Obecnie dług Polaków wynosi już prawie 160 mld zł - a jest to tylko kwota wyliczona z kredytów konsumpcyjnych, czyli zaciąganych na bieżące wydatki. Jesteśmy w czołówce niechlubnego rankingu najszybciej zadłużających się społeczeństw. Zadłużenie takim kredytem dotyczy ponad 20% Polaków. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 21.11.2017
Udostępnij:

Pozornie jest dobrze

Obserwujemy w ostatnich latach zaskakujące zmiany na plus – bezrobocie jest coraz mniejsze, rośnie przeciętna płaca, a majątki najbogatszych jeszcze się powiększają. Robimy także coraz większe zakupy – w tym roku zrobliśmy ich o ponad 8% więcej, niż rok temu. Dlaczego dobrze jest jednak tylko pozornie? Ponieważ większość naszych wydatków możliwa jest dzięki kredytom. 

"Od początku 2015 roku zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych wzrosło ze 132 do 159 mld zł, a więc o 20 proc." – zaznacza Łukasz Czernicki, ekonomista z Uniwersytetu z Poczdamie. "Od wybuchu kryzysu w strefie euro systematycznie zmniejszało się zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych. Przełamanie tego trendu nastąpiło na początku 2015 roku. Od tego czasu wartość udzielonych kredytów wzrosła w całej unii walutowej o 14 proc., z 564 mld euro do 641 mld euro" – dodaje ekonomista.

Pożyczamy coraz więcej 

Związek Banków Polskich poinformował, że obecnie aż 8,3 mln Polaków posiada kredyt konsumpcyjny. Łączna wartość udzielonych w 2016 roku kredytów konsumpcyjnych wyniosła 78,5 mld złotych.  ZBP przelicza, że za tę kwotę można by kupić ponad 100 nowych Dreamlinerów. 


źródło danych: https://zbp.pl/public/repozytorium/wydarzenia/images/sierpien_2017/Raport_infoKREDYT_ZBP.PDF

Mniej znaczy więcej 

Pocieszające mogą być słupki z poniższego rankingu wskazujące na to, że liczba udzielanych kredytów konsumpcyjnych w Polsce z roku na rok spada. Jeżeli jednak porównamy te dane z danymi z powyższego wykresu okazuje się, że mimo tego pożyczamy więcej – po prostu Polacy pożyczają coraz większe kwoty. Liczba kredytów na kwotę ponad 100 tysięcy złotych wzrosła w stosunku do ubiegłego roku o 16,3%. 


źródło danych: https://zbp.pl/public/repozytorium/wydarzenia/images/sierpien_2017/Raport_infoKREDYT_ZBP.PDF
 

Komentarze