Co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy?

Co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy?

author
Halszka Gronek
07 czerwca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Sytuacje, w których bankomat nie wypłaca pieniędzy, przydarzają się niezwykle rzadko. Każdego dnia przeprowadzane są dziesiątki tysięcy transakcji – przypadki nieprawidłowej wypłaty gotówki to jedynie ułamek procenta wszystkich z nich. Co, jeśli bankomat nie wypłaci pieniędzy właśnie Tobie? Spokojnie, prawo jest po Twojej stronie!

Spis treści:

 1. Dlaczego bankomat nie wypłacił pieniędzy?
 2. Co zrobić, gdy bankomat nie wypłaci gotówki?
 3. Gdzie i jak złożyć reklamację na niewypłacone z bankomatu pieniądze?
 4. Reklamacja pisemna - wzór
 5. Jak zapobiec niewypłaceniu gotówki przez bankomat?
 6. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Dlaczego bankomat nie wypłacił pieniędzy?

Jeśli z Twojego konta ubędzie pieniędzy, ale bankomat nie wypłacił gotówki, sytuacja nie będzie tak jasna i klarowna. Z czego może wynikać to, że konto zostało obciążone niezrealizowaną wypłatą? Możliwe powody to:

 • błąd połączenia serwera bankomatu z Twoim Bankiem,
 • awaria techniczna bankomatu,
 • uszkodzona, lecz również silnie zabrudzona karta bankomatowa.

Bankomat odmówi natomiast realizacji wypłaty, jeśli na Twoim koncie brakuje wystarczających środków, przekroczyłeś dzienny limit transakcji lub podałeś błędne hasło. Wtedy pieniądze z Twojego konta nie znikną – bankomat po prostu nie zrealizuje wypłaty. Nazywamy to wtedy niezrealizowaną wypłatą.

Co zrobić, gdy bankomat nie wypłaci gotówki?

 1. Po pierwsze – nie panikuj. Sytuacja, w której się znalazłeś, nie jest „nie do rozwiązania”, a prawo stoi po Twojej stronie.
 2. Jeśli na ekranie bankomatu pojawił się jakiś komunikat, koniecznie go zapisz lub udokumentuj zdjęciem. Będzie to zawsze cenną informacją dla Banku i firmy, która zarządza bankomatami.
 3. Sprawdź, czy na bankomacie jest podany numer kontaktowy do serwisanta bankomatu. Jeśli tak, wykonaj połączenie. Nie spowoduje to natychmiastowego uznania reklamacji, bowiem nie leży to w zakresie kompetencji obsługi serwisowej. Jednak zgłoszenie problemu telefonicznie może okazać się być pomocnym dowodem awarii w przypadku starań o reklamację.
 4. Zapamiętaj, kiedy i gdzie ta sytuacja miała miejsce – zapisz dokładny adres, zrób zdjęcie maszyny i sprawdź aktualną godzinę. Jeśli zobaczysz na bankomacie jego numer identyfikacyjny, koniecznie go spisz.
 5. Złóż reklamację w swoim banku.

Gdzie i jak złożyć reklamację na niewypłacone z bankomatu pieniądze?

Aby odzyskać niewypłacone pieniądze, należy złożyć reklamację w banku, z którego wypłacaliśmy pieniądze, a nie u operatora bankomatu. Dlaczego? Ponieważ to z bankiem mamy podpisaną umowę konta bankowego i karty platniczej, której użyliśmy do wypłaty pieniędzy. Bankomat musimy jednak zapamiętać, ponieważ do reklamacji będzie nam potrzebny numer identyfikacyjny bankomatu. Samą reklamację można złożyć na wiele sposobów:

 • pisemnie w oddziale Banku (nie sieci bankomatowej np. Euronet, Planet Cash);
 • listownie, wysyłając ją do oddziału lub siedziby swojego Banku;
 • ustnie w oddziale swojego Banku;
 • telefonicznie, dzwoniąc na Infolinię banku;
 • w niektórych bankach także internetowo, logując się do serwisu internetowej bankowości elektronicznej.

W przypadku niewypłacenia pieniędzy przez bankomat, warto złożyć reklamację na piśmie (w oddziale lub wysłać do centrali banku listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru). Kilka dni po złożeniu reklamacji, warto skontaktować się z infolinią banku i zapytać się co z naszą sprawą.

Reklamacja pisemna - wzór

Wielu Klientów zastanawia się, jak napisać reklamację dotyczącą niewypłacenia gotówki przez bankomat. To nic trudnego – wystarczy wskazać swoje dane oraz wszystkie okoliczności zdarzenia (data, miejsce, nazwa i numer urządzenia).

Przykładowy wzór reklamacji niewypłacenia gotówki przez bankomat:

Bank Uniwersalny
ul. Warszawska 1
11-111 Warszawa

Aleksandra Kowalska
ul. Radomska 2
22-222 Radom

REKLAMACJA

Przedmiot reklamacji: bankomat nie wypłacił pieniędzy, środki zniknęły z konta.

Niniejszym składam reklamację dotyczącą wypłaty środków z mojego konta w Banku ………….  za pośrednictwem bankomatu sieci ……………………………………….. Wskazany bankomat nie wypłacił pieniędzy, a mimo to, kwota o wysokości ………….. została pobrana z konta.

Data zdarzenia: ……………..
Godzina: ……………………….
Miejsce: ………………………..
Bankomat (numer i sieć) ……………
Wypłacana kwota: ……………………..

Proszę o pilne rozpatrzenie reklamacji i zwrot pieniędzy na moje konto.

Z wyrazami szacunku
Aleksandra Kowalska

Jak zapobiec niewypłaceniu gotówki przez bankomat?

 • Najprostszym rozwiązaniem byłoby niewypłacanie (zwłaszcza w dużych kwotach) pieniędzy w bankomatach, lecz w siedzibie Banku. Warto też sprawdzić, do jakiej sieci należy bankomat i w miarę możliwości wybierać bankomat naszego banku.
 • Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni skorzystać z bankomatu, rozejrzyjmy się, czy stoi on w zasięgu jakiegoś monitoringu. Upewnijmy się, czy bankomat nie ma widocznych uszkodzeń technicznych. Jeśli wygląda mizernie – lepiej poszukać innego punktu.
 • Zawsze należy sprawdzić, czy bankomat ma wypisany numer identyfikacyjny. Ta informacja będzie niezbędna w razie ewentualnej awarii.
 • Sprawdźmy, czy nasza karta bankomatowa nie jest uszkodzona lub zabrudzona.
 • Dobrze jest także kierować się do bankomatów naszego Banku, zamiast to maszyn podlegających firmom bankomatowym (np. Euronet). Weryfikacja ewentualnej reklamacji przebiegnie o wiele sprawniej.
 • Jeśli to możliwe, wykonujmy wypłat bankomatowych w towarzystwie znanej osoby – będzie naszym świadkiem w przypadku ewentualnych problemów.
 • Zawsze po wykonaniu wypłaty w bankomacie należy pobierać potwierdzenia transakcji – mogą nam się przydać w razie ewentualnej reklamacji.

Darmowe bankomaty – które banki je mają? – sprawdź

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Najczęściej weryfikacja bankowa polega na sprawdzeniu zapisu pracy wadliwego bankomatu, czyli logów. Jeśli logi nie wykażą błędów, Bank przeliczy gotówkę w bankomacie (najczęściej zlecając to firmie bankomatowej czyli np. Euronetowi).

Najczęstszą przyczyną niewydania gotówki przez bankomat jest jej zatrzymanie w środku maszyny, w drodze do kasety nominałowej – jest to awaria bankomatu. Po otworzeniu takiego bankomatu, nie tylko od razu, ale i po kilku dniach, pieniądze te się odnajdą – wykaże je podliczenie wszystkich banknotów.

Pamiętaj, że do reklamacji konieczny jest numer bankomatu – dla operatora bankomatów musi być jasne, w której maszynie doszło do niewypłacenia środków.

Realizacja reklamacji trwa zwykle do 30 dni. Uzależnione jest to od czasu sprawdzenia kaset bankomatowych oraz sporego obłożenia wnioskami Banku.

Sytuacja ta nie zdarza się często. Jeśli jednak z jakiegoś powodu Bank odrzuci Twoją reklamację, spróbuj się od niej odwołać. W przypadku odrzucenia odwołania w Banku, pozostaną Ci jeszcze dwa rozwiązania: wystąpienie na drogę sądową/przedsądową lub zgłoszenie sprawy do Rzecznika Finansowego.

Postępowanie przez Arbitrem możliwe jest tylko w przypadku klientów indywidualnych, których strata nie była większa niż osiemset złotych. Jego plusem jest natomiast szybkie rozwiązywanie spraw i ostateczność wydanej decyzji wobec wszelkich instytucji finansowych (w tym Banku).

Droga sądowa nie jest szybkim i sprawnym sposobem na odzyskanie swoich pieniędzy. Wymaga  sporego nakładu czasu, pieniędzy (opłacenie prawnika, kosztów postępowania itp.) oraz nerwów zawiązanych z realizacją wszelkich wymogów formalnych (odpowiednie pisma, terminowo złożone wnioski itp.).

Jeśli jednak wszelkie wcześniejsze odwołania nie zaskutkowały przyznaniem reklamacji – warto podjąć się walki na drodze sądowej.

Standardy wypłat bankomatowych i realizacji ewentualnych reklamacji są jednakowe w całej Unii Europejskiej. Jeśli sytuacja przytrafia Ci się za granicą – postępuj tak, jak miało to miejsce w Polsce.

Udokumentuj wszelkie niezbędne szczegóły i informacje, a następnie zgłoś problem do swojego Banku. W przypadku pobytu za granicą najszybszym sposobem na reklamację będzie złożenie wniosku telefonicznie.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bozenna111
Bozenna111
2018-04-16 07:53:17

miałam kiedyś problem z bankomatem euronetu (jak pewnie większość osób składających reklamację na bankomat). Konto w banku millennium. Wskazałam podobne dane w reklamacji i pieniądze w miarę szybko wróciły na konto. Ale tamten bankomat omijam już szerokim łukiem

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Chrzanów

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Chrzanowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
06 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Alior Bank w Błoniach

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Błoniach – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
13 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Pożyczki bez BIK Mińsk Mazowiecki

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który będziesz mógł wziąć mimo posiadania negatywnej historii kredytowej. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
17 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Lombardy w Gorzowie Wielkopolskim

Na terenie Gorzowa Wielkopolskiego działa obecnie kilkanaście lombardów. Poniżej znajdziesz adresy oraz wszystkie szczegółowe informacje dotyczące punktów w Twoim miejsce. Sprawdź godziny otwarcia lombardów w Gorzowie Wielkopolskim.

author
Patryk Byczek
05 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pomóż dzieciom z Alior Bankiem

Wystarczy jedno nasze kliknięcie by pomóc placówkom wychowawczym i opiekuńczym w całej Polsce. Alior Bank rozpoczął wczoraj akcje „Podaruj świąteczny prezent”.

author
Patryk Byczek
19 grudnia 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt samochodowy Świebodzin

Jeżeli jesteś mieszkańcem Grajewa i chciałbyś podjąć kredyt samochodowy w swoim mieście, to bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz ranking ofert, które są dostępne w Twoim mieście. Maksymalna kwota pożyczki, to nawet 500 000 zł.

author
Patryk Byczek
08 grudnia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj