Zadłużenie gmin przekroczyło 57 mld

Zadłużenie gmin przekroczyło 57 mld

author
Aneta Jankowska
05 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Gminy w Polsce mają problem z zadłużeniem, a jedna z nich będzie nawet zlikwidowana. Które gminy borykają się z największymi długami?

Gmina do likwidacji

Rekordzistą wśród zadłużonych gmin są Ostrowice położone w województwie zachodniopomorskim, gdzie dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł na koniec ubiegłego roku 18,6 tys. zł (dane resortu finansów). 

Skąd takie zadłużenie? Gmina zaciągała pożyczki w parabankach. Po kilku latach szukania sposobu na uratowanie gminy, rząd przejął jej zobowiązania, a ona sama niebawem zniknie z samorządowej mapy Polski. Ostatecznie zostanie zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2019 roku.

Niechlubne TOP 3 zadłużonych gmin

1. Warszawa zajmuje pierwsze miejsce wśród najbardziej zadłużonych gmin. Jej łączne zadłużenie wynosiło na koniec 2017 roku 5 mld 126 mln zł. To prawie 3 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca stolicy.

2. Kolejne miejsce przypadło Łodzi, której całkowity dług sięga 2 mld 685 mln zł. Jeden mieszkaniec tego miasta musiałby zapłacić prawie 4 tys. zł.

3. Podium zamyka Wrocław. Zadłużenie tego miasta na koniec ubiegłego roku wynosiło 2 mld 674 mln zł, co daje w przeliczeniu na jednego mieszkańca zadłużenie równe 4,2 tys. zł.

Kolejne pozycje w zestawieniu należą do Krakowa, Lublina, Poznania oraz Bydgoszczy.

Pod względem największego zadłużenia w przełożeniu na jednego mieszkańca wygrywają wspomniane przez nas wcześniej Ostrowice. Zaraz za nimi znalazła się Gmina Rewal, której niespłacone zobowiązania wyniosły na koniec ubiegłego roku 14,3 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Trzecia w tej kolejności jest Byczyna z zadłużeniem równym 12 tys. zł na mieszkańca.

Łączne zadłużenie wszystkich gmin w Polsce sięga dokładnie 57 mld 205 mln zł. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że średnio na jednego mieszkańca dług wynosi 969 zł, 79 samorządów nie ma w ogóle takiego problemu, a 93 gminach zadłużenie na mieszkańca nie sięga nawet 100 zł.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia nawigator?

Kojarzy się nam często z mężczyzną w białym ubraniu, w koszuli z charakterystycznym kołnierzem i nakryciem głowy. Okazuje się jednak, że marynarz to bardzo szerokie pojęcie, które kryje za sobą wiele różnych obowiązków. Sprawdziliśmy, ile zarabiają marynarze.

author
Sandra Tessmer
09 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Mieszkanie Plus Warszawa – 10 000 nowych mieszkań w 2019 roku

Prognozy realizacji programu Mieszkanie Plus bardzo korzystanie zapowiadają przyszły rok. Artur Soboń, wiceminister Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju poinformował, że w stolicy przy ulicy Karczunkowskiej zostanie wybudowanych 3000 mieszkań, a całej Warszawie pojawi się ich ponad 10 000. 

author
Patryk Byczek
24 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Powstanie wspólny rachunek bankowy urzędów skarbowych

Ministerstwo Finansów ma ostatnio pełne ręce roboty. Jak wynika z oficjalnych informacji, resort prowadzi obecnie prace nad nowym Projektem „Witraż”. Inwestycja ma usprawnić działanie komórek rachunkowości w polskich urzędach skarbowych. Jednym z pomysłów jest otworzenie wspólnego rachunku bankowego dla wszystkich jednostek skarbówki.

author
Halszka Gronek
22 czerwca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

1000 plus dla studentów?

Władysław Kosiniak-Kamysz, który startuje w wyborach prezydenckich jako reprezentant Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprezentował swoją wizję szkolnictwa wyższego. Szef partii zaproponował, że studenci mogliby otrzymywać od państwa „1000 plus” każdego miesiąca. W tej propozycji znajduje się jednak pewien haczyk.

author
Alicja Hirsekorn
27 lutego 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

PKO BP w Sędziszowie Małopolskim

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Sędziszowie Małopolskim – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
21 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pekao organizatorem emisji obligacji ESG dla PKN ORLEN

Bank Pekao S.A. poinformował w komunikacie prasowym, że jest dealerem oraz koordynatorem emisji dziesięcioletnich obligacji koncernu PKN OLREN o wartości 1 000 000 000 złotych. Oprocentowanie obligacji będzie uzależnione od stałej stopy procentowej, której wysokoś jest powiązana z ratingiem MSCI ESG. Warto wiedzieć, że wysokość stałej stopy procentowej może ulec podwyższeniu w przypadku spadku ratingu. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
20 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj