanie dla Młodych
 

Z podsumowania czteroletniego programu sporządzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że:
 

  • średnia dopłata wynosiła 26 190 złotych,

  • większa część osób, które skorzystały z programu, samodzielnie uzbierałaby wymaganą kwotę wkładu własnego,

  • średnia cena mieszkania plasowała się na poziomie 218 000 złotych,

  • średnia powierzchnia mieszkania wynosiła około 54 metry kwadratowe.

Pomimo niewiarygodnego wyścigu po dopłaty, finalnie MdM miał opinie pozytywne. Jednak na początku swojego, kiedy zastąpił „Rodziny na Swoim”, był bardzo mocno krytykowany.

Braki w mieszkaniach
 

Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl informuje, że suma 26 000 000 000 złotych potrzebna jest, aby zaspokoić niedobór lokali socjalnych oraz mieszkań komunalnych. Ekspert podkreśla, że kwota wykorzystana w trakcie trwania całego programu MdM mogłaby pokryć łącznie budowę 18 000 mieszkań i lokali socjalnych. 


 

Komentarze