500+ na pierwsze dziecko – od 1 lipca 2019

500+ na pierwsze dziecko – od 1 lipca 2019

author
16 czerwca 2019

1 lipca 2019 rusza rządowy program 500 Plus na pierwsze dziecko. Świadczenie wychowawcze ma przysługiwać na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Sprawdzamy, jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko oraz kiedy otrzymamy pieniądze.

500+ Plus na pierwsze dziecko – zmiany 2019

Rozszerzenie programu o wypłaty także na pierwsze dziecko to największa zmiana w programie od momentu jego wprowadzenia w 2016 roku. Od teraz świadczenie przysługuje bezwzględnie wszystkim rodzicom, którzy posiadają dzieci poniżej 18. roku życia. Duża zmiana nastąpi również w kwestii wyrównań za wniosek złożony kilka miesięcy po urodzeniu dziecka.

źródło: https://twitter.com/PremierRP

Pozostałe najważniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia ciągłości wypłaty świadczenia w przypadku śmierci rodzica, a także:

1) zniesienia konieczności dostarczenia zaświadczenia o ubieganiu się o alimenty (w przypadku samotnych rodziców),

2) wprowadzenia 500 + dla dzieci z domów dziecka oraz przebywających w innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych,

3) udostępnienia opcji odebrania decyzji o 500+ drogą e-mailową.

500+ na pierwsze dziecko – od kiedy wnioski

Wnioski o wypłatę świadczenia 500 Plus będzie można składać zarówno przez Internet, jak i w wersji papierowej:

– wnioski elektroniczne można składać od 1.07.2019

– wnioski papierowe można składać od 1.08.2019.

Złożenie wniosku do końca września 2019, będzie gwarantowało wypłatę świadczenia z wyrównaniem, począwszy od lipca. Samorządy będą miały 3 miesiące na wydanie decyzji w sprawie wypłaty świadczenia.

Gdzie można złożyć wniosek o 500 Plus?

Jeżeli wniosek chcemy złożyć elektronicznie, można to zrobić za pośrednictwem:

a) portalu rządowego empatia.mrpips.gov.pl,

b) bankowości elektronicznej (m. in.: PKO BP, Bank Pocztowy, Getin Bank, mBank, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Alior Bank).

c) portalu PUE ZUS.

Jeżeli wniosek chcemy złożyć w wersji papierowej, można to zrobić w wybranych placówkach pomocy społecznej. Rząd przygotował nowy, bardzo prosty formularz – liczy on jedynie dwie strony.


500+ na pierwsze dziecko – kiedy ruszą wypłaty?

Wypłaty świadczenia z wniosków złożonych od 1 lipca do 31 sierpnia nastąpią do dnia 31 października. Niewykluczone jednak, że w wielu gminach proces ten będzie trwał o wiele krócej.

Pierwsza gmina już 1 lipca z rana wypłaciła świadczenia na pierwsze dziecko. Udało się tego dokonać gminie Kowary w województwie dolnośląskim. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa pogratulowała gminie na swoim Twitterze i obiecała, że odwiedzi ją w celu wyróżnienia za tak szybką wypłatę środków.

"

Pieniądze od pierwszego lipca będą na koncie samorządów. Chcemy obalić mit, że chcemy dokonać wypłat w październiku. Rządowi premiera Mateusza Morawieckiego bardzo zależy na tym, by wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej.

– wskazała minister Borys-Szopa na antenie TVN24.

Rodzice nie powinni się jednak martwić – świadczenia będą wypłacane z wyrównaniem. Dzięki temu łącznie otrzymamy 1500 zł.

Wypłaty świadczenia z wniosków złożonych w danym miesiącu nastąpią dopiero dwa miesiące później, ale z wyrównaniem za czas oczekiwania (liczone od miesiąca złożenia wniosku).

Jeżeli wniosek o 500+ złożymy między 1 lipca do 31 sierpnia 2019 roku, świadczenie zostanie nam wypłacone maksymalnie do 31 października, ale z wyrównaniem od lipca (za cały okres, za który należą nam się pieniądze).

Jeżeli wniosek złożymy we wrześniu, świadczenie 500+ będzie wypłacone maksymalnie do 30 listopada 2019 roku również z wyrównaniem od lipca.

Jeżeli wniosek złożymy w październiku, świadczenie otrzymamy maksymalnie do 31 grudnia i będzie to kwota z wyrównaniem od października.

Jeżeli wniosek złożymy w listopadzie, pieniądze będą wypłacone maksymalnie do 31 stycznia z wyrównaniem od listopada.

Jeżeli wniosek złożymy między 1 grudnia 2019 roku a 31 stycznia 2020 roku, świadczenie będzie wypłacone maksymalnie do 28 lutego, z wyrównaniem od miesiąca, w którym złożyliśmy wniosek.

500+ na pierwsze dziecko – kto otrzyma?

Do otrzymania świadczenia w nowej wersji konieczne jest spełnienie tylko dwóch warunków. Po pierwsze – rodzic musi zamieszkiwać wraz z dzieckiem, na które chce pozyskać świadczenie.  Po drugie – dziecko musi pozostawać na utrzymaniu tego rodzica.

Nie ma żadnego znaczenia, w jakim stosunku pozostają rodzice dziecka (czy są w związku małżeńskim, nowych związkach formalnych, czy związkach nieformalnych). Świadczenie przysługuje również rodzicom samotnie wychowującym dziecko.

Jak sprawdzić decyzję o 500+?

Dotychczas decyzje o przyznaniu 500+ były dostarczane jedynie listem poleconym. Od 1 lipca 2019 roku można zaznaczyć opcję powiadomienia o decyzji przez Internet. Potwierdzenie zostanie przysłane na nasz e-mail podany we wniosku.

Jeżeli nie zaznaczymy takiej opcji, decyzja będzie czekała na nas w urzędzie – będzie trzeba ją odebrać osobiście. Nieodebranie decyzji nie będzie jednak skutkowało powstrzymaniem wypłaty świadczenia.

500+ na nowonarodzone dziecko

Wyrównanie kwotowe otrzymają rodzice, którzy złożą wniosek nie tuż po urodzeniu się dziecka, a kilka miesięcy później. Aby otrzymać pełne wyrównanie, rodzice będą musieli złożyć wniosek w ciągu 3 miesięcy od narodzenia dziecka.

Któremu z rodziców przysługuje 500+?

Świadczenie może pobierać tylko jeden z rodziców (na każde dziecko przysługuje jedno świadczenie w wysokości 500 zł). W wyjątkowych sytuacjach, w których w rodzinie sprawowana jest opieka naprzemienna, każdy rodzic może wnioskować o wypłatę w ramach świadczenia połowy tej kwoty.

Co z 500+ w przypadku śmierci rodzica?

Wraz ze zmianami w najpopularniejszym programie socjalnym rząd zajął się także kwestią jego przysługiwania dzieciom, których rodzic zmarł. Dotychczas drugi rodzic musiał w takiej sytuacji ponownie złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.

Od 1 lipca istnieje ciągłość wypłaty świadczenia – po śmierci jednego z rodziców pieniądze automatycznie otrzyma drugi rodzic.

500 + a zaświadczenie o alimentach

Zmiany dotyczą także kwestii dostarczania zaświadczeń o alimentach. Od 1 lipca 2019 roku żaden samotny rodzic nie musi już dostarczać żadnego dokumentu potwierdzającego, że wystąpił do drugiego z rodziców o wypłatę alimentów. Dotychczas takie zaświadczenie było warunkiem wypłaty środków.

500 + także dla dzieci z domów dziecka

Nowelizacja ustawy przewiduje także wypłaty świadczeń dla dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wystarczy, że o takie świadczenie wystąpi dyrektor danej placówki, np.: domu dziecka albo pogotowia opiekuńczego.

§

PODSTAWA PRAWNA

Na wniosek dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej (…) na każde umieszczone w tych placówkach i ośrodkach dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia przysługuje dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego.

Dodatek finansowy ma być przeznaczany na rozwój zainteresowań dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz na zwiększanie ich szans edukacyjnych oraz na rynku pracy.

Wprowadzenie rozszerzenia programu 500 + w ramach Nowej Piątki PiS

Ta wiadomość była prawdziwą polityczną “sensacją”. Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, zaprezentowano nowy program polityczny przed tegorocznymi wyborami. Składa się on na tak zwaną “Nową Piątkę PIS”:

Nowy program opiera się na trzech filarach: rodzina, rozwój i wiarygodność.

Jak wskazał Prezes Jarosław Kaczyński, “(…) Stawką tej kampanii jest Polska, przyszłość Polski i Polaków. Polska dla wszystkich czy dla niektórych? Tu najważniejsze są dwa aspekty: równości i wolności

Pierwszą zapowiedzią jest rozszerzenie Programu 500 Plus także na pierwsze dziecko.  Jak dodał Prezes Kaczyński, “Człowiek, który ma puste kieszenie, wolny nie jest“.

Zmiany w programie Rodzina 500+, mają być wprowadzone już od 1 lipca 2019.

Informację potwierdziła na Twitterze Minister Elżbieta Rafalska:

Na konwencji przemawiała również była premier – Beata Szydło. Wskazała ona, że: “(…) Największym, najważniejszym, przełomem kopernikańskim polityki prorodzinnej PiS był program 500 plus, przywróci godność polskim rodzinom. Był kołem zamachowym polskiej gospodarki, symbolem polskiego rządu, a Polska stała się symbolem prorodzinnej polityki.”

Pozostałe zapowiedzi na konwencji

Rozszerzenie Programu Rodzina 500+ o pierwsze dziecko, to nie jedyne plany rządu przedstawione na konwencji. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział również:

1) Brak podatku PIT do 26-tego roku życia

Rząd planuje pomóc osobom rozpoczynającym karierę zawodową. Pracownicy do 26-tego roku życia, byliby zwolnieni z podatku PIT. Ma to pomóc „młodym ludziom wchodzącym w życie“.


2) Obniżenie kosztów pracy

Dokładnie wskazano tutaj obniżenie PIT-u pracownika.


3) Pomoc dla emerytów

I to pomoc bardzo wymierna. Emeryci mieliby otrzymywać tak zwaną “trzynastkę” – dodatkową emeryturę w wysokości minimalnej (w 2019 roku jest to 1100 zł). Wypłata emerytur miałaby nastąpić już od maja tego roku.


4) Więcej połączeń autobusowych, zwłaszcza na wsi

Przez tę propozycję rządową powinniśmy rozumieć przywrócenie połączeń pomiędzy małymi ośrodkami, w których obecnie komunikacja miejska jest trudno dostępna.


O szczegółach dotyczących Programu 500 Plus na pierwsze dziecko, będziemy informowali na bieżąco. Wkrótce powinniśmy poznać więcej szczegółów.

Koszt proponowanych zmian

Jak wskazał na konwencji premier Mateusz Morawiecki, koszt zaproponowanych zmian to 30-40 mld złotych rocznie:

– 500 Plus na pierwsze dziecko: około 17-20 mld zł,

– “trzynaste” emerytury: około 11 mld zł,

– 0% podatku dla młodych – około 2 mld zł,

– więcej połączeń autobusowych – około 1,5 mld zł.


Źródło:

Twitter

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Adam - SposobNaFinanse.pl
Adam - SposobNaFinanse.pl
2020-06-17 09:58:56

Korzystam i uważam, że to pomocny program. Osobiście wykorzystuję go na budowanie funduszu na przyszłość dziecka. Odliczam też ulgę prorodzinną i uzyskuję zwrot podatku. Pomaga to w budżecie domowym i było dla mnie impulsem do solidnego oszczędzania (nie tylko dla malucha). Zapraszam na https://sposobnafinanse.pl/jakie-dodatki-na-dziecko/ - opisuję jakie inne benefity mogą wykorzystać rodzice maluchów i starszych pociech, nie tylko w kwestii finansów. Pozdrowienia dla wszystkich Rodziców :).

Alex
Alex
2019-09-23 02:01:45

kaczyński "pis potrafi dobrze rządzić, dobrze i sprawiedliwie", podsumujmy tą równość uczciwość i sprawiedliwość! opozycja twierdzi że koszty rozdawnictwa ponoszą przedsiębiorcy/kapitaliści co nie jest do końca prawdą ponieważ koszty ponoszą również osoby pracujące dojone z podatków i nie otrzymujące żadnych socjalnych dodatków-ulg-bonusów zakładam najniższą krajową 2000 zł netto i obecny stan a nie obiecanki cacanki 1. osoby do 26 roku = 0% PIT to bonus w kwocie 5640 zł rocznie przy najniższej krajowej, czyli w sumie otrzyma 29640 zł rocznie 2. osoby od 27-65 roku (mężczyzna) = potrącone 18% PIT, 0 bonusów ulg itd., w sumie otrzyma 24000 zł rocznie (czyli obywatele II kategorii a ci z rządu bredzą ''żeby młodzi nie wyjeżdżali za granicę'', a cóż mnie to obchodzi jak chcą niech wyjeżdżają ma być uczciwie i sprawiedliwe a nie jakieś "widzi mi się" jedni się bogacą kosztem drugich) 3. renciści (zakładam wysoką 1100 zł renty) -- pracujący renciści, wypłata 2000 zł + renta 1100 zł = 3100 zł miesięcznie (37200 zł rocznie), wszystko ok gdyby byli instalowani w zakładach tz. chronionych gdzie są inne zasady, w typowym zakładzie pracy stwarzają mnóstwo problemów i osoby tz. zdrowe są bardziej obciążane pracą aby renciści mogli wygodnie spokojnie i lekko pracować, pracodawcy chętnie zatrudniają rencistów po przez różnego rodzaju agencje ponieważ mają wyższe ulgi podatkowe (to co się dzieje np. na produkcji nie specjalnie ich interesuje) -- niepracujący renciści (100% niezdolności), renta 1100 zł i renta 500+ =1600 zł miesięcznie (19200 zł rocznie) 4. emeryci (zakładam najniższą 1100 zł emerytury) -- pracujący emeryci, wypłata 2000 zł + emerytura 1100 zł = 3100 zł miesięcznie (37200 zł rocznie i emerytura + tz. trzynastka też 1100 zł =38300 zł ), wszystko ok ale w większości jest podobny problem co z pracującymi rencistami -- niepracujący emeryci, emerytura 1100 zł (13200 zł rocznie i emerytura + tz. trzynastka też 1100 zł =14300 zł) 5. dzieciaki = 500+ i wyprawka 300+ nie licząc rodzinnego itp. (bez kryteriów zarobkowych czyli nie pomoc a czyste rozdawnictwo jak ktoś to ujął "socjalne eldorado" na każdego dzieciaka od 1-18 lat = 111600 zł) -- na każdego dzieciaka w wieku chyba od 1-6 lat (samo 500+ ale chyba bez wyprawki 300+ bo jeszcze nie chodzą do szkoły) bonus w sumie otrzyma 6000 zł rocznie (przez 6 lat 6x6000 =36000 zł) -- na każdego dzieciaka w wieku od 7-18 lat (500+ wyprawka 300+) bonus w sumie otrzyma 6300 zł rocznie (przez 12 lat 12x6300 =75600 zł) W skrócie roczny dochód netto zakładając najniższą krajową: osoby do 26 roku = 29640 zł (wysokie obciążenie pracą) osoby od 27-65 roku (mężczyzna) = 24000 zł (wysokie obciążenie pracą) renciści pracujący = 37200 zł rocznie (niskie lub średnie obciążenie pracą) emeryci pracujący = 38300 zł rocznie (niskie lub średnie obciążenie pracą) renciści niepracujący = 19200 zł rocznie (0 obciążenia pracą) emeryci niepracujący = 14300 zł (0 obciążenia pracą) wniosek: z młodych pracujących najlepiej jest być osoba do 26 roku i mieć np. 1 dzieciaka (roczny dochód 1 osoby + dzieciak z bonusami = 35640-35940 zł w zależności od wieku dziecka). Frajerami można nazwać są osoby od 27-65 roku (mężczyzna) nie otrzymujący żadnych bonusów ponieważ ciężko pracują i zarabiają najmniej (24000 zł rocznie), są dojeni przez rząd aby mógł on bawić się w rozdawnictwo itp. Nie jestem ani za "pis" ani za "po" ale moim zdaniem to już było sprawiedliwiej i lepiej za poprzednich rządów z przed pis, jeżeli mieli to wszyscy jeżeli nie mieli to też wszyscy a nie jak teraz jedni się bogacą kosztem drugich i nie mam tu na myśli kapitalistów/prywaciarzy ale tak zwanych szarych obywateli.

