BNP Paribas współfinansuje portfel elektrowni słonecznych R.Power

BNP Paribas współfinansuje portfel elektrowni słonecznych R.Power

author
Patryk Byczek
23 lipca 2021

BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym, że wraz z Santander Bank Polska podpisał umowę wartą 242 000 000 złotych, której celem jest sfinansowanie portfela elektrowni słonecznych największego polskiego dewelopera projektów fotowoltaicznych, R.Power. Sprawdzamy szczegóły.

Podpisana umowa finansowania, a raczej pochodzące z niej środki, zostaną przekazane na budowę siedmiu elektrowni słonecznych, których łączna moc wyniesie 91 MWp. Elektrownie te wygrały zeszłoroczne aukcje Odnawialnych Źródeł Energii.

W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach finansowania bankowego pozyskaliśmy łącznie 770 mln zł na budowę projektów w Polsce. W czerwcu tego roku ustanowiliśmy rekordowy program obligacji o wartości 1 mld zł. Wierzymy, że fotowoltaika to sektor, który w naszym kraju ma przed sobą doskonałe perspektywy. W ubiegłym roku Polska zanotowała wzrost zainstalowanej mocy aż o blisko 2,5 GWp, co jest czwartym po Niemczech, Holandii i Hiszpanii wynikiem w Europie.

– mówił cytowany w komunikacie Tomasz Sęk, współzałożyciel R.Power, która tylko w ramach ostatniej aukcji OZE zabezpieczyła prawa do sprzedaży energii z portfeli projektów o łącznej mocy 299 MWp.

Projekty przyszłości

W ramach finansowanych przez banki projektów podpisane zostaną piętnastoletnie kontrakty różnicowe zapewniające gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Każdy bank posiada 50% udziału w opisywanej transakcji. BNP Paribas oraz Santander Bank Polska pełnią funkcję:
– Pierwotnego Kredytodawcy,
– Strony Transakcji Zabezpieczającej,
– Wiodącego Organizatora.
Poza tym Santander Bank Polska pełni rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń i Banku Rachunków.

To nasze drugie finansowanie projektowe podpisane z R.Power w ciągu nieco ponad roku, co pokazuje wagę zielonej agendy dla naszych organizacji. Santander konsekwentnie wdraża strategię nakierunkowaną na wsparcie zielonej transformacji polskiego sektora energetycznego.

 – mówił cytowany w komunikacie Juan de Porras, Wiceprezes Zarządu i szef pionu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Santander Bank Polska.

R.Power

R.Power jest jednym z najbardziej doświadczonych deweloperów farm fotowoltaicznych w naszym kraju. Firma wierzy, że posiada odpowiednie doświadczenie oraz zasoby umożliwiające realizację projektów na terenie całej Europy. Środki pozyskane z transakcji pozwolą firmie zbydować własny portfel aktywów wytwór®czycha pochodzących zarówno z własnego developmentu, jak i transakcji M&A. Firma jest zainteresowana nabywaniem praw do projektów, które mają status “ready to build”.

Bardzo cieszymy się z rozwoju naszej relacji z R.Power. Historia naszej współpracy sięga 2014 roku, kiedy nasz bank sfinansował jedne z pierwszych projektów solarnych zrealizowanych przez R.Power. Jednocześnie jest to kolejna transakcja, która pokazuje przełożenie wsparcia Banku BNP Paribas na transformację energetyczną poprzez rozwój sektora energetyki odnawialnej w Polsce.

– mówił cytowany w komunikacie Łukasz Pobudejski, Dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas


BNP Paribas

BNP Paribas jest bankiem uniwersalnym, który powstał w wyniku połączenia BNP Paribas Banku Polska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Siedziba instytucji zlokalizowana jest w Warszawie. Skonsolidowany zysk netto BGŻ BNP Paribas wyniósł pod koniec 2017 roku 279 710 000 złotych. W drugim kwartale poprzedniego roku instytucja odnotowała zysk netto na poziomie ponad 188 600 000 złotych. W roku bieżącym, za zgodą wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, bank zmienił swoją nazwę na z BGŻ BNP Paribas na BNP Paribas Bank Polska.

Bank stawia przede wszystkim na zadowolenie Klientów, w związku z czym regularnie wprowadza do swojej oferty rozwiązania, które w każdy możliwy sposób mają poprawić relacje Klientów z bankiem. Podpis elektroniczny, raty w Play, czy wdrożenie płatności Apple Pay to niektóre udogodnienia, z których na chwilę obecną mogą korzystać osoby współpracujące z BNP Paribas.


źródło: https://media.bnpparibas.pl/pr/682800/bnp-paribas-bank-polska-santander-bank-polska-i-r-power-z-umowa-finansowania-o-wartosci-242-mln-zl-na-budowe-projektow-pv-o-mocy-91-mwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czym różni się bank hipoteczny od zwykłego?
Banki
author
Aneta Jankowska
07 lutego 2018

Czym różni się bank hipoteczny od zwykłego?

Podróże staną się łatwiejsze dzięki VISA Ready for Transit
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
08 listopada 2019

Podróże staną się łatwiejsze dzięki VISA Ready for Transit

Jubileuszowe wizerunki kart w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 marca 2019

Jubileuszowe wizerunki kart w PKO BP

Pożyczki z ratami tygodniowymi
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
04 listopada 2022

Pożyczki z ratami tygodniowymi

Santander Consumer Bank Jastrzębie-Zdrój
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
19 lipca 2021

Santander Consumer Bank Jastrzębie-Zdrój

Porównaj