Polacy coraz chętniej inwestują we własne mieszkania. Na co zwracają szczególną uwagę przy zakupie nieruchomości? Badanie „O co pytają Polacy kupując mieszkanie” sprawdziło preferencje mieszkaniowe Polaków.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 06.06.2018
Udostępnij:

Cena liczy się przede wszystkim

Analizę wyborów mieszkaniowych Polaków przeprowadzono w ramach kampanii informacyjnej „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy”. Na pytania odpowiadały osoby, które zamierzają w trakcie najbliższych dwóch lat kupić mieszkanie na rynku pierwotnym.

Okazuje się, że na nasze decyzje wpływa przede wszystkim cena. 67% badanych zwraca na nią uwagę przed zakupem nieruchomości. Kolejny, najczęściej wybierany aspekt, to koszty eksploatacji i utrzymania, który wskazało 60% ankietowanych Polaków. Natomiast blisko 56% zwraca uwagę na wysokość raty kredytu. Dużo osób, bo ponad 50% wskazało również na wysokość podatków i opłat skarbowych związanych z zakupem nieruchomości.

Inne czynniki istotne dla Polaków kupujących mieszkanie:

  • 54% – standard wykonania mieszkania
  • 51,4% – jakość materiałów, które wykorzystano przy budowie
  • 45% – metraż lokalu
  • 44% – dostęp do piwnicy, komórki lokatorskiej, ogrodu lub tarasu
  • 43,6% – rozbudowana infrastruktura komunikacyjna, czyli dostęp do punktów handlowo-usługowych, szkół czy przedszkoli w okolicy 
  • 27% – posiadanie prywatnego garażu lub miejsca parkingowego

Polacy przy wyborze mieszkania zwracają uwagę także na bezpieczeństwo miejsca, w którym będzie znajdować się ich dom lub mieszkanie (66%) oraz na poczucie prywatności (55,1%). Dla ponad 17% respondentów ważne są takie udogodnienia jak bezpłatny basen w budynku, czy siłownia. 

Polacy coraz bardziej ekologiczni

Raport pokazał, że wiele osób przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania zwraca uwagę na aspekty ekologiczne otoczenia. Z danych zebranych przez SW Research wynika, że przed zakupem nieruchomości stanem środowiska w jej okolicy interesuje się więcej niż 64% badanych. Co ciekawe, ponad 21% Polaków odpowiedziało, że nadrzędne znaczenie ma dla nich badanie zanieczyszczeń ziemi. Dla 21% ważne jest też stosowanie przez dewelopera rozwiązań ekologicznych. 

Mniejsze znaczenie dla Polaków ma historia terenu – 30% wskazań.

Komentarze