Zadłużony jak student

Zadłużony jak student

author
Aneta Jankowska
12 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Studenci mają coraz więcej problemów z zobowiązaniami finansowymi. Według danych Krajowego Rejestru Długów BIG, 9 204 żaków, słuchaczy szkół policealnych i uczestników kursów zawodowych ma łącznie 16,1 mln zł zaległości. 

Aktualne zadłużenie wszystkich studentów jest już dwa razy wyższe niż 5 lat temu. Średnio, żak z problemami finansowymi ma do oddania 1755 zł.

Statystyki Krajowego Rejestru Długów są niepokojące

Skąd bierze się zadłużenie tej grupy? Decydując się na studia płatne, należy regularnie wnosić opłaty za naukę. Niestety, część studentów podpisuje umowę, wpłaca pierwszą ratę, a na kolejne ich już nie stać.

Zgodnie z informacjami, jakie podaje Krajowy Rejestr Długów, z roku na rok wzrasta liczba edukacyjnych dłużników wraz z ich ogólnym zadłużeniem. Pięć lat temu zadłużeni studenci mieli 5 192 nieuregulowanych rachunków za czesne. Dziś ta liczba sięga już 15 486 zobowiązań.

Długi żaków nie pochodzą jedynie z zaległości na uczelniach prywatnych, To właśnie na szkoły publiczne przypada prawie 2/3 niespłaconych zobowiązań studentów. Jedno jest jednak pewne – większość problemów finansowych wynika z długów wobec uczelni wyższych.

Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, przypomina, że dyscyplina finansowa to cenna umiejętność w każdym wieku. 

Trzeba się jej zacząć uczyć jak najwcześniej, bo złe nawyki będą się mścić w dorosłym życiu. Pierwszy krok to regularne opłacanie czesnego. To racjonalne podejście będzie procentować później, kiedy młodzi ludzie będą chcieli wziąć kredyt na mieszkanie czy własną działalność gospodarczą. Kiedy jednak będą mieli niezapłacone zobowiązania i zostaną wpisani do rejestru dłużników, bank nie przyzna im kredytu ani pożyczki. A to już mocno komplikuje życie – mówi.

Ile i komu winni są studenci?

  • łączne długi wobec publicznych uczelni, szkół i ośrodków szkoleniowych wynoszą 9,9 mln zł
  • zaległości finansowe wobec uczelni prywatnych to 6,2 mln zł
     
  • średnio w placówkach publicznych żak musi oddać 3 026 zł 
  • w przypadku ośrodków prywatnych – 1 046 zł

Zadłużonych można podzielić na dwie grupy:

  • studentów uczelni wyższych – ich całkowity dług to 12,3 mln zł
  • słuchaczy szkół policealnych i ośrodków szkoleniowych – zobowiązania tej grupy sięgają 3,8 mln zł

Dlaczego studenci się zadłużają?

Przyczyn kłopotów finansowych żaków może być wiele. Czasem jest to zwykłe zapominalstwo, a niekiedy wysokie koszty życia w dużym mieście. Opłaty za akademik czy stancję, niespodziewane wizyty u lekarzy, materiały na zajęcia, żywność – to wszystko kosztuje. Do tego dochodzą opłaty za czesne i… problem narasta.

Zdarza się również, że studenci po prostu zapominają wypisać się ze swojego starego lub przerwanego kierunku. 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że umowę trzeba wypowiedzieć. Nawet jeśli nie korzysta się z zajęć dydaktycznych, to nadal trzeba płacić za studia lub kurs. Jeśli przyjmiemy, że miesięczne czesne wynosi tylko 500 zł, to w ciągu semestru uzbiera się już 2000 zł. A to już niemała kwota do spłaty, kiedy jednocześnie tyle samo trzeba uiszczać za nowe studia  Dlatego trzeba pamiętać o złożeniu pisemnej rezygnacji. W przeciwnym wypadku osoba taka może zostać wpisana do Krajowego Rejestru Długów, a o zapłatę upomni się windykator – wyjaśnia Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

 

Portret zadłużonego studenta

– najwięcej zobowiązań mają osoby w wieku 26-35 lat
– wspomniana grupa wiekowa do oddania ma łącznie 8,9 mln zł 
– więcej edukacyjnych długów mają kobiety – 67,7%
– najwięcej dłużników edukacyjnych mieszka w województwie pomorskim (1164), na Mazowszu (1052) i w Małopolsce (993)

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki dla firm – pozabankowe pożyczki

Banki bardzo niechętnie pożyczają osobom prowadzącym działalność gospodarczą, zwłaszcza tym bez długiego stażu na rynku. Chętnie to wykorzystują to firmy pożyczkowe, które bez zbędnych formalności pożyczają nawet do 150 000 zł. Sprawdź najlepsze pożyczki pozabankowe dla firm.

author
Dominika Byczek
06 lipca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dom bez pozwolenia

Budowa domu wiąże się z wieloma wydatkami i dużą ilością potrzebnego czasu. Decydując się na nią trzeba było pamiętać o wielu formalnościach. Na szczęście, wiele z nich możemy już ominąć, skupiając się na innych koniecznych do załatwienia sprawach. Zasady regulujące budowę domu bez pozwolenia uległy zmianie. Od niedawna powierzchnia nieruchomości może wynosić do 70m2. Sprawdźmy czym dokładnie jest budowa domu bez pozwolenia, jak wybudować, a także jak sfinansować taką inwestycję.

author
Julia Wierciło
22 września 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Biuro paszportowe w Łomiankach

Potrzebujesz wyrobić paszport w Łomiankach? Sprawdź godziny urzędowania biura paszportowego w Łomiankach, wymagane dokumenty, dane kontaktowe oraz wniosek.

author
Patryk Byczek
23 listopada 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak oszczędzić na wakacjach za granicą?

Egzotyczne drinki, lazurowe morza, kamieniste plaże… ten luksus ma swoją cenę. Wakacje za granicą kojarzą się nam z ogromnymi kosztami. Istnieje jednak wiele sposobów na to, by te koszty zmniejszyć!

author
Dominika Byczek
28 czerwca 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak działają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości?

Polskie uczelnie wyższe mają w swej ofercie wyjątkowy produkt, z jakiego skorzystać może zupełnie każdy. Mowa oczywiście o akademickich inkubatorach przedsiębiorczości – specjalnych instytucjach wspierających przedsiębiorczość i niezależną aktywność zawodową swych beneficjentów.

author
Halszka Gronek
10 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Bank Pekao w Grodzisku Mazowieckim

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Grodzisku Mazowieckim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj