500+ na pierwsze dziecko – od 1 lipca 2019

500+ na pierwsze dziecko – od 1 lipca 2019

author
Dominika Sobieraj
16 czerwca 2019

1 lipca 2019 rusza rządowy program 500 Plus na pierwsze dziecko. Świadczenie wychowawcze ma przysługiwać na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Sprawdzamy, jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko oraz kiedy otrzymamy pieniądze.

500+ Plus na pierwsze dziecko – zmiany 2019

Rozszerzenie programu o wypłaty także na pierwsze dziecko to największa zmiana w programie od momentu jego wprowadzenia w 2016 roku. Od teraz świadczenie przysługuje bezwzględnie wszystkim rodzicom, którzy posiadają dzieci poniżej 18. roku życia. Duża zmiana nastąpi również w kwestii wyrównań za wniosek złożony kilka miesięcy po urodzeniu dziecka.

źródło: https://twitter.com/PremierRP

Pozostałe najważniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia ciągłości wypłaty świadczenia w przypadku śmierci rodzica, a także:

1) zniesienia konieczności dostarczenia zaświadczenia o ubieganiu się o alimenty (w przypadku samotnych rodziców),

2) wprowadzenia 500 + dla dzieci z domów dziecka oraz przebywających w innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych,

3) udostępnienia opcji odebrania decyzji o 500+ drogą e-mailową.

500+ na pierwsze dziecko – od kiedy wnioski

Wnioski o wypłatę świadczenia 500 Plus będzie można składać zarówno przez Internet, jak i w wersji papierowej:

– wnioski elektroniczne można składać od 1.07.2019

– wnioski papierowe można składać od 1.08.2019.

Złożenie wniosku do końca września 2019, będzie gwarantowało wypłatę świadczenia z wyrównaniem, począwszy od lipca. Samorządy będą miały 3 miesiące na wydanie decyzji w sprawie wypłaty świadczenia.

Gdzie można złożyć wniosek o 500 Plus?

Jeżeli wniosek chcemy złożyć elektronicznie, można to zrobić za pośrednictwem:

a) portalu rządowego empatia.mrpips.gov.pl,

b) bankowości elektronicznej (m. in.: PKO BP, Bank Pocztowy, Getin Bank, mBank, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Alior Bank).

c) portalu PUE ZUS.

Jeżeli wniosek chcemy złożyć w wersji papierowej, można to zrobić w wybranych placówkach pomocy społecznej. Rząd przygotował nowy, bardzo prosty formularz – liczy on jedynie dwie strony.


500+ na pierwsze dziecko – kiedy ruszą wypłaty?

Wypłaty świadczenia z wniosków złożonych od 1 lipca do 31 sierpnia nastąpią do dnia 31 października. Niewykluczone jednak, że w wielu gminach proces ten będzie trwał o wiele krócej.

Pierwsza gmina już 1 lipca z rana wypłaciła świadczenia na pierwsze dziecko. Udało się tego dokonać gminie Kowary w województwie dolnośląskim. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa pogratulowała gminie na swoim Twitterze i obiecała, że odwiedzi ją w celu wyróżnienia za tak szybką wypłatę środków.

"

Pieniądze od pierwszego lipca będą na koncie samorządów. Chcemy obalić mit, że chcemy dokonać wypłat w październiku. Rządowi premiera Mateusza Morawieckiego bardzo zależy na tym, by wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej.

– wskazała minister Borys-Szopa na antenie TVN24.

Rodzice nie powinni się jednak martwić – świadczenia będą wypłacane z wyrównaniem. Dzięki temu łącznie otrzymamy 1500 zł.

Wypłaty świadczenia z wniosków złożonych w danym miesiącu nastąpią dopiero dwa miesiące później, ale z wyrównaniem za czas oczekiwania (liczone od miesiąca złożenia wniosku).

Jeżeli wniosek o 500+ złożymy między 1 lipca do 31 sierpnia 2019 roku, świadczenie zostanie nam wypłacone maksymalnie do 31 października, ale z wyrównaniem od lipca (za cały okres, za który należą nam się pieniądze).

Jeżeli wniosek złożymy we wrześniu, świadczenie 500+ będzie wypłacone maksymalnie do 30 listopada 2019 roku również z wyrównaniem od lipca.

Jeżeli wniosek złożymy w październiku, świadczenie otrzymamy maksymalnie do 31 grudnia i będzie to kwota z wyrównaniem od października.

Jeżeli wniosek złożymy w listopadzie, pieniądze będą wypłacone maksymalnie do 31 stycznia z wyrównaniem od listopada.

Jeżeli wniosek złożymy między 1 grudnia 2019 roku a 31 stycznia 2020 roku, świadczenie będzie wypłacone maksymalnie do 28 lutego, z wyrównaniem od miesiąca, w którym złożyliśmy wniosek.

500+ na pierwsze dziecko – kto otrzyma?

Do otrzymania świadczenia w nowej wersji konieczne jest spełnienie tylko dwóch warunków. Po pierwsze – rodzic musi zamieszkiwać wraz z dzieckiem, na które chce pozyskać świadczenie.  Po drugie – dziecko musi pozostawać na utrzymaniu tego rodzica.

Nie ma żadnego znaczenia, w jakim stosunku pozostają rodzice dziecka (czy są w związku małżeńskim, nowych związkach formalnych, czy związkach nieformalnych). Świadczenie przysługuje również rodzicom samotnie wychowującym dziecko.

Jak sprawdzić decyzję o 500+?

Dotychczas decyzje o przyznaniu 500+ były dostarczane jedynie listem poleconym. Od 1 lipca 2019 roku można zaznaczyć opcję powiadomienia o decyzji przez Internet. Potwierdzenie zostanie przysłane na nasz e-mail podany we wniosku.

Jeżeli nie zaznaczymy takiej opcji, decyzja będzie czekała na nas w urzędzie – będzie trzeba ją odebrać osobiście. Nieodebranie decyzji nie będzie jednak skutkowało powstrzymaniem wypłaty świadczenia.

500+ na nowonarodzone dziecko

Wyrównanie kwotowe otrzymają rodzice, którzy złożą wniosek nie tuż po urodzeniu się dziecka, a kilka miesięcy później. Aby otrzymać pełne wyrównanie, rodzice będą musieli złożyć wniosek w ciągu 3 miesięcy od narodzenia dziecka.

Któremu z rodziców przysługuje 500+?

Świadczenie może pobierać tylko jeden z rodziców (na każde dziecko przysługuje jedno świadczenie w wysokości 500 zł). W wyjątkowych sytuacjach, w których w rodzinie sprawowana jest opieka naprzemienna, każdy rodzic może wnioskować o wypłatę w ramach świadczenia połowy tej kwoty.

Co z 500+ w przypadku śmierci rodzica?

Wraz ze zmianami w najpopularniejszym programie socjalnym rząd zajął się także kwestią jego przysługiwania dzieciom, których rodzic zmarł. Dotychczas drugi rodzic musiał w takiej sytuacji ponownie złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.

Od 1 lipca istnieje ciągłość wypłaty świadczenia – po śmierci jednego z rodziców pieniądze automatycznie otrzyma drugi rodzic.

500 + a zaświadczenie o alimentach

Zmiany dotyczą także kwestii dostarczania zaświadczeń o alimentach. Od 1 lipca 2019 roku żaden samotny rodzic nie musi już dostarczać żadnego dokumentu potwierdzającego, że wystąpił do drugiego z rodziców o wypłatę alimentów. Dotychczas takie zaświadczenie było warunkiem wypłaty środków.

500 + także dla dzieci z domów dziecka

Nowelizacja ustawy przewiduje także wypłaty świadczeń dla dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wystarczy, że o takie świadczenie wystąpi dyrektor danej placówki, np.: domu dziecka albo pogotowia opiekuńczego.

§

PODSTAWA PRAWNA

Na wniosek dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej (…) na każde umieszczone w tych placówkach i ośrodkach dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia przysługuje dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego.

Dodatek finansowy ma być przeznaczany na rozwój zainteresowań dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz na zwiększanie ich szans edukacyjnych oraz na rynku pracy.

Wprowadzenie rozszerzenia programu 500 + w ramach Nowej Piątki PiS

Ta wiadomość była prawdziwą polityczną “sensacją”. Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, zaprezentowano nowy program polityczny przed tegorocznymi wyborami. Składa się on na tak zwaną “Nową Piątkę PIS”:

Nowy program opiera się na trzech filarach: rodzina, rozwój i wiarygodność.

Jak wskazał Prezes Jarosław Kaczyński, “(…) Stawką tej kampanii jest Polska, przyszłość Polski i Polaków. Polska dla wszystkich czy dla niektórych? Tu najważniejsze są dwa aspekty: równości i wolności

Pierwszą zapowiedzią jest rozszerzenie Programu 500 Plus także na pierwsze dziecko.  Jak dodał Prezes Kaczyński, “Człowiek, który ma puste kieszenie, wolny nie jest“.

Zmiany w programie Rodzina 500+, mają być wprowadzone już od 1 lipca 2019.

Informację potwierdziła na Twitterze Minister Elżbieta Rafalska:

Na konwencji przemawiała również była premier – Beata Szydło. Wskazała ona, że: “(…) Największym, najważniejszym, przełomem kopernikańskim polityki prorodzinnej PiS był program 500 plus, przywróci godność polskim rodzinom. Był kołem zamachowym polskiej gospodarki, symbolem polskiego rządu, a Polska stała się symbolem prorodzinnej polityki.”

Pozostałe zapowiedzi na konwencji

Rozszerzenie Programu Rodzina 500+ o pierwsze dziecko, to nie jedyne plany rządu przedstawione na konwencji. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział również:

1) Brak podatku PIT do 26-tego roku życia

Rząd planuje pomóc osobom rozpoczynającym karierę zawodową. Pracownicy do 26-tego roku życia, byliby zwolnieni z podatku PIT. Ma to pomóc „młodym ludziom wchodzącym w życie“.


2) Obniżenie kosztów pracy

Dokładnie wskazano tutaj obniżenie PIT-u pracownika.


3) Pomoc dla emerytów

I to pomoc bardzo wymierna. Emeryci mieliby otrzymywać tak zwaną “trzynastkę” – dodatkową emeryturę w wysokości minimalnej (w 2019 roku jest to 1100 zł). Wypłata emerytur miałaby nastąpić już od maja tego roku.


4) Więcej połączeń autobusowych, zwłaszcza na wsi

Przez tę propozycję rządową powinniśmy rozumieć przywrócenie połączeń pomiędzy małymi ośrodkami, w których obecnie komunikacja miejska jest trudno dostępna.


O szczegółach dotyczących Programu 500 Plus na pierwsze dziecko, będziemy informowali na bieżąco. Wkrótce powinniśmy poznać więcej szczegółów.

Koszt proponowanych zmian

Jak wskazał na konwencji premier Mateusz Morawiecki, koszt zaproponowanych zmian to 30-40 mld złotych rocznie:

– 500 Plus na pierwsze dziecko: około 17-20 mld zł,

– “trzynaste” emerytury: około 11 mld zł,

– 0% podatku dla młodych – około 2 mld zł,

– więcej połączeń autobusowych – około 1,5 mld zł.


Źródło:

Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Adam - SposobNaFinanse.pl
Adam - SposobNaFinanse.pl
2020-06-17 09:58:56

Korzystam i uważam, że to pomocny program. Osobiście wykorzystuję go na budowanie funduszu na przyszłość dziecka. Odliczam też ulgę prorodzinną i uzyskuję zwrot podatku. Pomaga to w budżecie domowym i było dla mnie impulsem do solidnego oszczędzania (nie tylko dla malucha). Zapraszam na https://sposobnafinanse.pl/jakie-dodatki-na-dziecko/ - opisuję jakie inne benefity mogą wykorzystać rodzice maluchów i starszych pociech, nie tylko w kwestii finansów. Pozdrowienia dla wszystkich Rodziców :).

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Aleksandrów Łódźki
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Aleksandrów Łódźki

Większość lokat w PKO BP zawieszona
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 stycznia 2021

Większość lokat w PKO BP zawieszona

Ile zarabia bokser?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
30 września 2019

Ile zarabia bokser?

Bocian Pożyczki w Katowicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
18 lipca 2019

Bocian Pożyczki w Katowicach

PKO BP w Zagórowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019

PKO BP w Zagórowie

Bank Pekao w Libiążu
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 lipca 2019

Bank Pekao w Libiążu

Porównaj