fela felowska
fela felowska
2019-07-06 11:34:13

jak sie czyta niejtore komentarze to niedobrze sie robi skoro ci wystarcza i nie potrzebujesz, a jestes przeciwny to nie bierz i tyle, a nie placzesz nad ogolacaniem panstwa ale bierzesz, aod kiedy student placi podatki wiec niech sie nie wypowiada ze koszty ponosi, ja gdybym miala duzo to bym nie brała, a nie narzekam ale biorę i dlaczego obraza sie ludzi biedniejszych dla ktorych to jest duza pomoc, takie mamy zawistne spoleczenstwo ktore widzi tylko swoj czubek nosa - jak nie bedzie dzieci tylko starsze osoby to dlugo tak nasz kraj nie pociagnie, pozdrawiam wszystkich zadowolonych i niezadowolonych

Niezadowolona
Niezadowolona
2019-07-03 11:15:51

Powiem tak.. Skorzystam z tego programu, wniosek już złożony.. ale biorę tylko dlatego, że dają.. Wraz z ojcem dziecka normalnie pracujemy, zarabiamy tyle, że stać nas na prywatny żłobek (konieczność przez brak miejsc w państwowych :/)... ale jak są wybory nigdy nie głosuję na PIS... mi brak tego programu nie zaszkodzi a w większości utrzymuje on nieroby na które my WSZYSCY musimy pracować nie rzadko od rana do wieczora... Jestem młoda i nie mam zamiaru leżeć codziennie do góry brzuchem i się obijać czekając tylko na to aż pieniążki "same" przyjdą na konto i dalej będę mogła leżeć i pachnieć nie brudząc sobie rąk jakąkolwiek pracą, bo przecież nie muszę skoro mam dziecko... Słabo mi się robi jak patrzę na to wszystko... Ten kraj i społeczeństwo schodzą na psy... :(

2019-07-02 23:22:52

Jak nauczyciele strajkowali to nie bylo pieniędzy dla mojej mamy i innych nauczycieli, a na wszystko inne w tym państwie jest. Żenada!

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Kraków
Kredyty miasta
author
20 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Kraków

Wzrosła liczba niewypłacalnych firm
Bez kategorii
author
24 grudnia 2018

Wzrosła liczba niewypłacalnych firm

Expander w Głogowie
Wpisy
author
27 stycznia 2015

Expander w Głogowie

Przelew Express ELIXIR dostępny w Banku BPS S.A.
Wpisy
author
03 czerwca 2013

Przelew Express ELIXIR dostępny w Banku BPS S.A.