zadluzenia.com
zamknij

Zarabiamy trzy raz mniej od Niemców

Chociaż aktualne zarobki Polaków nie należą do najgorszych, to nadal daleko nam do Niemców. Z wyliczeń niemieckiego portalu Spiegel Online wynika, że co drugi pracownik w Niemczech zarabia miesięcznie do 3700 euro brutto.  

 

 

Niemiec zatrudniony na etacie dostaje średnio do 3700 euro brutto za 8 godzin pracy przez 5 dni w tygodniu. Pensję mniejszą dostaje tylko 20% zatrudnionych. Natomiast 30% pracowników za zachodnią granicą otrzymuje wyższe wynagrodzenie na miesiąc. 

 

3 razy mniejsze wynagrodzenie

 

W Polsce sytuacja wygląda inaczej. Średnie zarobki w naszym kraju utrzymują się w granicach 4635 zł. Jest to nowy rekord zarobków w historii kraju. Ciekawe, że dwa lata temu, średnia ta była niższa niż 4000 zł, zaś w 2006 roku po raz pierwszy w historii średnie wynagrodzenie przekroczyło 3000 zł. 

 

Przeliczając złotówki na euro (obecny kurs 1 euro = 4,24 zł), Polak zarabia 1093 euro miesięcznie, czyli ponad trzy razy mniej niż statystyczny Niemiec. 

 

Kto zarabia najlepiej ?

 

Wśród branż, w których najdynamiczniej wzrosły wynagrodzenia notuje się górnictwo. Dane GUS pokazują, że w trakcie roku ich zarobki wzrosły o 16% do około 7000 zł brutto. W ten sposób górnicy plasują się zaraz za informatykami, którzy w marcu br. otrzymywali przeciętną pensję w wysokości ponad 8000 zł brutto. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY