Podejmowanie decyzji w sprawach finansowych bywa bardzo stresujące. Często w takich sytuacjach szukamy porady. Gdzie? Z badania Provident Polska wynika, że przede wszystkim sugerujemy się opiniami, które znajdziemy w sieci.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 20.08.2018
Udostępnij:

GfK przeprowadził badanie na zlecenie International Personal Finance, właściciela firmy Provident Polska, w którym przeanalizował decyzje finansowe Polaków.

Finanse pod lupą

W Polsce, wsparcia przed podjęciem ważnej decyzji finansowej, najczęściej szukamy w sieci. Podobnie jest również w innych krajach na świecie. Z internetowych porad korzystają także mieszkańcy Czech, Rumunii czy Węgier.

  • 60% z nas szuka informacji o produktach finansowych w Internecie
  • 47% pyta o zdanie rodziny i znajomych
  • 41% korzysta z usług doradców finansowych

Jak oszczędzamy?

Gotówka w Polsce jest bardzo popularna, szczególnie wśród młodych ankietowanych. Z badania wynika, że 23% Polaków deklaruje, iż odkłada pieniądze właśnie w gotówce – w tym 38% ludzi młodych. 

Jednak mimo sympatii do papierowych pieniędzy, pod względem miejsca, na których lądują nasze oszczędności, wygrywają bieżące konta bankowe. To tu 61% Polaków gromadzi swoje pieniądze. Kolejne miejsce zajmuje gotówka, a zaraz za nią plasują się lokaty krótkoterminowe.

Decyzje podejmujemy raczej rozsądnie – poza opiniami poznanymi w sieci, korzystamy z usług doradców finansowych. Zastanawiając się nad konkretnym produktem finansowym, warto pamiętać o tym, żeby dokładnie zapoznać się z warunkami oferty i podejmować decyzje na miarę swoich finansowych możliwości.

Komentarze