zadluzenia.com
zamknij

Zakup mieszkania – co jest najważniejsze dla Polaków?

Polacy coraz chętniej inwestują we własne mieszkania. Na co zwracają szczególną uwagę przy zakupie nieruchomości? Badanie „O co pytają Polacy kupując mieszkanie” sprawdziło preferencje mieszkaniowe Polaków.

 

 

Cena liczy się przede wszystkim

 

Analizę wyborów mieszkaniowych Polaków przeprowadzono w ramach kampanii informacyjnej „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy”. Na pytania odpowiadały osoby, które zamierzają w trakcie najbliższych dwóch lat kupić mieszkanie na rynku pierwotnym.

 

Okazuje się, że na nasze decyzje wpływa przede wszystkim cena. 67% badanych zwraca na nią uwagę przed zakupem nieruchomości. Kolejny, najczęściej wybierany aspekt, to koszty eksploatacji i utrzymania, który wskazało 60% ankietowanych Polaków. Natomiast blisko 56% zwraca uwagę na wysokość raty kredytu. Dużo osób, bo ponad 50% wskazało również na wysokość podatków i opłat skarbowych związanych z zakupem nieruchomości.

 

Inne czynniki istotne dla Polaków kupujących mieszkanie:

 

  • 54% - standard wykonania mieszkania
  • 51,4% - jakość materiałów, które wykorzystano przy budowie
  • 45% - metraż lokalu
  • 44% - dostęp do piwnicy, komórki lokatorskiej, ogrodu lub tarasu
  • 43,6% - rozbudowana infrastruktura komunikacyjna, czyli dostęp do punktów handlowo-usługowych, szkół czy przedszkoli w okolicy 
  • 27% - posiadanie prywatnego garażu lub miejsca parkingowego

 

Polacy przy wyborze mieszkania zwracają uwagę także na bezpieczeństwo miejsca, w którym będzie znajdować się ich dom lub mieszkanie (66%) oraz na poczucie prywatności (55,1%). Dla ponad 17% respondentów ważne są takie udogodnienia jak bezpłatny basen w budynku, czy siłownia. 


Polacy coraz bardziej ekologiczni

 

Raport pokazał, że wiele osób przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania zwraca uwagę na aspekty ekologiczne otoczenia. Z danych zebranych przez SW Research wynika, że przed zakupem nieruchomości stanem środowiska w jej okolicy interesuje się więcej niż 64% badanych. Co ciekawe, ponad 21% Polaków odpowiedziało, że nadrzędne znaczenie ma dla nich badanie zanieczyszczeń ziemi. Dla 21% ważne jest też stosowanie przez dewelopera rozwiązań ekologicznych. 

 

Mniejsze znaczenie dla Polaków ma historia terenu - 30% wskazań.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY