Ile osób korzysta z bankowości przez Internet?
Liczba użytkowników aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej pod koniec czerwca bieżącego roku wynosiła 18 milionów. W przypadku bankowości mobilnej wynik ten był niższy, choć wciąż bardzo zadowalający – 9,5 miliona klientów. Jakie są prognozy na dalsze losy nowoczesnej bankowości w Polsce? Czy dyrektywa PSD2 wpłynie na tempo przyrostu użytkowników?
Polacy coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania – także w kwestii bankowości i dostępu swoich środków pieniężnych poprzez kanał internetowy. Jak czytamy w najnowszym komunikacie Związku Banków Polskich, na przełomie drugiego kwartału bieżącego roku liczba użytkowników korzystających z bankowości internetowej zwiększyła się o 3,55%, dając ostatecznie wynik aż 18 milionów konsumentów. Coraz większą popularnością cieszy się także bankowość mobilna. W tym przypadku mowa aż o 9,5 mln użytkowników notowanych na koniec czerwca 2019 roku.
Czego jeszcze dowiadujemy się z najnowszego Raportu NetB@ank opublikowanego przez Związek Banków Polskich? Cóż, zaciekawić może fakt, iż między marcem a czerwcem bieżącego roku liczba rachunków klientów indywidualnych mających możliwość korzystania z bankowości elektronicznej zmalała o 2 miliony, dając wynik 36,65 mln rachunków indywidualnych. Skąd tak wysoki spadek, skoro ZBP twierdzi, że bankowości internetowa jest coraz bardziej popularna w Polsce? Eksperci śpieszą z odpowiedzią:
Zmiana […] nie wynika jednak z gwałtownego spadku liczby umów, ale innej niż dotychczas metodologii raportowania przez PKO BP, który jako klientów bankowości internetowej klasyfikuje tylko te osoby, które posiadają aktywną relację produktową, nie zaś wszystkie, które mają podpisaną umowę o korzystanie z kanału z kanału internetowego
– wyjaśnia Związek Banków Polskich w swym oficjalnym komunikacie prasowym.
Sprawdź najlepsze oferty kredytów przez Internet.
Bank nie tylko przez komputer, lecz również w telefonie
Nie da się zaprzeczyć temu, że Polacy coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw technologii i wykazują się coraz większą otwartość względem innowacyjnych narzędzi płatniczych i finansowych. Wielu z nas wysyła przelewy natychmiastowe lub szybkie transakcje na telefon. Część dokonuje płatności zbliżeniowo przez telefon lub po prostu wybiera kod BLIK zamiast logowania się do bankowości internetowej podczas dokonywania zakupów w sieci.
Wszystkie te powyższe obserwacje pozwalają dojść do jednego wniosku: narzędziem niemal niezbędnym do wygodnego operowania swymi pieniędzmi stał się w ostatnich czasach telefon. Polscy konsumenci płacą przy użyciu telefonu, wysyłają z niego przelewy lub odbierają szybkie przelewy na numer telefonu. By jednak móc korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw technologii, konieczne jest posiadanie aplikacji mobilnej banku. To nie problem dla Polaków! Dedykowany program na smartphone’a posiada obecnie aż 9,5 mln klientów.
Na przełomie kwietnia, maja i czerwca do bankowości mobilnej dołączyło 496 tysięcy polskich konsumentów, dając ostatecznie wynik aż 9,5 miliona użytkowników. Zmiany te oznaczają przyrost na poziomie 5,52% względem danych na koniec I kwartału bieżącego roku. Rosnąca popularność bankowości mobilnej jest ogromnym plusem i pozytywną informacją dla banków komercyjnych działających na polskim rynku finansowym. Warto podkreślić: już 52,4% aktywnych użytkowników bankowości internetowej korzysta z „banku w telefonie”.
Zmiany w prawie ograniczą wzrost klientów bankowości online?
Nie da się ukryć, iż zmiany w polskiej bankowości, jakie wprowadziła dyrektywa PSD2, bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo klientów bankowości internetowej i mobilnej, lecz także na ich wygodę i komfort korzystania z nowoczesnych narzędzi płatniczych. Zwiększone restrykcje wniosły do polskiej praktyki bankowej wiele korzyści, ale również minusów. Eksperci podejrzewają, iż może mieć to odbicie w malejącym wzroście liczby klientów bankowości online.
Jak dotychczas wyniki bankowości elektronicznej i mobilnej wykazywały systematyczne wzrosty liczby aktywnych użytkowników. Trudno dziś jednak oceniać, jaki wpływ na ten obszar będzie miała obowiązująca od połowy września dyrektywa PSD2. Odpowiedź na to pytanie poznamy najwcześniej za 3 miesiące, a więc po opublikowaniu nowego Raportu NetB@ank przez Związek Banków Polskich.
Silne uwierzytelnianie wymagające od klientów dodatkowego zaangażowania przy logowaniu może w niektórych przypadkach stanowić barierę dla korzystania z wielu rachunków lub wpłynąć na częstotliwość wchodzenia do serwisów internetowych banków, jednak nie spodziewamy się znaczącego odpływu klientów bankowości internetowej w dłuższej perspektywie
– tłumaczył Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich, odnosząc się do prognoz w kontekście prowadzenia w życie dyrektywy unijnej PSD2.
Źródła:
https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/18-milionow-Polakow-aktywnych-w-bankowosci-przez-internet
Dodaj komentarz