Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie

Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie

author
Dominika Sobieraj
05 maja 2019

Niestety nie wszyscy Polacy mogą cieszyć się zdrową atmosferą w swojej pracy. Dobrego nastawienia nie przydają także nieterminowo wypłacane wynagrodzenia oraz niedostosowane do przepisów warunki pracy. To wszystko przekłada się na to, że Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami w całej Europie.

Złe relacje w pracy

Jednym z największych problemów w pracy w Polsce są relacje pracownicze. Oceniamy je jako bardzo złe lub co najwyżej złe (na to wskazują wyniki raportu „Między feudalizmem a personalizmem. Medialny obraz relacji pracowniczych w Polsce”, który został przygotowany na zlecenie Komitetu Dialogu Społecznego KIG). W ślad za złymi relacjami pomiędzy pracownikami idą także nieprzyjemne kontakty na linii szef-pracownik. Największymi problemami są:

mobbing, czyli stosowanie przemocy psychicznej i zastraszania pracownika,

zarządzanie folwarczne, czyli despotyczne szefowanie będące zaprzeczeniem właściwej funkcji szefa, który powinien być raczej liderem zespołu, a nie jego zarządcą,

stres wynikający głównie z presji, którą szef nakłada na pracownika, by ten był jak najbardziej wydajny (nie licząc się często z jego kondycją psychiczną i fizyczną).

Mniejsza motywacja = mniejsza produktywność

Badanie „The Workforce View in Europe 2018” wykazało, że z całej Europy to właśnie Polacy są narodem pracującym w największym stresie. Ponad 1/4 Polaków (27%) wskazuje na to, że stres w pracy odczuwa każdego dnia. Taka atmosfera przekłada się na mniejszą produktywność, która jest skutkiem stale malejącej motywacji do działania.

Kolejne narody znajdujące się w czołówce niechlubnego zestawienia to Francuzi i Brytyjczycy, u których jednak wskaźnik procentowy jest dużo niższy (20%). Najmniej stresu w swojej pracy odczuwają osoby pracujące w Holandii. Tam na codzienny stres skarży się jedynie co dziesiąta osoba.

Izabela Katarzyna Mrzygłocka, wieloletnia przewodnicząca Rady Ochrony Pracy, wskazuje, że

"

w pracy ważna jest także godność, dyskusja, informacja. Jeżeli człowiek identyfikuje się z zakładem pracy, to jego wydajność jest lepsza, lepiej pracuje. Wtedy relacje między poszczególnymi pracownikami, a także między pracownikami a pracodawcą, są zdecydowanie lepsze, co dobrze wpływa na atmosferę w firmie.

Warunki pracy bada państwowa inspekcja

To, w jakich warunkach pracują Polacy, bada Państwowa Inspekcja Pracy. Kontrole na rynku pracy są zarówno zapowiadane, jak i przeprowadzane z zaskoczenia po wpłynięciu zgłoszeń ze strony pracowników.

Prawie połowa zgłoszeń pracowniczych dotyczy wynagrodzeń, które nie są wypłacane na czas. W najlepszym przypadku opóźnienie w wypłacie może przydać pracownikowi stresu wynikającego z utrudnionego wydatkowania środków na życie codzienne. W gorszej jednak sytuacji może wpędzić pracownika w niechciane zadłużenie, jeżeli przez brak wypłaty nie zdąży na przykład na czas opłacić raty kredytu hipotecznego albo pożyczki chwilówki.

"

Blisko 23% kontroli wykazuje sytuację, w której wynagrodzenie wypłacane jest w niewłaściwej wysokości. Kolejne 17% wykazuje, że wynagrodzenie jest wypłacane nieregularnie, czyli w różne dni miesiąca. Efekt jest taki, że pracownik nigdy nie wie, czy otrzyma pensję w tym tygodniu, w przyszłym czy może jeszcze za dwa tygodnie. 90 proc. Polaków utrzymuje się z pracy zarobkowej, więc jeżeli pensja wpływa nieregularnie, tworzy to bardzo duże poczucie zagrożenia. Na to jesteśmy szczególnie wrażliwi

– wskazuje Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatywy Społeczno-Ekonomicznych, szef portalu Rynekpracy.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Nowogardzie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
25 maja 2019

Alior Bank w Nowogardzie

Millenet Link zintegrowane z programami dla MŚP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 lipca 2019

Millenet Link zintegrowane z programami dla MŚP

Kredyt konsolidacyjny Morąg
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
08 kwietnia 2017

Kredyt konsolidacyjny Morąg

Ile zarabia humanista?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
29 września 2019

Ile zarabia humanista?

Sejm obniżył wysokość opłaty interchange
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
04 września 2013

Sejm obniżył wysokość opłaty interchange

Polacy skarżą się na biura podróży
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 lipca 2019

Polacy skarżą się na biura podróży

Porównaj