Największe banki w Polsce

Największe banki w Polsce

author
Julia Wierciło
08 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Sektor bankowy odgrywa kluczową rolę w dynamicznie rozwijającej się polskiej gospodarce. Stanowi on przede wszystkim podporę dla inwestycji, oszczędności oraz płynności finansowej społeczeństwa. 2023 rok przyniósł wiele zmian w zakresie sytuacji ekonomicznej i technologicznych przeobrażeń. Sprawdźmy jakie banki w Polsce są obecnie największymi instytucjami finansowymi, a także porównajmy ich pozycję w aktualnym rankingu.

Spis treści:

 1. Który bank w Polsce ma najwięcej klientów? 
 2. Aktywa a największe banki w Polsce
 3. Udział kapitału polskiego - największe banki w Polsce w 2023 roku
 4. Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Zwiń spis treści

Który bank w Polsce ma najwięcej klientów? 

Jednym z ważniejszych kryteriów podczas oceniania pozycji danego banku jest liczba klientów. Ten parament nie jest jednak jednoznaczny ze względu na różnorodność osób posiadających konto w konkretnej instytucji. Odbiorców usług możemy podzielić na:

 • odbiorcę instytucjonalnego,
 • odbiorcę indywidualnego.

Tworząc rankingi tego typu zazwyczaj korzysta się z pojęć klienta detalicznego lub klienta zbiorowego.

Zestawienie za III kwartał 2022 roku podaje liczbę wynoszącą 51 mln klientów, którzy łącznie korzystają z usług wszystkich banków w Polsce. 47,5 mln klientów to klienci detaliczni. Są to po prostu osoby prywatne.

Liczba ta przekracza ilość populacji kraju ze względu na to, że duża ilość klientów posiada kilka kont w różnych bankach jednocześnie. Może to być na przykład konto osobiste w jednej instytucji, a konto oszczędnościowe czy kredyt hipoteczny w innej. Przy podawaniu ilości klientów bank nie wchodzi w szczegóły dotyczące typu konta. Zamiast tego skupia się wyłącznie na ogólnym kryterium liczbowym.

Ranking banków w Polsce pod względem liczby klientów w III kwartale 2022 roku:

 • PKO BP: 11 565 000 mln,
 • Bank Pekao: 6 341 945 mln,
 • Santander Bank Polska: 5 671 620 mln,
 • ING Bank Śląski: 4 966 000 mln,
 • mBank: 4 603 765 mln,
 • Alior Bank: 4 337 857 mln,
 • Bank Millennium: 4 377 613 mln,
 • BNP Paribas: 4 215 000 mln,
 • Credit Agricole: 1 882 200 mln,
 • Santander Consumer Bank: 1 637 629 mln.

Aktywa a największe banki w Polsce

Aktywa to jedne z popularniejszych wartości, które są brane pod uwagę podczas tworzenia rankingów największych banków w Polsce. Ich wartość jest wyrażana w złotówkach, a za publikację raportów odpowiedzialne są między innymi Narodowy Bank Polski czy Związek Banków Polskich.

Sprawdźmy jak wygląda ranking największych banków w Polsce pod względem aktywów.

Ranking banków w Polsce pod względem aktywów w I kwartale 2022 roku:

 • PKO BP: 421,576 mld,
 • Bank Pekao: 271,885 mld,
 • Santander Bank Polska: 245,938 mld,
 • ING Bank Śląski: 210,069 mld,
 • mBank: 204,914 mld,
 • BNP Paribas: 138, 832 mld,
 • Bank Millennium: 109,755 mld.

Biorąc pod uwagę aktywa to właśnie PKO Bank Polski jest największą z instytucji finansowych w Polsce. Na drugim miejscu znajduje się Bank Pekao, natomiast trzecie miejsce zajmuje Santander Bank Polska.

Udział kapitału polskiego - największe banki w Polsce w 2023 roku

Udziały banków posiadających polski kapitał mówią o tym, że zdecydowana ich większość należy do polskich podmiotów, instytucji lub osób fizycznych. Oznacza to, że kontrola nad bankiem oraz jego działalność są zarządzane przez polskie interesy lub podmioty krajowe. Banki o polskim kapitale mają zazwyczaj główną siedzibę w Polsce, a ich operacje i decyzje podejmowane są z myślą o wspieraniu i rozwijaniu polskiej gospodarki oraz potrzeb finansowych lokalnych klientów. Sprawdźmy jak wygląda ranking największych banków z polskim kapitałem.

