BNP Paribas przygotował poradnik dla startupów

BNP Paribas przygotował poradnik dla startupów

author
Alicja Uzarowicz
28 maja 2019

„Zaklinacze słonia, czyli o współpracy startupu z bankiem” to najnowszy poradnik dla nowych firm tego rodzaju zaprezentowany przez BNP Paribas. Inicjatywa banku zrealizowana została wspólnie z Kancelarią Domański Zakrzewski Palinka i firmami Impact oraz Fintek. Poradnik zawiera najważniejsze informacje mające pomóc startupom stawiać na rynku swoje pierwsze kroki.

Poradnik stworzony przez BNP Paribas jest niewątpliwie realizacją interesów zarówno banków jako źródeł finansowania nowej działalności, jak i dla samych startupów, które nierzadko napotykają problemy z finansową dziedziną swojego przedsięwzięcia. Zawiera on przydatne wskazówki podczas pierwszego kontaktu firmy z bankiem.

Jakie informacje odnajdziemy w publikacji? Poradnik podpowiada, kiedy należy postarać się o uzyskanie licencji KNF na prowadzenie działalności. Dowiedzieć się z niego można także o wszelkich wymogach finansowych i organizacyjnych, których realizacja jest podstawą sukcesu tego typu przedsięwzięć.

Poza czysto organizacyjnymi kwestiami, poradnik BNP Paribas porusza również wiele kwestii prawnych. Wlicza się w nie działalność regulowana. W publikacji zawarto także przydatne porady i wskazówki, jak startup powinien przygotować się do zawarcia współpracy z bankiem.

Kodeks Współpracy ze Startupami

W poradniku znalazło się także miejsce na analizę, jak działa w praktyce „Kodeks Współpracy ze Startupami”. Pomysłodawcą tego projektu jest także BNP Paribas. Inicjatywa miała na celu ułatwienie współpracy pomiędzy bankiem a nowymi firmami na rynku. Można ten „Kodeks” nazwać zatem zalążkiem powstałego poradnika.

W ramach „Kodeksu” BNP Paribas utworzono wzory niezbędnych do zawarcia współpracy dokumentów. Uproszczone zostały również między innymi procesy zakupowe. Efektem istnienia „Kodeksu” było również zbudowanie dedykowanego środowiska testowego zawierającego zarys przyszłej współpracy bank-startup.

"

Kiedy dwa lata temu zaczęliśmy się mierzyć z kolejnymi wzywaniami w ramach Cyfrowej Transformacji naszego Banku, widzieliśmy jak wiele dobrych praktyk rynkowych zawodzi. Zdecydowaliśmy, że musimy poszukać nowych rozwiązań, próbując, weryfikując i odnosząc porażki, aż w końcu zaczęliśmy odnosić sukcesy

– tłumaczy Piotr Widacki z Banku BNP Paribas.

Poradnik nie tylko dla startupów

Jak dalej wyjaśnił Widacki, nauczeni swoim doświadczeniem specjaliści postanowili przekazać swoją dotychczas zgromadzoną wiedzę w tej kwestii i zaprezentować ją w wygodnej do odczytania formie jaką jest poradnik. Ma on za zadanie pomagać firmom w kontaktach nie tylko z BNP, ale także z innymi instytucjami finansowymi.

Poradnik stworzony został w duchu tak zwanej synergii, czyli mnożenia korzyści ze współpracy na zasadzie wzoru „1+1=3”. Eksperci podkreślają również, że startupy nie powinny obawiać się kontaktu z tak wielkimi korporacjami jak banki. Albowiem połączenie sił i pielęgnowanie partnerstwa może spowodować bardzo owocną współpracę.

Nie bez przyczyny zatem BNP Paribas połączył siły z Kancelarią Domański Zakrzewski Palinka. Celem współpracy było jak najbardziej przejrzyste i zrozumiałe przedstawienie niezbędnych zagadnień prawnych oraz realiów współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego.

Prawnicy, z których usług korzysta bardzo dużo firm, spotykają się bowiem na co dzień z praktycznym aspektem działalności gospodarczej. Mają zatem pomóc wybrać odpowiednią formę organizacyjną przedsiębiorstwa oraz proponować wsparcie w różnego rodzaju negocjacjach.


Źródła:
https://www.bnpparibas.pl/startupy/kodeks-wspolpracy
http://media.bnpparibas.pl/pr/440178/zaklinacze-slonia-czyli-o-wspolpracy-startupu-z-bankiem-wyjatkowa-publ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BLIKiem zapłacimy w Uberze i Netflixie
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 lipca 2019

BLIKiem zapłacimy w Uberze i Netflixie

Program Wsparcia Zadłużonych
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
22 września 2018

Program Wsparcia Zadłużonych

Alior Bank w Szczecinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 czerwca 2019

Alior Bank w Szczecinie

Pożyczki bez BIK Konin
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022

Pożyczki bez BIK Konin

PKO BP z nagrodą „Diament CSR”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 grudnia 2018

PKO BP z nagrodą „Diament CSR”

Porównaj