Popyt na kredyty mieszkaniowe w lipcu – BIK Indeks

Popyt na kredyty mieszkaniowe w lipcu – BIK Indeks

author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

Według najnowszego badania „BIK Indeks – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe” w lipcu bieżącego roku polscy konsumenci zawnioskowali o kredyty mieszkaniowe na łączną kwotę aż o 19,9% wyższą od łącznej sumy finansowań z lipca ubiegłego roku. Średnia wysokość kredytu na cel mieszkaniowy wyniosła aż 277,75 tysięcy złotych.

Biuro Informacji Kredytowej systematycznie informuje konsumentów i opinię publiczną o sprzedaży kredytów oraz pożyczek na polskim rynku. Jednym z obszarów prowadzenia rynkowych analiz przez BIK S.A. jest portfel kredytów mieszkaniowych. To właśnie dane o ogólnokrajowym popycie na finansowania mieszkaniowe są podstawą tworzenia comiesięcznych raportów „BIK Indeks – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe”.

W rynkowej analizie znajdziemy między innymi aktualną wysokość tak zwanego wskaźnika „BIK Indeks – PKM”, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wskaźnik ten obliczany jest w przeliczeniu na jeden dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka wyliczenia indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH.

Najnowszy raport „BIK Indeks – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe” wskazuje, iż lipcowy wskaźnik „„BIK Indeks – PKM” wyniósł +19,9%. Oznacza to, iż w lipcu bieżącego roku, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK-u zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,9% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Ile dokładnie złożono wniosków kredytowych? Na jaką średnio kwotę polscy konsumenci chcą uzyskać kredyt hipoteczny? Odpowiedzi znajdziecie w kolejnych akapitach artykułu.


Sprawdź najcześciej powtarzane mity na temat Biura Informacji Kredytowej.

Rośnie zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

Według danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej w lipcu bieżącego roku o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało aż 41,4 tysięcy polskich klientów. Wynik ten oznacza wzrost na poziomie 14,6% w porównaniu z wynikami popytu na kredyty mieszkaniowe z lipca ubiegłego roku. Wtedy o tego typu finansowanie zawnioskowało 36,13 tysięcy zainteresowanych konsumentów. Natomiast w zestawieniu z czerwcową liczbą złożonych wniosków (35,24 tys.) popyt w lipcu wzrósł aż o 17,5%.

"

Nadal utrzymuje się więc wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym, co przekłada się na wzrost wartości średniej kwoty wnioskowanego kredytu. W siedmiu miesiącach 2019 r. łącznie 275,57 tys. klientów wnioskowało o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku jest to więcej o 15,5 tys., czyli o 6%.

– komentuje profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej S.A.

Pozytywnie ocenia się także lipcową wartość wskaźnika „BIK Indeks – PKM”, który informuje o dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych w zestawieniu rok do roku. W ubiegłym miesięcy wskaźnik ten wyniósł 19,9%, co jest jeszcze lepszym wynikiem od wartości wskaźnika czerwcowego (19,6%). Zwiększony popyt nie wynika jedynie z drożejących nieruchomości, lecz także z większej liczby konsumentów, którzy zdecydowali się na kredyt mieszkaniowy i w tym celu udali się do banku lub SKOK-u.


Szykujesz się do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego? Najpierw przeczytaj nasz poradnik.

Ceny nieruchomości kształtują popyt na kredyty

W najnowszym raporcie Biura Informacji Kredytowej czytamy, iż średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 277,75 tysięcy złotych, co oznacza wzrost na poziomie 9,4% rok do roku. Tendencję do składania zapytań na coraz to większe kwoty potwierdzały już zresztą raporty czerwcowe. W czerwcu br. średnia kwota kredytu mieszkaniowego, o jaki wnioskowali polscy klienci, wynosiła 275,47 złotych i była aż o 9,0% wyższa od średniej kwoty finansowania z czerwca 2018 roku.

Skąd takie zmiany w dynamice sprzedaży kredytów mieszkaniowych? Eksperci są zgodni: za zwiększające się średnie kwoty wnioskowanych kredytów na cele mieszkaniowe w największej mierze odpowiadają rosnące ceny nieruchomości na rynku. Dynamika nie wynika więc z zwiększonego zapotrzebowania Polaków na prestiżowe lokale i większe metraże. Wartości kredytów szybują w górę, bo zarówno właściciele mieszkań, jak i deweloperzy odpowiadający na sprzedaż lokali z rynku pierwotnego, żądają coraz wyższych sum za metr kw. mieszkania.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/455432/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-lipcu-2019-r-19-9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polacy niechętnie biorą kredyty na święta
Blog
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
06 grudnia 2017

Polacy niechętnie biorą kredyty na święta

Szybkie pożyczki Świebodzin
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Świebodzin

PKO BP z sześcioma statuetkami „Instytucja Roku 2020”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 kwietnia 2020

PKO BP z sześcioma statuetkami „Instytucja Roku 2020”

BGŻ BNP Paribas od 5 lat razem z Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
31 marca 2019

BGŻ BNP Paribas od 5 lat razem z Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Promocja „100 zł raty” w Banku Millennium
Promocje bankowe
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
09 maja 2018

Promocja „100 zł raty” w Banku Millennium

Santander Bank Polska w Lubartowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Lubartowie

Porównaj