Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej w Polsce
W ramach ostatniej edycji konkursu Złoty Bankier eksperci największych polskich firm doradczych i informatycznych ocenili poziom bezpieczeństwa krajowej bankowości elektronicznej. Wyniki okazały się silnie zróżnicowane.
Piętnaście polskich banków komercyjnych zostało poddanych badaniu sektorowemu, którego celem było określenie poziomu bezpieczeństwa krajowej bankowości elektronicznej. Eksperci przeprowadzili analizę cyfrowych systemów bankowych na przełomie I kwartału 2019 roku. Wszystko to w ramach tegorocznej edycji konkursu Złoty Bankier.
Badaniu poddano między innymi narzędzia uwierzytelniania użytkowników, sposób autoryzacji transakcji, a także bezpieczeństwo (poufność) połączenia klienta z bankiem. Co więcej, eksperci ocenili również proces rejestracji urządzeń mobilnych przy dedykowanych aplikacjach bankowych.
Kompleksowa analiza bezpieczeństwa bankowości elektronicznej polskich instytucji finansowych zakończyła się zróżnicowanymi wynikami. Niektóre banki wykazały wysokie standardy bezpieczeństwa sieciowego, a w przypadku innych podmiotów odnotowano nieszczelności systemów. Więcej szczegółów w kolnej części artykułu.
Sprawdź nasz ranking kredytów online: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/
Zwycięzcy badania 2019
W trakcie badania przeprowadzonego w ramach konkursu Złoty Bankier eksperci wyłonili trzech zwycięzców. Są to odpowiednio: mBank, Bank Millennium oraz Getin Noble Bank. Uznano, że owe instytucje realizują najlepsze rynkowe praktyki w zakresie bezpieczeństwa. Wdrożone w nich mechanizmy wykazały najwyższy poziom zabezpieczeń, co oznacza, że ich klienci mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich danych (i pieniędzy).
Warto zaznaczyć, że nie wszystkie banki poddane badaniu wykazały równie pozytywne wyniki co mBank, Millennium czy Getin Noble Bank. Jednak każda wyszukana przez ekspertów nieszczelność powinna być uznana za sukces. Dlaczego? Bowiem umożliwi ona naprawę uszczelek i dostosowanie wdrożonych systemów do powszechnie stosowanych standardów.
Z wyników przeprowadzonego badania skorzystać mogą również fintechy, czyli giganty technologiczne z branży finansowej i IT. Dzięki wyszukaniu przez analityków i ekspertów licznych zarówno dobrych, jak i złych praktyk bankowych, przedsiębiorstwa te będą mogły zaoferować produkty o konkurencyjnych i nowatorskich systemach bezpieczeństwa.
Sprawdź informacje o jednym z największych fintechów z Chin – Ant Financial.
Polacy a bankowość mobilna
Według danych udostępnianych przez jeden z portali ekonomicznych, już prawie 8 milionów polskich klientów aktywnie korzysta z bankowości mobilnej. Dla niemal połowy z nich, bo aż dla 3,6 mln konsumentów, bankowość przeprowadzana przez aplikację na smartphonie to jedyne narzędzie obsługi w banku. Nic więc dziwnego, że analitycy tak dużą wagę przyłożyli do oceny bezpieczeństwa aplikacji mobilnych.
Jak wynika z badania, większość z badanych banków dobrze zabezpiecza swoje aplikacje mobilne. Niemniej jednak zdarzają się przypadki nieszczelnych systemów bankowości mobilnej. Mowa przede wszystkim o sytuacjach niewłaściwego rozpoznania ryzyka związanego ze specyfiką platform mobilnych.
Niestety niektóre instytucje na polskim rynku bankowym nie stosują nawet podstawowych zabezpieczeń aplikacji mobilnych. Chodzi przede wszystkim o narzędzia typu certificate pinning, wykrywanie „zrootowanego” telefonu, prowadzenie własnej (niesystemowej) klawiatury czy zaciemnianie kodu aplikacji mobilnej.
Dodaj komentarz