Bankomaty Planet Cash – prowizja, opłaty

Bankomaty Planet Cash – prowizja, opłaty

author
Dorota Grycko
08 lutego 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Planet Cash to sieć bankomatów, która jest wyjątkowo popularna w całej Polsce. Urządzenia te możemy znaleźć w galeriach handlowych, przy placówkach bankowych, na lotniskach czy stacjach benzynowych. Sprawdziliśmy, ile wynoszą opłaty i prowizje za skorzystanie z bankomatu Planet Cash.

Spis treści:

 1. Planet Cash - co to za firma?
 2. Od czego zależy wysokość prowizji za wypłatę z bankomatu?
 3. Jaka jest prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu Planet Cash?
 4. Wpłatomaty Planet Cash - jak działają?
 5. Jak wpłacić pieniądze przez wpłatomat Planet Cash?
 6. Jak działają bankomaty Planet Cash za granicą?
 7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Planet Cash - co to za firma?

Bankomaty Planet Cash należą do IT CARD S.A. i są najszybciej rozwijającą się siecią bankomatów i wpłatomatów. Przedsiębiorstwo to działa od 2008 roku i zajmuje się usługami płatniczymi, przede wszystkim kartami płatniczymi oraz bankomatami. W całej Polsce znajduje się już blisko 2300 bankomatów oraz 2000 bankomato-wpłatomatów. Urządzenia z niebieskim logiem możemy znaleźć w ogólnopolskich sieciach handlowych (Netto, Biedronka, Tesco, Carrefour czy Społem), placówkach bankowych (Bank BNP Paribas, VeloBank, mBank czy ING Bank Śląski) oraz w innych lokalizacjach takich jak lotniska, dworce kolejowe, stacje benzynowe i wiele innych.

Planet Cash zapewnia, że ich bankomaty i systemy są przyjazne dla środowiska oraz spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, które są zgodne z normami PCI DSS. Wszystkie elementy są zgodne również z wymaganiami organizacji płatniczych Mastercard i Visa.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź: pożyczki od rękichwilówki lub kredyt online.

Od czego zależy wysokość prowizji za wypłatę z bankomatu?

Otwierając konto bankowe, otrzymujemy kartę płatniczą, która służy do płatności elektronicznych oraz wpłaty/wypłaty gotówki z bankomatu. Decydując się na korzystanie z konkretnego banku, warto sprawdzić, w jakich bankomatach będziemy mogli wypłacać gotówkę bez prowizji. Jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o wysokości prowizji, jest bankomat, z którego korzystamy. Wybierając bankomat naszego banku, nie zapłacimy prowizji, w przypadku korzystania z obcej firmy, musimy liczyć się z prawdopodobieństwem uiszczenia dodatkowej opłaty.

Co jeszcze wpływa na wysokość prowizji?

 •  wysokość wypłacanej kwoty (jest to prowizja procentowa)
 •  rodzaju konta w banku,
 • rodzaju posiadanej karty płatniczej,
 • liczby wykonanych transakcji (czy jest to pierwsza wypłata w miesiącu, czy kolejna)
 • miejsce wypłaty (krajowe bankomaty czy za granicą).

W każdym banku w tabeli opłat możemy sprawdzić czy konkretne konto w banku, wiążę się z dodatkową prowizją za wypłatę gotówki z bankomatu.

Jaka jest prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu Planet Cash?

Wysokość prowizji i limity wypłat z bankomatów Planet Cash zależą od kilku czynników. Najważniejsze jest to, czy dany bank współpracuje ze spółką Planet Cash, ponieważ to właśnie od tej współpracy zależy limit wypłat oraz wysokość naliczanej prowizji. Dzięki takiej umowie, Klienci banków mogą skorzystać z dogodnych warunków, a w stacjonarnych placówkach bankowych znajdują się urządzenia sieci Planet Cash.

Klienci, którzy posiadają konta w bankach współpracujących z siecią Planet Cash, mogą wypłacać gotówkę z ich urządzeń bez limitów (dla Klientów z pozostałych instytucji bankowych ustalono limit wynoszący 1000 złotych). Plusem takiej współpracy jest również niższa prowizja pobierana za wypłaty gotówki (niektóre banki nie pobierają żadnej prowizji, inne z kolei uzależniają jej wysokość od sumy wypłacanych pieniędzy, a jeszcze inne biorą pod uwagę z jakiego konta korzysta Klient).

Z jakimi bankami współpracuje Planet Cash?

 • Alior Bank,
 • mBank,
 • BNP Paribas,
 • Bank Pocztowy,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank BPS (Grupa PBS),
 • Getin Bank,
 • Millennium Bank,
 • Credit Agricole
 • Velo Bank.

Ile wynosi prowizja pobierana przez bankomaty Planet Cash?