Największe banki z polskim kapitałem w 2023 roku:

 • PKO BP – największym udziałowcem jest Skarb Państwa,
 • Bank Pekao – w przypadku tego banku największym akcjonariuszem jest spółka PZU SA.,
 • Alior Bank – Skarb Państwa jest głównym akcjonariuszem,
 • BOŚ Bank – ten bank kontroluje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • Bank Pocztowy – głównym udziałowcem jest Poczta Polska SA,
 • Plus Bank – w tym wypadku instytucja jest prywatna, a głównym akcjonariuszem pozostaje Zygmunt Solorz-Żak,
 • Bank BPS,
 • SGB-Bank.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w Polsce to instytucja finansowa powołana w celu ochrony depozytów bankowych oraz zabezpieczenia stabilności sektora bankowego. Jego głównym celem jest zapewnienie ochrony oszczędności klientów banków w przypadku kłopotów finansowych jednego z banków lub kryzysu w sektorze bankowym.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny:

 • jest zabezpieczeniem w przypadku bankructwa lub upadku banku,
 • każdy bank zobowiązany jest do wpłaty środków,
 • klient zyskuje gwarancję do stu tysięcy euro.

Gwarancja oferowana przez ten fundusz obejmuje środki, które nie wynoszą więcej niż sto tysięcy euro. Jeżeli posiadamy większą kwotę niż ta, o której mowa w zasadach BFG warto zastanowić się nad przechowywaniem środków w różnych bankach. Dzięki temu w przypadku problemów związanych z jedną instytucją nie będziemy narażeni na utratę zgromadzonych pieniędzy.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

jung
jung
2015-07-28 15:27:32

Santander swego czasu był dużo potężniejszy. Nieudana strategia i wycofują się. A swego czasu przejeli BZ WBK które teraz jest na 3. miejscu

dargfil
dargfil
2015-07-25 11:24:34

a ciekawe w czym ta rozsądność się przejawia? koleżanka od nich ucieka, babcia też. wszystkie pokolenia wypływają z tego zgniłego basenu!

Podobne artykuły

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Zobowiązania finansowe niespłacane w terminach powodują, że do drzwi dłużnika zapukać może pracownik firmy windykacyjnej. Wierzyciele mają bowiem prawo przekazać długi do specjalnych firm, które zajmą się wyegzekwowaniem należności od osoby zadłużonej. Zdarza się jednak, że windykatorzy przekraczają swoje uprawnienia, wówczas można złożyć odpowiednią skargę. Sprawdzamy, jak to zrobić.

author
Aleksandra Gościnna
04 maja 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ranking kredytów gotówkowych marzec 2021

Brakuje Ci pieniędzy na remont mieszkania lub zakup nowego sprzętu do domu? Skorzystaj z kredytu gotówkowego. To produkt, który możesz przeznaczyć na dowolny cel. Przedstawiamy najlepsze oferty dostępne w marcu 2021.

author
Aneta Jankowska
01 marca 2021
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ulga na dziecko 2019

Polityka prorodzinna w Polsce jest jednym z najważniejszych filarów sprawowania władzy przez rząd. Przywilejem, z którego niezwykle chętnie korzystają polskie rodziny, jest tak zwana ulga prorodzinna. Sprawdziliśmy, na czym polega i kto może liczyć na odliczenie podatkowe z tytułu wychowywania dziecka. 

author
Halszka Gronek
09 stycznia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Lista dłużników – jak sprawdzić, czy jestem wpisany do rejestru dłużników?

Lista dłużników jest bazą, do której trafiają osoby niespłacające swoich zobowiązań finansowych. Takie osoby mogą mieć problem z otrzymaniem pożyczki, kredytu, leasingu a nawet podpisaniem umowy na telefon czy telewizję. Podpowiadamy jak sprawdzić czy jesteśmy w bazie dłużników.

author
Dorota Grycko
31 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank Pocztowy – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

Bank Pocztowy – sprawdź najważniejsze informacje o banku: NIP, REGON, KRS i dane adresowe.

author
Patryk Byczek
29 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Jeleśni

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Jeleśni – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
08 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj