Zgodnie z zapowiedziami, rząd przyjął projekt ustawy dotyczący świadczenia 500 Plus na pierwsze dziecko od 2019 roku. Wcześniej taką zapowiedź usłyszeliśmy na konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Program 500+ to jeden z najpopularniejszych rządowych programów, który dodatkowo cieszy się ogromnym społecznym poparciem. Sprawdzamy, kto otrzyma świadczenie, co z kryterium dochodowym oraz jak złożyć wniosek.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 16.04.2019
Udostępnij:

500+ Plus na pierwsze dziecko – zmiany 2019

Ta wiadomość była prawdziwą polityczną „sensacją”. Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, zaprezentowano nowy program polityczny przed tegorocznymi wyborami. Składa się on na tak zwaną „Nową Piątkę PIS”:

Nowy program opiera się na trzech filarach: rodzina, rozwój i wiarygodność.

Jak wskazał Prezes Jarosław Kaczyński, „(…) Stawką tej kampanii jest Polska, przyszłość Polski i Polaków. Polska dla wszystkich czy dla niektórych? Tu najważniejsze są dwa aspekty: równości i wolności

Pierwszą zapowiedzią jest rozszerzenie Programu 500 Plus także na pierwsze dziecko.  Jak dodał Prezes Kaczyński, „Człowiek, który ma puste kieszenie, wolny nie jest„.

Zmiany w programie Rodzina 500+, mają być wprowadzone już od 1 lipca 2019.

Informację potwierdziła na Twitterze Minister Elżbieta Rafalska:

Na konwencji przemawiała również była premier – Beata Szydło. Wskazała ona, że: „(…) Największym, najważniejszym, przełomem kopernikańskim polityki prorodzinnej PiS był program 500 plus, przywróci godność polskim rodzinom. Był kołem zamachowym polskiej gospodarki, symbolem polskiego rządu, a Polska stała się symbolem prorodzinnej polityki.”

500 Plus na pierwsze dziecko – od kiedy

500+ na pierwsze dziecko – od kiedy wnioski

Wnioski o wypłatę świadczenia 500 Plus będzie można składać zarówno przez Internet, jak i w wersji papierowej:

– wnioski elektroniczne można składać od 1.07.2019

– wnioski papierowe można składać od 1.08.2019.

Złożenie wniosku do końca września 2019, będzie gwarantowało wypłatę świadczenia z wyrównaniem, począwszy od lipca. Samorządy będą miały 3 miesiące na wydanie decyzji w sprawie wypłaty świadczenia.

Gdzie można złożyć wniosek o 500 Plus

Jeżeli wniosek chcemy złożyć elektronicznie, można to zrobić za pośrednictwem:

a) portalu rządowego empatia.mrpips.gov.pl

b) bankowości elektronicznej

c) portalu PUE ZUS.

Jeżeli wniosek chcemy złożyć w wersji papierowej, można to zrobić w wybranych placówkach pomocy społecznej.

500+ na pierwsze dziecko – kiedy ruszą wypłaty

Jak donosi „Super Express”, pierwsze świadczenia mają zostać wypłacone we wrześniu 2019.

Rodzice nie powinni się jednak martwić – świadczenia będą wypłacane z wyrównaniem. Dzięki temu łącznie otrzymamy 1500 zł.

Pozostałe zapowiedzi na konwencji

Rozszerzenie Programu Rodzina 500+ o pierwsze dziecko, to nie jedyne plany rządu przedstawione na konwencji. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział również:

1) Brak podatku PIT do 26-tego roku życia

Rząd planuje pomóc osobom rozpoczynającym karierę zawodową. Pracownicy do 26-tego roku życia, byliby zwolnieni z podatku PIT. Ma to pomóc „młodym ludziom wchodzącym w życie„.


2) Obniżenie kosztów pracy

Dokładnie wskazano tutaj obniżenie PIT-u pracownika.


3) Pomoc dla emerytów

I to pomoc bardzo wymierna. Emeryci mieliby otrzymywać tak zwaną „trzynastkę” – dodatkową emeryturę w wysokości minimalnej (w 2019 roku jest to 1100 zł). Wypłata emerytur miałaby nastąpić już od maja tego roku.


4) Więcej połączeń autobusowych, zwłaszcza na wsi

Przez tę propozycję rządową powinniśmy rozumieć przywrócenie połączeń pomiędzy małymi ośrodkami, w których obecnie komunikacja miejska jest trudno dostępna.


O szczegółach dotyczących Programu 500 Plus na pierwsze dziecko, będziemy informowali na bieżąco. Wkrótce powinniśmy poznać więcej szczegółów.

Koszt proponowanych zmian

Jak wskazał na konwencji premier Mateusz Morawiecki, koszt zaproponowanych zmian to 30-40 mld złotych rocznie:

– 500 Plus na pierwsze dziecko: około 17-20 mld zł

– „trzynaste” emerytury: około 11 mld zł

– 0% podatku dla młodych – około 2 mld zł

– więcej połączeń autobusowych – około 1,5 mld zł


Źródło:

Twitter

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 2 ocen
Komentarze (15)

Obudzili się łachmyty jak mój mały w kwietniu 18 skończył…
Popaprańce w moherach.

Edyta Kaczmarek, 14 kwietnia 2019 o 16:46

zgłoś nadużycie

Najpierw się nie należy bo przekracza człowiek dochód a teraz bo dziecko które się uczy w liceum czy technikum też nie dostanie wsparcia bo nie jest już dzieckiem. Szlak mnie trafia bo te dorosłe dzieciaki do 20 roku życia które kontynuują naukę w szkole średniej są w zawieszeniu bo ani przerwać szkoły ani pójść do roboty. A studia można robić zaocznie i podjąć pracę. Uważam również że powinno być to rozwiązane jak w przypadki „DOBRY START” wyprawkę otrzymają również dzieci, które już ukończyły 18. rok życia pod warunkiem, że będą kontynuować naukę w szkole, którą rozpoczęły przed 18. rokiem życia, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 20 lat. Jeśli kończy naukę na zawodówce koniec wsparcia.

Wszystkim zabrać 500 Plus a Ludziom dać pracować za godne Pieniądze

Jestem studentem według was mam robić ma wasze dzieciaki zeby one miały i jeszcze mam zarobić sam na siebie na studia jak się chce uczyć . Stare głupie tępe osły

Szkoda że nie mówią głośno że 500+ na pierwsze dziecko ale jeśli już masz min 2. Chodzi o to że 500 bez dochodu na każde 1 dziecko. Jedynki nadal nic nie dostaną.

łatwo się rozdaje cudze pieniądze, zresztą te dzieci będą musiały spłacić ten dług z odsetkami bo pańśtwo nie udźwignie takich wydatków. popatrzcie ile w PL jest jeszcze do wyremontowania, uporządkowania – na to potrzeba tryliardów zł

A co z 19 latkiem ma grupę i jeszcze się uczy dalej już 500+ nie dostanie?

Jesli Twoja siostra zarabia 500zł miesięcznie na handlu to niech idzie do normslnej pracy tam zarobi przynajmniej najniższa krajowa anie tutaj wylewasz swe gorzkie żale . Chyba że siostra robi to dla zabicia czasu bo mąż nieźle zarabia bo z calym szacunkiem ale za 500 to tylko glupi by ciągnął

Skoro 500 zł na dziecko bez dochodu w takim razie ja się pytam co z zasilkami rodzinnymi?bo w tej kwestii na dziecko do 5 lat mamy 95 zł i na ta kwotę mamy nadal się gimnastykowac zbierając tysiące papierów żeby na nie całe 100 zł dochód nie przekroczył 674 zl

Państwo nie może niczego dać, bo nie ma własnych pieniędzy…. Aby dać, trzeba komuś zabrać. I z czego tu się cieszyć.

Zapomniałam dodać,że współczuję osobom starszym emerytura=leki ,czynsz za mieszkanie,a to się =brak jedzenia ,brak ubrań kosmetyków,brak jakiegokolwiek życia ,itp to jest Polska

Gadacie,żeby patologia robiła dzieciaki,ale o żłobkach,przedszkolach to pozapominaliście,żeby było więcej,5 lat temu moja córka bez problemu sie dostała ,a teraz młodsza nie wiadomo czy sie dostanie bo żłobki są przepełnione nie mówiąc ile kosztują i np o której są otwierane bądź zamykane ja na 6.00 do pracy a żłobek /przedszkole od 6.00 mój pracodawca napewno powie nie niemartw sie możesz być na 6.30 ja za Cb przyjdę..nic od Was albo jakieś zajęcia byście bezpłatne robili dla dzieci basen język tańce piłka nożna itp więcej pomocy a nie rozszerzać patologie

Ps, zapomniałam dopisać że nóż mi się w kieszeni otwiera że ten dziad Urban dostanie trzynastkę a moja siostra musi dwa miesiące na taką kwotę pracować.

Fajna sprawa dużo dobrego robicie ale państwo zwróćcie też uwagę na inne kwestie. Pan Kaczyński wspaniale to określił ‚Człowiek który ma puste kieszenie ,wolny nie jest” . Czyli moja siostra44 lata wolna nie jest. Liczyłam że nasz rząd przychili się do propozycji Kukiz15 i zniesie tzw. opłatę targowa a tu takie rozczarowanie .Moja siostra handluje na targach [wtorek i piątek Wyszków ,środa Długosiodło ,czwartek Rząśnik ]Opłaca KRUS,ryczałt,koszt paliwa ,utrzymanie samochodu starego zdezelaka,podatek WAT[kupuje się towary z watem] bo na ryczałcie nic nie odliczy .Do tego 400zł miesięcznie opłaty[rezerwacje,placowe ] Ostrów Maz jest nie osiągalna bo na dzień dobry wjazd +plac 70zł+miejscówka 30zł Konstancin Jeziorna miejscówka 80zl+ plac 40-50 zł .Zliczyłyśmy w skali rou moja siostra zarabia na czysto 500zł miesięcznie ,czy to jest godny zarobek na pracę pod chmurką,często na zimie . Praca w Wyszkowie na kasjerkę tylko młode,zdrowe osoby +Ukrainki. Praca w drukarni 12godzin na nogach ,tylko zdrowe mogą jakos tam wytrzymać. Ubywa handlujących bo zbytu brak ,ci starsi40-60 lat ladują na garnuszku rodziców .Pewnie tak samo stanie się z moją siostrą bo moi rodzice mają emerytury.Ja jestem szczęśliwcem bo urodziłam się z niepełnosprawnością [encefalopatia podobne do padaczki] wiec mam zawsze przyznawaną rentę socjalna co pięć lat ale mam tylko na papierze bo trzeba to oddać rodzicom na zapłacenie rachunków,podatków itd. do tego leki i wizyty prywatne bo na NFZ nie przyjmuje lekarz tylko dzieci maja na NFZ. Dwie emerytury i renta idą na bierzace wydatkijuż nie mowa o jakimkolwiek remoncie domu .Pytam panowie jak żyć ,jak żyć?

super bardzo sie ciesze ze na pierwsze dziecko bedzie taka kwota bo bardzo nam to pomoze oby wszystko weszlo w zycie