zadluzenia.com
zamknij

Ile dzieci urodzi się w 2018 roku ?

W ubiegłym roku na świat przyszło 403 tysiące dzieci. Jak zapowiada Elżbieta Rafalska, w 2018 roku będzie podobnie.

 

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska szacuje, że w bieżącym roku urodzi się więcej niż 400 tysięcy dzieci. Tak wynika z informacji, którą szefowa resortu przekazała PAP.

 

Optymistyczne prognozy

 

W styczniu 2018 urodziło się 35 tysięcy dzieci. To już o nieco więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku (wówczas wynik sięgnął 34,2 tysięcy urodzeń). GUS przewiduje, że w całym 2018 roku urodzi się od 360 do 379,5 tysięcy dzieci. Minister podkreśla jednak, że w tym roku jest szansa, że na świat przyjdzie ponad 400 tysięcy niemowląt. Rafalska argumentowała, że na wzrost urodzeń ma wpływ między innymi Program Rodzina 500+, korzystna sytuacja na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń.

 

Skąd tak optymistyczne przypuszczenia? W rozmowie z agencją, minister powołała się na słowa demografa profesora Piotra Szukalskiego. To rządowy program znacząco wpływa na rodziny, które mieszkają w miastach. Jak wyjaśnia Rafalska, to właśnie w miastach odnotowano istotne zwiększenie się liczby urodzeń, a na szczególną uwagę zasługuje francuski model w demografii.

 

- Jeden z wniosków pana profesora mówi, że usługi obudowujące Program 500+, dodatkowe usługi społeczne, powinny w większym stopniu koncentrować się na ludności wsi, bo tam zawsze była większa rezerwa demograficzna. (...) Tam (we Francji -przyp. red.) jest silnie obudowana polityka rodzinna, moda na wielodzietność. Francuzki szybciej rodzą dzieci, później zaczynają karierę zawodową. Bardzo mi się ten francuski model podoba, wcześniejsza decyzja o urodzeniu dziecka, podchowanie dzieci, potem przedszkole. Wtedy rodzice mogą się rozwijać zawodowo. Nie muszą się obawiać, że przerwa w urodzeniu dziecka stanowi zagrożenie w ich obecności na rynku pracy - tłumaczy szefowa MRPiPS w rozmowie z PAP.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY