Banki będą dłużej pomagać kredytobiorcom walutowym
Związek Banków Polskich (ZBP) poinformował, że w 2019 roku banki podejmują decyzję o przedłużeniu stosowania pakietu wsparcia dla kredytobiorców walutowych kredytów mieszkaniowych.
ZBP przeprowadził wśród banków ankietę dotyczącą przedłużenia funkcjonowania pakietu pomocowego. Analizując jej wyniki – żaden bank nie wyraził sprzeciwu w zakresie wsparcia dla osób, które zaciągnęły walutowe zobowiązania kredytowe.
Zgodnie z założeniami, pomoc, czyli tak zwany “szcześciopak“, uwzględnia między innymi: ujemną stawkę LIBOR przy wyliczaniu oprocentowania, zmniejszenie spreadu walutowego, wydłużenie lub okresowe zawieszenie spłaty kredytu na wniosek klienta, rezygnację z żądania dodatkowych zabezpieczeń w przypadku klientów terminowo spłacających raty, umożliwienie zmiany waluty umowy po kursie średnim NBP oraz elastyczne podejście do restrukturyzacji kredytów hipotecznych.
ZBP wyjasnił, że średnio roczny koszt sektora bankowego z tytułu wsparcia kredytobiorców w ramach stosowania wynosi około 1 mld złotych.
Z danych BIK wynika, że na koniec czerwca ubiegłego roku, liczba kredytów w CHF wynosiła 482 tys. sztuk. Dla porównania, rok wcześniej było to o 27 tys. więcej, a w 2016 stan portfela wynosił 530 tys. sztuk.
Zadłużenie z tego tytułu wynosiło w czerwcu 2018 r. 110 mld zł i w ciągu poprzedzających 12 miesięcy zmniejszyło się o 13,6 mld zł.
“Dziś obciążenie ratą kredytu w przypadku portfela CHF jest porównywalne, a w przypadku wielu roczników – niższe niż dla analogicznych kredytów w złotych. Kredytobiorcy walutowi średnio przeznaczają na obsługę kredytu mniejszą część domowego budżetu niż złotówkowicze. Do 2017 roku tylko ok. 5,7 tys. (wg. BIK) kredytów ze wszystkich roczników zostało przewalutowanych na złote w wyniku zaprzestania regularnej obsługi powyżej 90 dni i konsekwentnego wypowiedzenia umowy” – czytamy.
Źródło: ZBP
Dodaj komentarz