Kredyt hipoteczny – jak się do niego przygotować?

Kredyt hipoteczny – jak się do niego przygotować?

author
Halszka Gronek
13 sierpnia 2018
Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest jedyną szansą na spełnienie marzeń i zamieszkanie we własnych czterech kątach. Jak przygotować się do tej decyzji? Co zrobić, by cały proces wnioskowania o kredyt nie był dla nas katorgą?

Wielu z naszych Czytelników zgłasza się do nas z pytaniem, jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego i co zrobić, by nie pogubić się we wszystkich formalnościach z nim związanych.
 

Kwestia wyboru najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego jest niczym studnia bez dna – im więcej pytań zadajemy, tym większy mamy mętlik w głowie, a sam kredyt zaczyna wydawać się nam celem niemożliwym do osiągnięcia. 
 

Przygotowaliśmy więc krótki poradnik na temat tego, jak przygotować się do pierwszego w życiu kredytu hipotecznego i jak zorganizować swoje cele, by móc osiągnąć najważniejszy z nich – zakup nowego mieszkania.
 

1. Określ swoje potrzeby
Cały proces starania się o kredyt hipoteczny warto rozpocząć od ustalenia naszych celów i potrzeb. Marzenia, jakie snujemy ukradkiem, to jedno, lecz w kwestii zakupu nieruchomości warto także oprócz marzeń zachować zimną krew i trzeźwy umysł. 
 

Określmy więc, czego tak naprawdę oczekujemy. Czy chcemy mieszkać w domu wolnostojącym, szeregowym, czy może marzy nam się mieszkanie. Oceńmy, jaka ilośc pokoi nam wystarczy i czy metraż, jaki pierwotnie założyliśmy, na pewno zgadza się z naszymi rzeczywistymi potrzebami.

Jeśli już określimy, jaka nieruchomość nas zainteresuje, będziemy musieli zacząć rozglądać się za odpowiednią ofertą – bowiem bez wybranego lokum żadne bank nie rozpocznie z nami poważnych rozmów kredytowych. Samo szukanie nowego domu może być czasochłonne, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i przygotować na wiele kompromisów.
 

2. Przeanalizuj swoje finanse
Równolegle z rozpoczęciem nieruchomościowych poszukiwań warto zastanowić się nad własną sytuacją finansową. Dobrze jest zadać sobie pytanie, na ile tak naprawdę będzie mnie stać. 
 

Myśląc o pieniądzach, pamiętaj, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wiele lat. Jeśli planujesz założenie lub powiększenie rodziny albo kupno lepszego auta, pozostaw sobie margines zapasu finansowego, jaki będziesz musiał poświęcić tym celom w przyszłości. 
 

Bardzo ważną kwestią jest także wkład własny. Musisz zastanowić się nad zorganizowaniem odpowiedniej sumy na poczet nowo nabywanej nieruchomości. Jeśli nie uzbierasz gotówki, zastanów się nad innym dobrem – np. działką budowlaną. Bez wkładu własnego bowiem żaden bank nie udzieli Ci kredytu.
 


 

3. Sprawdź zdolność kredytową
Pamiętaj, że dla banku jesteś jedynie instytucją Kredytobiorcy, która podlega takim samym mechanizmom bankowego scoringu, jak każdy inny Klient. Przygotuj się więc na to, że nie zdołasz przekonać pracowników banku do dzielenia Ci kredytu, jeśli nie wykażesz odpowiednio dobrej zdolności kredytowej. 
 

Zastanów się nad własnymi dochodami i formą zatrudnienia. Pamiętaj, że rodzaj umowy, na podstawie której otrzymujesz wynagrodzenie, ma ogromne znaczenie w oczach analityków bankowych. Ta sama kwestia tyczy się branży zatrudnienia i związanego z nią ryzyka urtaty pracy.
 

Miej na uwadze także to, iż dla banku znaczenie ma Twój wiek, stan cywilny oraz ilość osób na utrzymaniu. Jeśli nie spełnisz odpowiednich wymogów, być może będzie to najodpowiedniejszy czas do tego, by pomyśleć o poręczeniu kredytu przez zaufaną Ci osobę.
 

4. Przeanalizuj historię kredytową
Pamiętaj, że kiedy udasz się już do banku, by poznać bliżej interesującą Cię ofertę kredytu hipotecznego, analitycy bankowi dokładnie przebadają Twoją historię kredytową. By nie palić za sobą mostów, upewnij się, czy nie masz żadnych zaległości finansowych. 
 

Zamknij wszystkie wciąż spłacane zobowiązania i ureguluj zaległe opłaty. Dla pewności sprawdź swoją ocenę kredytową w BIK-u i upewnij się, czy nie figurujesz na żadnej z czarnych list dłużników
 

Jeśli Twoja historia kredytowa nie jest idealna, poszukaj sposobów na to, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Pamiętaj, że czas na poprawę własnej oceny w oczach analityków bankowych masz do chwili, w której złożysz wniosek o kredyt. 
 


 

5. Zacznij działać
Gdy spełnisz wszystkie cztery powyżej wskazane kroki, możesz przystąpić do szukania najkorzystniejszej umowy kredytowej. Zacznij od sprawdzenia kilku najciekawszych ofert, lecz pamiętaj, żeby dokładnie przyjrzeć się wszystkim ukrytym kosztom zobowiązania – nie tylko wskazanemu w ofercie oprocentowaniu. 
 

Jeśli znajdziesz taki kredyt, który zadowoli Twoje oczekiwania, udaj się do przedstawiciela banku, by poznać wszystkie szczegóły i zebrać listę niezbędnych dokumentów oraz zaświadczeń, Po ich skompletowaniu możliwe będzie złożenie wniosku kredytowego.
 

Pamiętaj, że przeciętny czas rozpatrywania wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego wynosi około 30 dni. Większość banków nie spieszy się, by móc jak najlepiej ocenić zdolność oraz wiarygodność kredytową Konsumenta. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej możesz podpisać umowę. 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

10 porad w czasie egzekucji
Porady
autor wpisu
Maciej_Stanko
26 grudnia 2012

10 porad w czasie egzekucji

Ile kosztuje Program Rodzina 500 Plus?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
04 sierpnia 2019

Ile kosztuje Program Rodzina 500 Plus?

Promocja: „3 za 30 – Google Pay” w ING Banku Śląskim
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
13 października 2018

Promocja: „3 za 30 – Google Pay” w ING Banku Śląskim

Santander Consumer Bank Kościan
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
25 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Kościan

Kantor internetowy PKO BP odświeżony
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 listopada 2019

Kantor internetowy PKO BP odświeżony

Provident i AXA organizują letni festiwal filmowy
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
16 lipca 2019

Provident i AXA organizują letni festiwal filmowy

Porównaj