zadluzenia.com
zamknij

Większość Polaków mieszka w domach

Analizy Open Finance pokazują, że coraz więcej z nas decyduje się mieszkać w domach. Bloki natomiast tracą na popularności. W Polsce możemy zaobserwować odwrotny trend niż w takich krajach jak Niemcy czy Austria.  

 

 

Dane Eurostatu informują, że Polacy z roku na rok rzadziej decydują się na mieszkanie w bloku. W 2005 roku odsetek osób, które mieszkały w domach wynosił 49,5%. Aktualnie sięga on 55,8%. Za to w blokach mieszkasza 44,1% Polaków. W brakującym jednym promilu mowa o innych typach siedzib, np. o przyczepach campingowych. Ciekawe, że w większych blokach, czyli budynkach, które mieszczą więcej niż 10 lokali, żyje 34,9% osób.
 
Więcej domów jednorodzinnych niż mieszkań

 

Mimo tego, że coraz więcej z nas decyduje się na mieszkanie we własnym domu, to według danych, w Polsce nadal brakuje mieszkań i domów, aby można było powiedzieć ze spokojem, że potrzeby mieszkaniowe Polaków zostały zaspokojone. Aktualnie budujemy więcej domów niż mieszkań, dlatego właśnie te osoby fizyczne, które tworzą domy jednorodzinne są trzonem sektora budownictwa mieszkaniowego. Dane GUS pokazują, że statyczyczne rodzinny oddały do użytkowania 396 tys. nieruchomości mieszkalnych. Jest to o 24% więcej niż deweloperzy.  Reasumując, częściej mieszkamy w domach, bo takich nieruchomości jest znacznie więcej. 
 
Jak mieszkają Europejczycy ?

 

Według danych ponad 57% Europejczyków mieszka w domach. Wśród liderów są Irlandia i Wielka Brytania, gdzie kolejno w domach mieszka 92,5% i 84,4% obywateli. W tych przypadkach są to przede wszystkim budynki w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej. Bloki królują zaś w takich krajach jak Hiszpania, Szwajcaria, Łotwa i Estonia (tam w blokach mieszka ponad 60% obywateli).
 
W Europie jednak blokowiska zyskują na znaczeniu. W krajach badanych przez Eurostat spada odsetek mieszkańców domów i tym samym rośnie odsetek osób, które zamieszkują domy wielorodzinne. Trend ten szczególnie widoczny jest w Austrii, Malcie, Niemczech, Portugalii oraz Luksemburgu. 

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY