Bank Nowy – sesje przychodzące i wychodzące

Bank Nowy – sesje przychodzące i wychodzące

author
Patryk Byczek
04 maja 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria

Jesteś posiadaczem konta w Banku Nowym i czekasz na zrealizowanie przelewu? Sprawdź dokładne sesje przelewów Banku Nowego. Poznasz konkretne godziny księgowania zarówno przelewów wychodzących, jak i przychodzących systemu Elixir. Pomoże Ci to ustalić dokładny czas, w którym pieniądze dotrą na Twój rachunek.

Sesje Bank Nowy - na czym polegają?

Sesje przelewów to godziny, w których pieniądze księgowane są na koncie lub wysyłane z konta. W systemie Elixir wyróżniamy:

a) sesje przychodzące Banku Nowego – godziny, w których pieniądze docierają na nasze konto w Banku Nowym,

b) sesje wychodzące Banku Nowego – godziny, w których pieniądze wychodzą z naszego konta w Banku Nowym.

Bank Nowy - sesje przelewów

Bank Nowy – sesje przelewów

Przelewy przychodzące:

 • 10:30 – I sesja przychodząca Elixir
 • 14:00 – II sesja przychodząca Elixir
 • 16:30 – III sesja przychodząca Elixir

Przelewy wychodzące:

 • 8:00 – I sesja wychodząca Elixir
 • 12:o0 – II sesja wychodząca Elixir
 • 14:30 – III sesja wychodząca Elixir

Jeżeli chcesz poznać godziny, o których dokładnie na Twoje konto w Banku Nowym dojdzie przelew, sprawdź przygotowany przez nas kalkulator sesji przelewów.

 

Przelewy Bank Nowy - maj 2024

Maj w tym roku jest miesiącem, w którym wypada kilka świąt dających dni wolne od pracy (1 maja, 3 maja i 30 maja). Oznacza to, że w ciągu całego miesiąca, poza tymi dniami, wpływ na realizację sesji Elixir mają wyłącznie weekendy (soboty i niedziele). W maju ważnymi dniami, o których warto pamiętać są także Dzień Flagi oraz Dzień Matki – te jednak nie są wolne. Poniżej pełny kalendarz sesji Elixir na maj.

1 maja (Święto Pracy) – przelewy nie są realizowane
2 maja – przelewy realizowane są normalnie
3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja) – przelewy nie są realizowane
4-5 maja (weekend) – przelewy nie są realizowane
6-10 maja – przelewy realizowane są normalnie
11-12 maja– przelewy nie są realizowane
13-17 maja – przelewy realizowane są normalnie
18-19 maja– przelewy nie są realizowane
20-24 maja – przelewy realizowane są normalnie
25-26 maja– przelewy nie są realizowane
27-29 maja – przelewy realizowane są normalnie
30 maja (Boże Ciało)– przelewy nie są realizowane
31 maja – przelewy realizowane są normalnie

W czasie weekendów są natomiast realizowane przelewy między rachunkami w Banku Nowym oraz przelewy Express Elixir. Należy pamiętać, że czas przelewu środków pochodzących, np. z pożyczki na raty, także uzależniony jest od banku, w którym posiadamy konto.

Spis treści:

 1. Sesje Bank Nowy - na czym polegają?
 2. Bank Nowy - sesje przelewów
 3. Przelewy Bank Nowy - maj 2024
 4. Przelew do Bank Nowy - jakie dane są wymagane?
 5. Godziny księgowania w Banku Nowym - co je warunkuje?
 6. System Elixir Bank Nowy
 7. Bank Nowy - pytania i odpowiedzi
 8. Przelewy natychmiastowe w Banku Nowym
Zwiń spis treści

Przelew do Bank Nowy - jakie dane są wymagane?

Aby wykonać przelew na konto w Banku Nowym, potrzebujemy podstawowych danych o odbiorcy przelewu:

1) nazwa odbiorcy – z reguły jest to imię i nazwisko, ale może być również nazwa firmy odbiorcy,

2) numer konta bankowego – w zasadzie najważniejszy, bo to na ten numer bank dokona przelewu naszych środków,

3) kwota przelewu – określa, ile pieniędzy trafi do naszego odbiorcy,

4) tytuł przelewu – zależy od rodzaju przelewu, może być dowolny lub dokładnie określony przez organ, do którego wysyłamy przelew.

Sprawdź także inne narzędzia: 

Jaki to bank? – rozpoznawanie banku po numerze konta

Kwota słownie – automatyczna zamiana liczb na wyrazy

Godziny księgowania w Banku Nowym - co je warunkuje?

Godziny księgowania przelewów zależą od trzech sesji ELIXIR, które są zarówno bankowe, jak i prowadzone przez KIR. Każdy przelew musi przejść przez trzy sesje Elixir – pierwszą sesję w banku nadawcy, drugą sesję rozliczeniową w KIR, a następnie trzecią sesję rozliczeniową w banku odbiorcy przelewu.

Szybkość dostarczenia przelewu od nadawcy na konto odbiorcy zależy od tego, na które sesje rozliczeniowe trafi dany przelew. Każdy bank ma swobodę w ustalaniu godzin księgowania przelewów wychodzących i przychodzących, chociaż zazwyczaj stara się dostosować je do ustaleń Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Jeśli chcemy, aby przelew dotarł do odbiorcy możliwie najszybciej, musimy dokładnie przeanalizować trzy czynniki: sesje wychodzące z banku nadawcy, godziny sesji KIR oraz sesje przychodzące w banku odbiorcy. Aby ominąć sesje, jedyną możliwością jest skorzystanie z systemu Express Elixir, choć zazwyczaj wymaga to dodatkowej opłaty.

Masz konto w Banku Nowym? Sprawdź najważniejsze informacje dla Klientów:

Bank Nowy – kontakt

Bank Nowy – kod SWIFT

Bank Nowy – opinie

System Elixir Bank Nowy

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową w Polsce w 1994 roku. Działa on jako platforma do realizacji przelewów, poleceń zapłaty oraz czeków. System ten obejmuje wyłącznie transakcje spełniające pewne warunki, takie jak dotyczenie polskiej waluty PLN, wartość przelewu nie przekraczająca 1 mln zł oraz bank nadawcy i odbiorcy należący do systemu Elixir. Bank Nowy jest aktywnym uczestnikiem systemu Elixir.

Ważne jest, aby pamiętać, że przelew z konta w Banku Nowym na konto także w Banku Nowym jest realizowany w ramach przelewu wewnętrznego, co oznacza, że nie jest on przesyłany przez system Elixir. Dzięki temu pieniądze natychmiast trafiają na rachunek odbiorcy, pomijając całą procedurę rozliczeń międzybankowych. Warto również zauważyć, że system Elixir obsługuje tylko transakcje w PLN i jedynie te, które spełniają wyżej wymienione kryteria.

Bank Nowy - pytania i odpowiedzi

Pieniądze w Banku Nowym są księgowane trzy razy dziennie (trzy sesje Elixir):

10:30 – I sesja przychodząca Elixir

14:00 – II sesja przychodząca Elixir

16:30 – III sesja przychodząca Elixir

Bank Nowy obsługuje trzy sesje wychodzące:

8:00 – I sesja wychodząca Elixir

12:o0 – II sesja wychodząca Elixir

14:30 – III sesja wychodząca Elixir

Bank Nowy realizuje przelewy wyłącznie w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku.

Niestety w ramach systemu Elixir przelewy nie są obsługiwane w weekendy. Wyjątkiem są przelewy wewnętrzne oraz przelewy Express Elixir.

Tak. Przelewy natychmiastowe, czyli tzw. przelewy Express Elixir są obsługiwane przez Bank nowy 7 dni w tygodniu. Dzięki tej usłudze w każdy dzień w roku pieniądze mogą wyjść z konta oraz trafić na konto w Banku Mowym.

Niestety nie ma takiej możliwości. Jedyną możliwością jest uzyskanie od nadawcy potwierdzenia wykonania przelewu.

Bank Nowy ma zarówno trzy sesje wychodzące, jak i trzy sesje przychodzące:

Sesje wychodzące: 8:00 – I sesja wychodząca Elixir, 12:o0 – II sesja wychodząca Elixir, 14:30 – III sesja wychodząca Elixir,

Sesje przychodzące: 10:30 – I sesja przychodząca Elixir, 14:00 – II sesja przychodząca Elixir, 16:30 – III sesja przychodząca Elixir.

W tych godzinach wyjdzie lub dojdzie przelew.

Nie. Sesje są obsługiwane wyłącznie w dni robocze, dlaczego w weekend nie dojdzie przelew wykonany tradycyjną metodą.

Przelewy natychmiastowe w Banku Nowym

Bank Nowy umożliwia swoim Klientom wykonywanie przelewów natychmiastowych (Express Elixir). Operatorem usługi jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy natychmiastowe w Banku Nowym mogą zlecać Klienci indywidualni, firmy oraz przedsiębiorstwa

W jakich godzinach dostępne są przelewy Express Elixir w Banku Nowym?

Bank Nowy zleca i odbiera przelewy Exoress Elixir 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.

System sesji Elixir to narzędzie, które umożliwia przeprowadzanie rozliczeń międzybankowych w Polsce. Jest on obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową i stanowi główny sposób na realizowanie przelewów bankowych. Większość instytucji bankowych w Polsce dysponuje trzema sesjami wychodzącymi i przychodzącymi, które pozwalają na przeprowadzenie transakcji. W dni robocze gotówka przelana do innego banku powinna zostać dostarczona tego samego dnia, dzięki szybkiemu rozliczaniu sesji przez banki i KIR. Natomiast w weekendy i święta przekazy pieniężne wykonane internetowo zostaną zaksięgowane dopiero w najbliższym dniu roboczym, ponieważ nie ma wtedy możliwości przeprowadzenia sesji Elixir.

Godziny przelewów w Banku Nowym – podsumowanie

Konto w banku posiada około 90% Polaków. Praktycznie każda osoba w Polsce posiadająca rachunek bankowy czeka na jakiś przelew, czy to przelew wynagrodzenia, emerytury/renty, świadczenia, z umowy zlecenia czy o dzieło. Każdy w tym czasie ma podobne myśli: kiedy przelew dotrze na moje konto?. Nie ma potrzeby, żeby co kilka minut logować się do bankowości internetowej by sprawdzić stan konta. Wystarczy posiadać wiedzę o tym, w jakich godzinach Bank Nowy księguje przelewy – są to godziny 10:30, 14:00 lub 16:30.

Jeżeli w danej sesje przelew nie dotarł na nasze konto, należy poczekać na kolejną sesję księgowania (a jest ich trzy).Wyjątkiem jest sytuacja, w której przelew wychodzi z tego samego banku. Wówczas dotrze on z konta na konto niemalże natychmiast. Podobnie jak przelew zlecony za pomocą systemu Express Elixir.

źródło:

https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

https://www.banknowy.pl/klienci-biznesowi-2/platnosci-krajowe-b/system-elixir

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Konkurs Ferratum Bank na Dzień Kobiet

Firma pożyczkowa Ferratum przygotowała dla swoich nowych Klientów konkurs z okazji Dnia Kobiet, w którym do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w konkursie, należy udzielić indywidualnej odpowiedzi na jedno pytanie.

author
Dominika Byczek
21 lutego 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Najwięcej przelewów w euro wymieniamy z Niemcami i Holendrami

W pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa odnotowała 6,8 mln przelewów w euro nadanych przez Polaków oraz 22 mln przelewów otrzymanych. Liczba transakcji rozliczanych w unijnej walucie rośnie z każdym kolejnym miesiącem, a najbardziej popularne strony płatności to Niemcy oraz Holandia.

author
Halszka Gronek
12 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Akredytywa – czym jest?

Akredytywa dokumentowa jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem w przypadku transakcji pomiędzy kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Jest stosowana w sytuacjach wymiany handlowej i zostaje zabezpieczana przez bank. Czym dokładnie jest ta umowa i czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Sprawdźmy wszystkie istotnie szczegóły dotyczące akredytywy.

author
Julia Wierciło
31 lipca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Jak złożyć reklamację w Cyfrowym Polsacie?

Niestety, jak w każdych usługach, tak i w Cyfrowym Polsacie czasem zdarzają się błędy lub wadliwie działające sprzęty. Swoje niezadowolenie z usługi możemy wyrazić za pomocą reklamacji – jeżeli wina nie leży po naszej stronie, na pewno Cyfrowy Polsat dołoży wszelkich starań, by jak najszybciej rozwiązać problem.

author
Dominika Byczek
07 listopada 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Poprawa rentowności firm z RoboPlatformą od ING Banku Śląskiego

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym, że RoboPlatform – autorskie rozwiązanie Banku, pomaga Klientom usprawniać procesy wewnętrzne. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
01 września 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak płacić telefonem?

Aby zrealizowanie płatności za usługi lub produkty było możliwe, nie musimy już nosić ze sobą gotówki, portfela ani kart płatniczych. Obecnie wystarczy nam smartfon, który posiada odpowiednie opcje. Takie rozwiązanie może być dużym ułatwieniem codziennego życia. Sprawdźmy w jaki sposób możemy zrealizować płatność za pomocą telefonu, a także czy takie operacje są bezpieczne.

author
Julia Wierciło
30 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj