Coraz więcej Ukraińców przebywa w Polsce. Przyjeżdżając do pracy siłą rzeczy korzystają z różnych produktów potrzebnych do życia. Badanie “Barometr Imigracji Zarobkowej” sprawdziło z jakich usług korzystają Ukraińcy będąc w Polsce.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 28.06.2018
Udostępnij:

  • 75% korzysta z usług operatorów komórkowych w Polsce
  • 50% wykupuje pakiety z dostępem do sieci
  • ponad 30% decyduje się na pakiety telewizyjne
  • 13% korzysta z usług polskich banków

Polskie firmy dostosowują ofertę do naszych wschodnich sąsiadów

Raport „Barometru Imigracji Zarobkowej” zawiera dane z pierwszego półrocza 2018 roku. Jak podkreślają przedstawiciele firmy rekrutacyjnej Personnel Service, część przedsiębiorstw usługowych, w momencie pojawienia się na polskim rynku pracy wielu osób z Ukrainy, zauważyło szansę na nowych klientów.

Firmy zaczęły przygotowywać specjalne oferty skrojone z myślą o potrzebach pracowników z Ukrainy, tłumaczyć dokumenty na język ukraiński, a w wielu miejscach pojawili się ukraińskojęzyczni konsultanci. Wszystko po to, żeby właśnie po ich usługi sięgnęli pracownicy zza wschodniej granicy – wyjaśnia Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.   


Źródło: Raport Personnal Service

Usługi, z których korzystają Ukraińcy w Polsce

Do trzech najczęściej wybieranych usług należą:

  • produkty operatorów komórkowych
  • pakiety z dostępem do sieci
  • pakiety telewizyjne

Podstawowe usługi, jak telefon czy Internet z pewnością wiążą się z utrzymaniem kontaktu z rodziną, która pozostała na Ukrainie, stąd też tak wysoki odsetek tego typu produktów. Zdecydowanie mniej istotna dla naszych sąsiadów przebywających w Polsce jest bankowość. 

Ukraińcy rzadko zakładają konta bankowe w Polsce. Z raportu wynika, że tylko 13% badanych korzysta z usług bankowych. Z drugiej strony, dane pokazują, że 61% nie wysyła zarobionych pieniędzy swojej rodzinie.

Raport przeprowadziła firma Personnel Service,  która od ponad 8 lat specjalizuje się w rekrutacji cudzoziemców na potrzeby polskich pracodawców. 

Komentarze