zadluzenia.com
zamknij

Zadłużony jak polski emeryt

Dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że polscy emeryci stają się coraz bardziej zadłużeni. Ich łączne obciążenia wynoszą ponad 3 mld zł. W ciągu roku dług ten wzrósł o prawie 350 mln zł. 

 

 

238 tys. emerytów figuruje w bazach KRD. Okazuje się, że ta grupa społeczna najczęściej zalega wobec firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych - 44%. Kolejne 20% długów, to zobowiązania, które wynikają z zaciągniętych kredytów i pożyczek, a 14% to obciążenia z tytułu nieopłaconych rachunków za czynsz, wodę, prąd i gaz. 

 

Jak emeryci oceniają swoją sytuację ?

 

Statystyki GUS pokazują, że 6 na 10 emerytów i rencistów ocenia swoją kondycję finansową jako przeciętną. Co piąty senior jako dobrą, zaś kolejne 20% ma o niej złe zdanie. Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, wyjaśnia:

 

Pozostawiająca wiele do życzenia wysokość świadczeń emerytalnych oraz postępujące problemy finansowe powodują, że polski emeryt wyrusza na poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania. A znaleźć je wcale nie jest trudno - w wielu przypadkach do zaciągnięcia pożyczki wystarczy ostatni odcinek emerytury i dowód osobisty. I to właśnie w tym miejscu niejednokrotnie rozpoczynają się problemy wielu seniorów. 

 

 

Najliczniej zadłużoną grupą emerytów są Ci między 60. a 69. rokiem życia - ich łączne zadłużenie to 2,17 mld złotych. Najbardziej zadłużone są osoby pomiędzy 60. a 79. rokiem życia. Kobiety zadłużają się częściej.

 

44% całego długu stanowią zaległości funduszom sekurytyzacyjnym i firmom windykacyjnym, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli. 20% łącznego zadłużenia to zobowiązania wobec banków i instytucji pożyczkowych. 14% niezapłacone rachunki za czynsz, wodę, prąd i gaz oraz kolejne 14% wynoszą obciążenia za niespłacone kwoty za telewizję, telefon i Internet.

Nierzadko długi polskiego emeryta to sprawa ich własnych dzieci czy wnuków. W przypadku niskich dochodów i braku zdolności kredytowej, młodzi zwracają się do dziadków, których emerytura jest zabezpieczeniem ich kredytu czy pożyczki. 

 

- Często bywa tak, że po przejściu na emeryturę, otrzymywane świadczenie okazuje się być niewystarczającym do utrzymania dotychczasowego poziomu życia. Przyzwyczajeni do pewnego standardu i jeszcze pełni energii do realizacji planów, chętnie zaciągają nawet drobne pożyczki, by móc podróżować lub spełniać marzenia. W tej grupie emerytów są też osoby, które wciąż spłacają zaciągnięte kilkanaście lat temu kredyty na kupno mieszkania czy wybudowanie domu - dodaje prezes Adam Łącki.

 

Na co emeryci wydają pieniądze ?

 

Według danych GUS, połowa wydatków polskich emerytów to pieniądze przeznaczane na żywność i koszty związane z użytkowaniem mieszkania, a także podstawowymi opłatami za wodę, prąd czy gaz i leki. Seniorzy, których konto zajął komornik, czasem już na początku każdego miesiąca nie mają pieniędzy na podstawową egzystencję. Dlatego też, aby przeżyć, po raz kolejny próbują ratować się drobną pożyczką. Wtedy historia się powtarza.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY