Program MdM kosztował prawie 3 mld złotych

Program MdM kosztował prawie 3 mld złotych

author
Patryk Byczek
17 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria
2 800 000 000 złotych wyniósł cały program MdM. Mimo, że był on skierowany do osób, które na samodzielny zakup mieszkania nie mogłyby sobie pozwolić, to w większości przypadków korzystały z niego osoby mogące kupić mieszkanie bez większych problemów.

Eksperci i analitycy zadają sobie pytanie, czy tak ogromna suma pieniędzy nie mogła zostać przeznaczona na inny, bardziej potrzebny cel. Mimo różnych opinii, MdM przyniosło pozytywne skutki. Zainteresowanie programem było ogromne, o czym świadczy fakt, że pieniądze przeznaczone na ostatnią edycję programu rozeszły się w bardzo krótkim czasie.

Z MdM najbardziej zadowolone były osoby, którym udało się skorzystać z programu oraz sami deweloperzy. Niesmak pozostał jednak tym, którzy na program nie zdążyli się na załapać. Osoby, które ściśle analizują rynek bardzo krytycznie podeszli do akcji uważając, że założone cele nie zostały spełnione.

Statystyki
 

Badanie wykonane przez IBRIS zlecone przez Habitat For Humanity pokazało, że:
 

  • 13,3% badanych jest zdania, że lepsze są dopłaty do kredytów hipotecznych, 

  • 53,7% respondentów uważa, że budowanie i remontowanie mieszkań komunalnych i socjalnych przez państwo jest najlepszym wsparciem dla osób, które borykają się z problemami mieszkaniowymi.

Powyższe dane pochodzą z raportu GUS z 2016 roku. Rodziny na przyznanie lokalu czekały wówczas średnio prawie sto miesięcy. W tamtym czasie na 64 000 rodzin czekało na mieszkanie komunalne, zaś 95 000 rodzin czekało na mieszkanie socjalne

Cele
 

Według komentatorów rynkowych MdM nie spełniło najważniejszego zakładanego celu – nie pomogło osobom, które faktycznie nie mogły pozwolić sobie na zakup mieszkania z powodu braku finansów. Raport BGK pokazał, że większość rodzin, którym udało się skorzystać z programu, same bez problemu uzbierałyby sumę potrzebną na wkład obowiązkowy.
 

Mieszkanie dla Młodych
 

Z podsumowania czteroletniego programu sporządzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że:
 

  • średnia dopłata wynosiła 26 190 złotych,

  • większa część osób, które skorzystały z programu, samodzielnie uzbierałaby wymaganą kwotę wkładu własnego,

  • średnia cena mieszkania plasowała się na poziomie 218 000 złotych,

  • średnia powierzchnia mieszkania wynosiła około 54 metry kwadratowe.

Pomimo niewiarygodnego wyścigu po dopłaty, finalnie MdM miał opinie pozytywne. Jednak na początku swojego, kiedy zastąpił „Rodziny na Swoim”, był bardzo mocno krytykowany.

Braki w mieszkaniach
 

Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl informuje, że suma 26 000 000 000 złotych potrzebna jest, aby zaspokoić niedobór lokali socjalnych oraz mieszkań komunalnych. Ekspert podkreśla, że kwota wykorzystana w trakcie trwania całego programu MdM mogłaby pokryć łącznie budowę 18 000 mieszkań i lokali socjalnych. 


 

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

SKOK – co to jest, jak działa?

SKOK, czyli Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, stanowi unikalną instytucję finansową, która często pozostaje enigmatyczna dla wielu z nas. To swoiste połączenie cech spółdzielni i banku sprawia, że jej działanie może wydawać się nieco niezrozumiałe. W niniejszym artykule postaramy się rozwikłać tę tajemnicę, prezentując kluczowe informacje dotyczące SKOK-ów w Polsce – od ich specyficznego modelu funkcjonowania, przez podstawy prawne, aż po fascynującą historię ich powstania.

author
Halszka Gronek
07 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

NOTUS Finanse – oddział w Bielsku-Białej

NOTUS Finanse to jedna z trzech największych firm pośrednictwa finansowego w Polsce (obok Open Finance i Expandera). Firma powstała w 2004 roku. Obecnie posiada kilkadziesiąt oddziałów własnych i placówek partnerskich w największych miastach w Polsce, w tym w Bielsku-Białej.

author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Darmowe wpłatomaty w Nest Banku

Nest Bank wprowadza nowe usługi, które mają ułatwić codzienne korzystanie z produktów banku. Klienci mogą teraz między innymi bez opłat korzystać z wpłatomatów sieci Euronet i stosować dodatkowe zabezpieczenie transakcji kartą w Internecie.

author
Aneta Jankowska
22 grudnia 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

10 milionów pasażerów LOT w roku 2019

Linie Lotnicze LOT zamykają rok 2019 z nowym rekordem na koncie. W locie z Warszawy do Amsterdamu wzięła udział dziesięciomilionowa pasażerka. A już teraz pojawiają się plany na pobicie kolejnego rekordu w nadchodzącym roku.

author
Aleksandra Gościnna
28 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bocian Pożyczki w Bydgoszczy

Popularność firmy Bocian Pożyczki rośnie z roku na rok. Oferta tej firmy pożyczkowej jest bardzo szeroka – kierowana jest zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

author
Dominika Byczek
21 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Najbogatsze gminy w Polsce

Gminy w Polsce, które mogą pochwalić się pierwszymi miejscami w rankingu, osiągają je najczęściej dzięki spółkom skarbu państwa. Sprawdźmy, która gmina jest najbogatszą, a która z nich najbiedniejszą w skali kraju.

author
Julia Wierciło
14 września 2018
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj