Gminy w Polsce mają problem z zadłużeniem, a jedna z nich będzie nawet zlikwidowana. Które gminy borykają się z największymi długami?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 05.07.2018
Udostępnij:

Gmina do likwidacji

Rekordzistą wśród zadłużonych gmin są Ostrowice położone w województwie zachodniopomorskim, gdzie dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł na koniec ubiegłego roku 18,6 tys. zł (dane resortu finansów). 

Skąd takie zadłużenie? Gmina zaciągała pożyczki w parabankach. Po kilku latach szukania sposobu na uratowanie gminy, rząd przejął jej zobowiązania, a ona sama niebawem zniknie z samorządowej mapy Polski. Ostatecznie zostanie zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2019 roku.

Niechlubne TOP 3 zadłużonych gmin

1. Warszawa zajmuje pierwsze miejsce wśród najbardziej zadłużonych gmin. Jej łączne zadłużenie wynosiło na koniec 2017 roku 5 mld 126 mln zł. To prawie 3 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca stolicy.

2. Kolejne miejsce przypadło Łodzi, której całkowity dług sięga 2 mld 685 mln zł. Jeden mieszkaniec tego miasta musiałby zapłacić prawie 4 tys. zł.

3. Podium zamyka Wrocław. Zadłużenie tego miasta na koniec ubiegłego roku wynosiło 2 mld 674 mln zł, co daje w przeliczeniu na jednego mieszkańca zadłużenie równe 4,2 tys. zł.

Kolejne pozycje w zestawieniu należą do Krakowa, Lublina, Poznania oraz Bydgoszczy.

Pod względem największego zadłużenia w przełożeniu na jednego mieszkańca wygrywają wspomniane przez nas wcześniej Ostrowice. Zaraz za nimi znalazła się Gmina Rewal, której niespłacone zobowiązania wyniosły na koniec ubiegłego roku 14,3 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Trzecia w tej kolejności jest Byczyna z zadłużeniem równym 12 tys. zł na mieszkańca.

Łączne zadłużenie wszystkich gmin w Polsce sięga dokładnie 57 mld 205 mln zł. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że średnio na jednego mieszkańca dług wynosi 969 zł, 79 samorządów nie ma w ogóle takiego problemu, a 93 gminach zadłużenie na mieszkańca nie sięga nawet 100 zł.

Komentarze