 • ING Bank Śląski – brak prowizji (transakcje BLIK – 2,50 złotych),
 • Getin Bank – brak prowizji,
 • BNP Paribas – brak prowizji dla osób do 26 roku życia,
 • Millennium Bank – 1 złotych prowizji,
 • mBank – 2,50 złotych prowizji powyżej 100 złotych,
 • Alior Bank – 2,50 złotych prowizji,
 • BNP Paribas – brak prowizji (dla osób do 26. roku życia)
 • Credit Agricole – 6 złotych prowizji,
 • Santander Bank – 5 złotych prowizji,
 • PKO BP – 10 złotych prowizji,
 • Pekao S.A. – 2,3% wartości transakcji, (minimum 5 złotych).

Wpłatomaty Planet Cash - jak działają?

Wpłatomat służy do przyjmowania, rozpoznania i następnie księgowania gotówki na koncie bankowym za pośrednictwem powiązanej z rachunkiem karty płatniczej. Działanie wpłatomatu opiera się na wykorzystaniu systemu informatycznego powiązanego z systemem bankowym on-line. System automatycznie rozpoznaje konto Klienta banku po włożeniu karty płatniczej do szczeliny urządzenia lub jej zbliżeniu i zatwierdzeniu przyszłej transakcji.

Aktualnie w Polsce możemy znaleźć ponad 2000 urządzeń Planet Cash, które posiadają funkcję wpłatomatu. Opłaty związane z wpłatą gotówki, będą zależeć – tak samo jak w przypadku wypłat – od instytucji finansowej, z której usług korzystamy. Jeśli nasz bank współpracuje z siecią Planet Cash, prowizje za wpłatę gotówki, mogą okazać się znacznie niższe.

W porównaniu do wypłaty pieniędzy, wpłata e objęta jest zdecydowanie niższymi opłatami. Prowizja może wynosić od 0 do 1% wartości transakcji. Niektóre banki (między innymi ING Bank Śląski oraz mBank) zapewniają swym Klientom bezprowizyjne wpłaty gotówki w bankomatach Planet Cash. Z kolei Alior Bank nalicza prowizję w wysokości 0,35% wartości transakcji. Aby mieć pewność, jakie opłaty obowiązują w Twoim banku, warto sprawdzić tabele opłat i prowizji dostępną na stronie internetowej.

Jak wpłacić pieniądze przez wpłatomat Planet Cash?

 1. Wkładamy kartę płatniczą do szczeliny urządzenia bądź przykładamy ją do modułu zbliżeniowego odpowiednio oznaczonego na maszynie.
 2. Wprowadzamy i zatwierdzamy PIN i dokonujemy wyboru opcji wpłaty gotówki, czyli ile pieniędzy chcemy wpłacić.
 3. Poprawnie przygotowujemy banknoty zgodnie z instrukcją widoczną na ekranie lub urządzeniu.
 4. Wsuwamy gotówkę do otworu wpłatomatu (urządzenie pobierze banknoty, przeliczy je oraz jeszcze raz zapyta o kolejny etap transakcji.
 5. Wybieramy kolejny etap transakcji – zwrot pieniędzy, zatwierdzenie wpłaty bądź dołożenie banknotów.
 6. Odbieramy kartę i wydruk potwierdzenia transakcji.

Jak działają bankomaty Planet Cash za granicą?

Będąc na wyjeździe za granicą, może nieoczekiwanie zabraknąć nam gotówki. W takiej sytuacji warto poszukać bankomatu należącego do sieci naszego banku, jeśli takiego nie znajdziemy, warto rozejrzeć się za bankomatami Planet Cash. Co istotne, wypłata pieniędzy za granicą zazwyczaj wiążę się z dużymi kosztami, ponieważ naliczana jest prowizja banku i operatora bankomatu oraz koszt przewalutowania. Warto pamiętać, że istnieją inne sposoby wypłaty gotówki niż skorzystanie z bankomatu. Są to między innymi: wymiana gotówki w kantorze, założenie konta walutowego, portfel internetowy (np. karta Revolut lub PayPal).

Podsumowanie

 1. Bankomaty Planet Cash należą do IT CARD S.A. i są najszybciej rozwijającą się siecią bankomatów i wpłatomatów.
 2. W całej Polsce znajduje się już blisko 2300 bankomatów oraz 2000 bankomato-wpłatomatów.
 3. Jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o wysokości prowizji, jest bankomat, z którego korzystamy.
 4. Na wysokość prowizji wpływa również: wysokość wypłacanej kwoty, rodzaj posiadanej karty płatniczej, liczba wykonanych transakcji, miejsce wypłaty.
 5. Wysokość prowizji zależy między innymi od tego, czy dany bank współpracuje ze spółką Planet Cash. 
 6. Klienci, którzy posiadają konta w bankach współpracujących z siecią Planet Cash, mogą wypłacać gotówkę z ich urządzeń bez limitów oraz naliczana jest niższa prowizja za wypłaty gotówki.
 7. Planet Cash współpracuje między innymi z ING Bankiem Śląskim, mBankiem, Millennium.
 8. Opłaty związane z wpłatą gotówki, będą zależeć – tak samo jak w przypadku wypłat – od instytucji finansowej, z której usług korzystamy.
 9. W porównaniu do wypłaty pieniędzy, wpłata objęta jest zdecydowanie niższymi opłatami.
 10. Wypłacając gotówkę za granicą, warto poszukać bankomatu należącego do sieci naszego banku, jeśli takiego nie znajdziemy, warto rozejrzeć się za bankomatami Planet Cash.

Bankomaty Planet Cash - najważniejsze pytania

Wysokość prowizji i limity wypłat z bankomatów Planet Cash zależą od kilku czynników. Najważniejsze jest to, czy dany bank współpracuje ze spółką Planet Cash, ponieważ to właśnie od tej współpracy zależy limit wypłat oraz wysokość naliczanej prowizji. Wypłata może być zupełnie darmowa lub obciążona dodatkowymi opłatami.

Planet Cash współpracuje z: Alior Bank, mBank, BNP Paribas, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Bank BPS (Grupa PBS), Getin Bank, Millennium Bank, Credit Agricole, Velo Bank.

Bankomaty Planet Cash należą do IT CARD S.A. i są najszybciej rozwijającą się siecią bankomatów i wpłatomatów. Przedsiębiorstwo to działa od 2008 roku i zajmuje się usługami płatniczymi, przede wszystkim kartami płatniczymi oraz bankomatami.

Wysokość prowizji za wypłatę z bankomatów Planet Cash jest ustalana i pobierana przez bank, w którym mamy konto.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Jarek
Jarek
2023-09-08 14:01:59

A gdzie jest podany limit wypłaty z bankomatu? To jest chyba najważniejsze?

Marzena
Marzena
2023-05-31 14:29:58

Ja korzystałam do wpłacenia gotówki, nie miał oznaczenia ze uszkodzony, nie działa czy serwisowany. Zadeklarowałam inną kwotę niż włożyłam gotówkę. Gdy wykazał różnic wybrałam pole popraw a on się zawiesił wydrukował potwierdzenie na kwotę zadeklarowaną i nadpłaty nie oddał. Reklamuje bank od karty i odpowiadają że przeliczono urządzenie i nie ma nadpłaty w bankomacie. Właśnie składam wniosek na policję może po monitoringu i sprawie w sądzie odzyskam 1 000zł.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Przemyślu

Santander Bank Polska jest jednym z największych detalicznych banków w Polsce. Jedna z placówek bankowych mieści się w Przemyślu. Sprawdzamy godziny otwarcia oraz ofertę i dane kontaktowe placówki.

author
Patryk Byczek
27 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Mieszkanie Plus, sprawdź listę miast

Nowy rządowy program Mieszkanie Plus został przyjęty już 27.09.2016 w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Podobnie jak 500 +, tak i ten program kierowany jest do wszystkich Polaków, ale ma pomóc głównie tym, którzy nie mogą dostać kredytu hipotecznego. 

author
Dominika Byczek
18 lipca 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Consumer Bank Gdańsk

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Gdańsku – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
04 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kredyt gotówkowy Tarnobrzeg

Potrzebujesz kredytu gotówkowego, ale nie wiesz, jakie oferty są dostępne dla osób mieszkających w Tarnobrzegu? Sprawdź poniższy ranking kredytów i wybierz właściwie. Maksymalna kwota takiego kredytu to nawet 200 000 zł, a jego spłata może zostać rozłożona nawet na 10 lat. Pieniądze otrzymasz nie wychodząc z domu – w całości przez Internet. Dodatkowo cała procedura kredytowa jest naprawdę prosta oraz nie zajmuje dużo czasu. Kredyt gotówkowy jest przyznawany bez względu na cel, na który chcemy go przeznaczyć.

author
Dominika Byczek
22 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

150 tysięcy użytkowników Apple Pay

Apple Pay w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Wprowadzona w połowie czerwca nowa metoda płatności zrzesza już około 200 000 zwolenników, którzy czekali na nią bardzo dużo czasu. Tak wysokiego wyniku nie spodziewało się zbyt wielu ekspertów.

author
Patryk Byczek
02 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Podwyżki w Poczcie Polskiej

Zarząd Poczty Polskiej podpisał porozumienie ze związkowcami. Tak zwane Porozumienie Płacowe obowiązuje od 1 czerwca bieżącego i dotyczy wzrostu wynagrodzeń zasadniczych. Pracownicy zarabiający poniżej 5000 złotych dostaną dodatkowo 172 złote, natomiast pracownicy kierujący pojazdami powyżej 3,5 tony wynagrodzenie wzrośnie do 3200 złotych.

author
Patryk Byczek
24 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj