Co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy?

Co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy?

author
Halszka Gronek
07 czerwca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Sytuacje, w których bankomat nie wypłaca pieniędzy, przydarzają się niezwykle rzadko. Każdego dnia przeprowadzane są dziesiątki tysięcy transakcji – przypadki nieprawidłowej wypłaty gotówki to jedynie ułamek procenta wszystkich z nich. Co, jeśli bankomat nie wypłaci pieniędzy właśnie Tobie? Spokojnie, prawo jest po Twojej stronie!

Spis treści:

  1. Dlaczego bankomat nie wypłacił pieniędzy?
  2. Co zrobić, gdy bankomat nie wypłaci gotówki?
  3. Gdzie i jak złożyć reklamację na niewypłacone z bankomatu pieniądze?
  4. Reklamacja pisemna - wzór
  5. Jak zapobiec niewypłaceniu gotówki przez bankomat?
  6. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Dlaczego bankomat nie wypłacił pieniędzy?

Jeśli z Twojego konta ubędzie pieniędzy, ale bankomat nie wypłacił gotówki, sytuacja nie będzie tak jasna i klarowna. Z czego może wynikać to, że konto zostało obciążone niezrealizowaną wypłatą? Możliwe powody to:

  • błąd połączenia serwera bankomatu z Twoim Bankiem,
  • awaria techniczna bankomatu,
  • uszkodzona, lecz również silnie zabrudzona karta bankomatowa.

Bankomat odmówi natomiast realizacji wypłaty, jeśli na Twoim koncie brakuje wystarczających środków, przekroczyłeś dzienny limit transakcji lub podałeś błędne hasło. Wtedy pieniądze z Twojego konta nie znikną – bankomat po prostu nie zrealizuje wypłaty. Nazywamy to wtedy niezrealizowaną wypłatą.

Co zrobić, gdy bankomat nie wypłaci gotówki?

  1. Po pierwsze – nie panikuj. Sytuacja, w której się znalazłeś, nie jest „nie do rozwiązania”, a prawo stoi po Twojej stronie.
  2. Jeśli na ekranie bankomatu pojawił się jakiś komunikat, koniecznie go zapisz lub udokumentuj zdjęciem. Będzie to zawsze cenną informacją dla Banku i firmy, która zarządza bankomatami.
  3. Sprawdź, czy na bankomacie jest podany numer kontaktowy do serwisanta bankomatu. Jeśli tak, wykonaj połączenie. Nie spowoduje to natychmiastowego uznania reklamacji, bowiem nie leży to w zakresie kompetencji obsługi serwisowej. Jednak zgłoszenie problemu telefonicznie może okazać się być pomocnym dowodem awarii w przypadku starań o reklamację.
  4. Zapamiętaj, kiedy i gdzie ta sytuacja miała miejsce – zapisz dokładny adres, zrób zdjęcie maszyny i sprawdź aktualną godzinę. Jeśli zobaczysz na bankomacie jego numer identyfikacyjny, koniecznie go spisz.
  5. Złóż reklamację w swoim banku.

Gdzie i jak złożyć reklamację na niewypłacone z bankomatu pieniądze?

Aby odzyskać niewypłacone pieniądze, należy złożyć reklamację w banku, z którego wypłacaliśmy pieniądze, a nie u operatora bankomatu. Dlaczego? Ponieważ to z bankiem mamy podpisaną umowę konta bankowego i karty platniczej, której użyliśmy do wypłaty pieniędzy. Bankomat musimy jednak zapamiętać, ponieważ do reklamacji będzie nam potrzebny numer identyfikacyjny bankomatu. Samą reklamację można złożyć na wiele sposobów:

  • pisemnie w oddziale Banku (nie sieci bankomatowej np. Euronet, Planet Cash);
  • listownie, wysyłając ją do oddziału lub siedziby swojego Banku;
  • ustnie w oddziale swojego Banku;
  • telefonicznie, dzwoniąc na Infolinię banku;
  • w niektórych bankach także internetowo, logując się do serwisu internetowej bankowości elektronicznej.

W przypadku niewypłacenia pieniędzy przez bankomat, warto złożyć reklamację na piśmie (w oddziale lub wysłać do centrali banku listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru). Kilka dni po złożeniu reklamacji, warto skontaktować się z infolinią banku i zapytać się co z naszą sprawą.

Reklamacja pisemna - wzór

Wielu Klientów zastanawia się, jak napisać reklamację dotyczącą niewypłacenia gotówki przez bankomat. To nic trudnego – wystarczy wskazać swoje dane oraz wszystkie okoliczności zdarzenia (data, miejsce, nazwa i numer urządzenia).

Przykładowy wzór reklamacji niewypłacenia gotówki przez bankomat:

Bank Uniwersalny
ul. Warszawska 1
11-111 Warszawa

Aleksandra Kowalska
ul. Radomska 2
22-222 Radom

REKLAMACJA

Przedmiot reklamacji: bankomat nie wypłacił pieniędzy, środki zniknęły z konta.

Niniejszym składam reklamację dotyczącą wypłaty środków z mojego konta w Banku ………….  za pośrednictwem bankomatu sieci ……………………………………….. Wskazany bankomat nie wypłacił pieniędzy, a mimo to, kwota o wysokości ………….. została pobrana z konta.

Data zdarzenia: ……………..
Godzina: ……………………….
Miejsce: ………………………..
Bankomat (numer i sieć) ……………
Wypłacana kwota: ……………………..

Proszę o pilne rozpatrzenie reklamacji i zwrot pieniędzy na moje konto.

Z wyrazami szacunku
Aleksandra Kowalska

Jak zapobiec niewypłaceniu gotówki przez bankomat?

  • Najprostszym rozwiązaniem byłoby niewypłacanie (zwłaszcza w dużych kwotach) pieniędzy w bankomatach, lecz w siedzibie Banku. Warto też sprawdzić, do jakiej sieci należy bankomat i w miarę możliwości wybierać bankomat naszego banku.
  • Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni skorzystać z bankomatu, rozejrzyjmy się, czy stoi on w zasięgu jakiegoś monitoringu. Upewnijmy się, czy bankomat nie ma widocznych uszkodzeń technicznych. Jeśli wygląda mizernie – lepiej poszukać innego punktu.
  • Zawsze należy sprawdzić, czy bankomat ma wypisany numer identyfikacyjny. Ta informacja będzie niezbędna w razie ewentualnej awarii.
  • Sprawdźmy, czy nasza karta bankomatowa nie jest uszkodzona lub zabrudzona.
  • Dobrze jest także kierować się do bankomatów naszego Banku, zamiast to maszyn podlegających firmom bankomatowym (np. Euronet). Weryfikacja ewentualnej reklamacji przebiegnie o wiele sprawniej.
  • Jeśli to możliwe, wykonujmy wypłat bankomatowych w towarzystwie znanej osoby – będzie naszym świadkiem w przypadku ewentualnych problemów.
  • Zawsze po wykonaniu wypłaty w bankomacie należy pobierać potwierdzenia transakcji – mogą nam się przydać w razie ewentualnej reklamacji.

Darmowe bankomaty – które banki je mają? – sprawdź

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Najczęściej weryfikacja bankowa polega na sprawdzeniu zapisu pracy wadliwego bankomatu, czyli logów. Jeśli logi nie wykażą błędów, Bank przeliczy gotówkę w bankomacie (najczęściej zlecając to firmie bankomatowej czyli np. Euronetowi).

Najczęstszą przyczyną niewydania gotówki przez bankomat jest jej zatrzymanie w środku maszyny, w drodze do kasety nominałowej – jest to awaria bankomatu. Po otworzeniu takiego bankomatu, nie tylko od razu, ale i po kilku dniach, pieniądze te się odnajdą – wykaże je podliczenie wszystkich banknotów.

Pamiętaj, że do reklamacji konieczny jest numer bankomatu – dla operatora bankomatów musi być jasne, w której maszynie doszło do niewypłacenia środków.

Realizacja reklamacji trwa zwykle do 30 dni. Uzależnione jest to od czasu sprawdzenia kaset bankomatowych oraz sporego obłożenia wnioskami Banku.

