Jak złożyć reklamację na biuro podróży?

Jak złożyć reklamację na biuro podróży?

author
Dominika Byczek
05 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jeżeli biuro podróży nie spełni naszych oczekiwań lub nie wywiąże się z zapisanych w umowie warunków, możemy zgłosić ten fakt. Sprawdźmy, jakie przepisy obowiązują w przypadku chęci złożenia reklamacji w biurach podróży.

Spis treści:

 1. Czas złożenia reklamacji na biuro podróży
 2. Reklamacja na biuro podróży a podstawa prawna
 3. W jakich przypadkach składać reklamację na biuro podróży?
 4. Kiedy nie można składać reklamacji na biuro podróży?
 5. Co musi zawierać reklamacja na biuro podróży?
 6. Do kogo wysłać reklamację na biuro podróży?
 7. Czas rozpatrzenia reklamacji na biuro podróży
Zwiń spis treści

Czas złożenia reklamacji na biuro podróży

Czas na złożenie reklamacji do biura podróży wynosi maksymalnie 30 dni od zakończenia imprezy turystycznej.

Mimo obowiązującego czasu na złożenie reklamacji, który wynosi 30 dni, o wadliwej usłudze należy poinformować niezwłocznie. Dzięki temu organizator ma szansę na zlikwidowanie nieprawidłowości. Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

Reklamacja na biuro podróży a podstawa prawna

Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

art 50. Podróżnemu przysługuje obniżka ceny za każdy okres, w trakcie którego stwierdzono niezgodność, chyba że została ona spowodowana wyłącznym działaniem lub zaniechaniem podróżnego.

W jakich przypadkach składać reklamację na biuro podróży?

Reklamować można wszystko, co zostało zapisane w umowie, a nie zostało zrealizowane z przyczyn zależnych od organizatora. Niezgodności mogą dotyczyć nie tylko samej realizacji punktu umowy, ale także jakości danej usługi.

Ważne jest jednak, by najpierw o zaistniałej niezgodności poinformować organizatora podróży, ponieważ jedynie w takim przypadku możemy potem złożyć reklamację na brak odpowiedniej reakcji z jego strony. Oznacza to, że w momencie stwierdzenia niezgodności z umową (np.: po przyjeździe do hotelu okazuje się, że nie ma w nim oddzielnej łazienki przynależnej do pokoju, a taka – zgodnie z umową – nam przysługiwała) musimy poinformować o tym fakcie organizatora podróży. Jeżeli podejmie on niezwłoczne działania mające na celu usunięcie niezgodności, to nie będziemy mieli podstawy, by zgłaszać reklamację.

Jeżeli jednak działania te nie zostaną podjęte lub zostaną podjęte zbyt późno (np.: organizator podróży stwierdzi, że pokój z oddzielną łazienką może nam przysługiwać dopiero następnego dnia, a wiadomym jest, że korzysta się z niej już pierwszego dnia pobytu), to przysługuje nam pełne prawo do:
– reklamacji,
– rezygnacji z umowy,
– wystąpienia o zwrot kosztów.

Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Kiedy nie można składać reklamacji na biuro podróży?

Reklamacji nie podlega każda sytuacja, w której:
– winę za niezgodność z umową ponosi podróżny (np.: jeżeli podróżny odmawia udziału w rejsie ze względu na chorobę lokomocyjną, to nie może potem zawierać tego w reklamacji),
– winę za niezgodność ponosi osoba trzecia, czego nie dało się przewidzieć (np.: jeżeli podczas wizyty w lunaparku okaże się, że dana atrakcja jest zepsuta, co nie było zależne od organizatora),
– wina za niezgodność jest losowa i wynika z nieuniknionych okoliczności (np.: epidemii choroby, kataklizmu, ataku terrorystycznego).

Co musi zawierać reklamacja na biuro podróży?

Zgłoszenie reklamacyjne musi zawierać:

 • kopię umowy o udział w imprezie turystycznej,
 • kopię dowodu wpłaty na rzecz organizatora turystyki,
 • imię i nazwisko oraz adres do korespondencji osoby składającej reklamację,
 • oświadczenie podróżnego:
  – stwierdzające niewykonanie określonych usług turystycznych wskazanych w umowie,
  – zawierające wskazanie rachunku bankowego, na który ma nastąpić wpłata środków.
  Musimy dokładnie określić, które elementy nie zostały wykonane i jakiej rekompensaty za to żądamy.

Do kogo wysłać reklamację na biuro podróży?

Zgłoszenie możemy wysłać do:

 • organizatora turystyki,
 • przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych,
 • agenta turystycznego,
 • dostawcy usług turystycznych – w zależności od przedmiotu reklamacji.

Czas rozpatrzenia reklamacji na biuro podróży

Zgłoszenie będzie rozpatrzone w ciągu 30 dni. Jedynie w przypadku poprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego termin może ulec wydłużeniu do maksymalnie 90 dni.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

CzerstwyChleb
CzerstwyChleb
2020-03-25 11:36:02

Wydaje mi się, że artykuł miesza dwie kwestie - składania reklamacji, gdy nie jesteśmy najogólniej rzecz biorąc zadowoleni z jakości udzielonych nam usług oraz składania zgłoszenia do podmiotu udzielającego zabezpieczeń finansowych w sytuacji niewypłacalności organizatora turystyki.

tsasiek
tsasiek
2018-07-12 09:50:22

te biura podróży to naprawdę jakieś mafie......

Dariusz
Dariusz
2018-07-11 12:11:55

Piszecie Państwo, że czas na rozpatrzenie reklamacji został zniesiony od 1 lipca 2018. Jednak poniżej twierdzicie, że czas na rozpatrzenie to 30 dni, a w niektórych przypadkach do 90 dni. Zatem jak jest prawidłowo ?

  Podróżny
  Podróżny
  2018-10-02 16:43:57

  To jak w końcu- 30 dni na odpowiedź czy nie ma określonego? Czyli ile 10 lat ?

Podobne artykuły

Dlaczego firmy nie płacą kontrahentom?

Z opóźnionymi płatnościami mają problemy nie tylko osoby prywatne. To również przypadłość przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki. Jakie wymówki najczęściej mają zadłużone firmy?

author
Aneta Jankowska
22 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Kredyt na usuwanie klęsk żywiołowych jest skierowany do osób, które poniosły straty w wyniku powodzi, huraganu, a także osuwisk ziemnych. Oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego rozwiązanie jest formą pomocy, którą warto rozważyć w trudnej sytuacji. Dopłata do oprocentowania kredytu znacznie obniża koszty zobowiązania zaciągniętego w wyniku klęsk żywiołowych. Sprawdźmy kto może skorzystać z kredytu na usuwanie klęsk żywiołowych, na co mogą zostać wykorzystane pozyskane środki, a także jaki jest koszt takiego zobowiązania.

author
Julia Wierciło
14 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ile wynosi mandat za parkowanie na miejscu dla inwalidów?

Chociaż ten problem powoli znika z polskich dróg, to w dalszym ciągu zdarzają się kierowcy, którzy zajmują miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Mimo tego, że często tłumaczą się brakiem czasu, czy zajęciem miejsca tylko na chwilę, nie powinno być w społeczeństwie żadnego przyzwolenia na takie zachowanie. Ile może kosztować kierowcę zajęcie niebieskiej „koperty”?

author
Alicja Hirsekorn
28 stycznia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Bank Litwy stworzył niezwykłą monetę kolekcjonerską

Wiosną bieżącego roku na rynek ma wejść niezwykła moneta kolekcjonerska, której przygotowaniem zajął się Bank Litwy. Podmiot nadał jej bowiem formę karty płatniczej, a za jej cyfrową tożsamość odpowiada technologia blockchain. Jaki nominał uzyskała pierwsza na świecie cyfrowa moneta kolekcjonerska?

author
Alicja Hirsekorn
20 stycznia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kolejna darmowa pożyczka od Providenta

Provident rozszerza promocję darmowej pożyczki. Teraz dostępna jest również w kanale tradycyjnym, czyli wypłacana w gotówce, z wizytą pracownika firmy. Oferta wyłącznie dla nowych Klientów.

author
Patryk Byczek
10 maja 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

UOKiK przypomina o konkursie na najlepszą pracę magisterską

W swoim najnowszym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postanowił przypomnieć o trwających zgłoszeniach do konkursu na najlepszą pracę magisterską. Zostały już tylko dwa tygodnie na przesłanie swojej pracy, gdyż termin upływa 31 października bieżącego roku.

author
Alicja Hirsekorn
19 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj