Dłużnik wekslowy
Zabezpieczenie w formie weksla występuje przy zaciąganiu różnego rodzaju kredytów. Podpisując ten dokument stajemy się dłużnikiem wekslowym. Kim dokładnie jest dłużnik wekslowy? Sprawdźmy jakie ma prawa i obowiązki, a także jakie ryzyko niesie za sobą to zabezpieczenie.
Spis treści:
- Dłużnik wekslowy - kto to jest?
- Prawa i obowiązki dłużnika wekslowego
- Egzekucja weksla a dłużnik wekslowy
- Czy bycie dłużnikiem wekslowym jest ryzykowne?
Dłużnik wekslowy - kto to jest?
Dłużnikiem wekslowym zostaje każda osoba, która podpisała się pod wekslem. Jeden weksel może mieć nawet kilku dłużników wekslowych. Oznacza to, że Ci dłużnicy wekslowi są współodpowiedzialni. Jest to regulowane przez konkretne zapisy prawne.
Art 47 Prawa wekslowego:
“Kto weksel wystawił, przyjął, indosował lub zań poręczył, odpowiada wobec posiadacza solidarnie.”
Dłużnikiem wekslowym jest:
- wystawca weksla – jest to osoba, która wystawiła weksel i przyrzekłą jego zapłatę lub zleciła zapłatę innej osobie,
- akceptant weksla – w przypadku weksla trasowanego posiadacz weksla może skierować żądanie wykupienia we wskazanym miejscu i czasie. Jeżeli takie żądanie zostanie przez nas zaakceptowane, a także podpisane, stajemy się akceptantem weksla,
- poręczyciel weksla – poręczenie jest formą zabezpieczenia spłaty. Jeśli wystawca weksla nie będzie spłacał zobowiązania, poręczyciel odpowiada za jego część lub całość,
- indosant weksla – jest to osoba, która przekazała prawa wynikające z weksla.
W przypadku poręczyciela weksla pozostajemy dłużnikiem wekslowym także w sytuacji sfałszowanego podpisu wystawcy weksla.
Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:
Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł
Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną
Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie
Prawa i obowiązki dłużnika wekslowego
Spłata zobowiązania jest najważniejszym obowiązkiem dłużnika wekslowego. Jej warunki są określone i muszą zostać spełnione w odpowiednim miejscu oraz czasie. Jeżeli dłużnik nie wywiąże się z obowiązku zapłaty, inni dłużnicy wekslowi mogą podjąć kolejne kroki.
Wierzyciel może żądać:
- nieuregulowanej sumy powiększonej o naliczone odsetki,
- odsetek za opóźnienia,
- prowizji komisowej – naliczonej od sumy wekslowej,
- ewentualnych kosztów związanych z zawiadomieniami.
Tego typu roszczenia mają termin ważności. Oznacza to, że mogą się przedawnić:
- po 1 roku wobec indosanta oraz wystawcy,
- po 3 latach od dnia płatności weksla (wobec akceptanta weksla).
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:
Kredyt online – do 200 000 zł online
Pożyczki na dowód – minimum formalności
Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach
Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet
Egzekucja weksla a dłużnik wekslowy
Podstawową informacją, z której dłużnik wekslowy musi zdawać sobie sprawę są konsekwencje nieuregulowania płatności sumy wekslowej. Aby wierzyciel mógł otrzymać nakaz do zapłaty weksla, nie jest konieczne rozpoczęcie procedury sądowej. Złożenie pozwu o wszczęcie postępowania nakazowego jest wystarczające. Dzięki takiej procedurze postępowanie egzekucyjne przyspiesza.
Sprawdź również ranking pożyczek pod weksel.
Jeśli weksel nie zostanie wykupiony w określonym czasie, wierzyciel ma prawo do wystąpienia o zapłatę bez wskazywania z jakiego powodu został wystawiony dokument.
Przed podpisaniem dokumentu należy dokładnie przeanalizować konsekwencje, które wiążą się z niespłaceniem zobowiązania w określonym terminie. Podczas procedury egzekucyjnej sąd skupia się wyłącznie na poprawności dokumentu. Oznacza to, że jeżeli posiada on wszystkie wymagane przez prawo wekslowe elementy, a w tym nasz podpis, sąd nie będzie brał pod uwagę innych występujących okoliczności.
Po nastąpieniu wydania wyroku sądowego dłużnik wekslowy ma jedynie 14 dni na uregulowanie zobowiązania. Jeśli nie spłaci określonej kwoty w tym czasie, postępowanie trafia do komornika. Sąd bierze pod uwagę wyłącznie dowody, które otrzymał od wierzyciela. Oznacza to, że uchylenie się od nakazu zapłaty przez dłużnika jest w niemożliwe w większości przypadków.
Czy bycie dłużnikiem wekslowym jest ryzykowne?
Bycie dłużnikiem wekslowym wiąże się z całym szeregiem obowiązków i ciążących na nim konsekwencji. Zawsze należy pamiętać o ewentualnych skutkach, a także o ryzyku, które niesie ze sobą bycie dłużnikiem wekslowym. Rodzaje weksla, szczególnie weksel in blanco, a także rodzaje dłużników to tematy, które należy poddać dokładnej analizie. Przed podpisaniem tak wiążącego zobowiązania musimy zaczerpnąć informacji z prawa wekslowego. Znajomość możliwego ryzyka pozwoli na uniknięcie ewentualnych problemów.
Jeżeli nie mamy pewności i wiedzy dotyczącej konsekwencji, nie decydujmy się na podpisywanie dokumentów. W pierwszej kolejności powinniśmy uzupełnić podstawowe informacje, a także zaczerpnąć wiedzy z kilku zweryfikowanych i pewnych źródeł. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych problemów oraz idących za nimi konsekwencji prawnych.
Jeśli nie chcemy zdecydować się na weksel możemy rozważyć alternatywne opcje takie jak poręczenie, ubezpieczenie czy hipotekę na nieruchomość. Wykupienie ubezpieczenia jest warunkiem koniecznym w większości przypadków kredytów hipotecznych czy gotówkowych.
Dodaj komentarz