Sytuacja ta nie zdarza się często. Jeśli jednak z jakiegoś powodu Bank odrzuci Twoją reklamację, spróbuj się od niej odwołać. W przypadku odrzucenia odwołania w Banku, pozostaną Ci jeszcze dwa rozwiązania: wystąpienie na drogę sądową/przedsądową lub zgłoszenie sprawy do Rzecznika Finansowego.

Postępowanie przez Arbitrem możliwe jest tylko w przypadku klientów indywidualnych, których strata nie była większa niż osiemset złotych. Jego plusem jest natomiast szybkie rozwiązywanie spraw i ostateczność wydanej decyzji wobec wszelkich instytucji finansowych (w tym Banku).

Droga sądowa nie jest szybkim i sprawnym sposobem na odzyskanie swoich pieniędzy. Wymaga  sporego nakładu czasu, pieniędzy (opłacenie prawnika, kosztów postępowania itp.) oraz nerwów zawiązanych z realizacją wszelkich wymogów formalnych (odpowiednie pisma, terminowo złożone wnioski itp.).

Jeśli jednak wszelkie wcześniejsze odwołania nie zaskutkowały przyznaniem reklamacji – warto podjąć się walki na drodze sądowej.

Standardy wypłat bankomatowych i realizacji ewentualnych reklamacji są jednakowe w całej Unii Europejskiej. Jeśli sytuacja przytrafia Ci się za granicą – postępuj tak, jak miało to miejsce w Polsce.

Udokumentuj wszelkie niezbędne szczegóły i informacje, a następnie zgłoś problem do swojego Banku. W przypadku pobytu za granicą najszybszym sposobem na reklamację będzie złożenie wniosku telefonicznie.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bozenna111
Bozenna111
2018-04-16 07:53:17

miałam kiedyś problem z bankomatem euronetu (jak pewnie większość osób składających reklamację na bankomat). Konto w banku millennium. Wskazałam podobne dane w reklamacji i pieniądze w miarę szybko wróciły na konto. Ale tamten bankomat omijam już szerokim łukiem

Podobne artykuły

Biuro paszportowe w Polkowicach

Potrzebujesz wyrobić paszport w Polkowicach? Sprawdź godziny urzędowania biura paszportowego w Polkowicach, wymagane dokumenty, dane kontaktowe oraz wniosek.

author
Aleksandra Gościnna
27 listopada 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Spółdzielczy w Tychach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Tychach to polski bank z ponad 115 letnią tradycją. Bank zrzeszony jest w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Dominika Byczek
01 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Miliard złotych rocznie od BGK na budownictwo socjalne i komunalne

Każdy, kto choć raz starał się o przyznanie mieszkania komunalnego lub socjalnego, z pewnością wie o tym, że doczekanie własnego lokalu wymaga ogromnej dozy cierpliwości, a w wielu przypadkach po prostu graniczy z cudem. Taki stan rzeczy wynika z braku środków w gminach. Na całe szczęście Bank Gospodarstwa Krajowego postanowił wesprzeć samorządy i wypłacić nawet milion złotych rocznie.

author
Halszka Gronek
28 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Promocja: „Załóż Konto z Lwem i zgarnij 160 zł” w ING Banku Śląskim

W ING Banku Śląskim trwa promocja, w której za założenie Konta z Lwem oraz Konta Oszczędnościowego i spełnienie bardzo prostych warunków można zgarnąć do 160 złotych premii. Promocja trwa do 30 września 2020 roku.

author
Patryk Byczek
01 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Ostródzie

Santander Bank Polska jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z oddziałów banku mieści się w Ostródzie. Sprawdzamy adres, godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
22 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Getin Noble Bank wspiera zdalnie pracujących pracowników

Getin Noble Bank poinformował w oficjalnym komunikacie o tym, że zaproponował swoim pracownikom rozwiązania, które mają na celu wesprzeć pracowników oraz zwiększyć ich komfort pracy w trudnych czasach spowodowanych rozprzestrzeniającą się w Polsce epidemią koronawirusa.

author
Patryk Byczek
03 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj