Bon Pierwszaka dla polskich uczniów za granicą
Bon Pierwszaka to nie to samo, co świadczenie Dobry Start. Bon ten przysługuje bowiem wyłącznie dzieciom polskim, które na stałe mieszkają za granicą i jest przyznawany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Kto może otrzymać bon i ile wynosi kwota wsparcia? Sprawdzamy.
Bon Pierwszaka 2020
Bon Pierwszaka to świadczenie, które ma szczególnie wspierać polskich uczniów mieszkających na stałe za granicą. Podczas spotkania, które było poświęcone tegorocznej edycji bonu, Michał Dworczyk, szef KPRM, powiedział, że:
Ten program to wyraz dbałości o to, żeby Polacy, nasi rodacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, mogli utrzymywać, kultywować polską kulturę, polski język, polskie obyczaje. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zawsze przykładał szczególną rolę do wspierania naszych rodaków poza granicami kraju
Bon ten nie jest wypłacany dopiero od tego roku, z powodzeniem funkcjonował również w poprzednich latach. Start programu to rok 2016. W ubiegłych latach realizacja programu była możliwa dzięki środkom przekazywanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Kancelarię Senatu. W 2020 roku środki na realizację pochodzą z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Bon Pierwszaka – pomoc dla Polaków na Wschodzie
Co ważne – pomoc w ramach Bonu Pierwszaka, nie jest kierowana do wszystkich polskich dzieci mieszkających i uczących się za granicą, a jedynie dla dzieci ze Wschodu. Co roku świadczeniem obejmowane są dzieci z konkretnych krajów na Wschodzie Polski, między innymi z Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień
Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut
Bon Pierwszaka – co można otrzymać?
W ramach Bonu Pierwszaka w roku 2020 można otrzymać:
– wyprawkę szkolną (to, co niezbędne do nauki),
– jednorazowe stypendium w kwocie 400 zł.
W wyprawce mają znaleźć się przede wszystkim polskie podręczniki, które pozwolą polskim dzieciom z zagranicy zbliżyć się choć w ten sposób do swojej ojczyzny.
O Bon Pierwszaka mogą ubiegać się wyłącznie rodzice uczniów, którzy w tym roku rozpoczynają naukę w klasie pierwszej w następujących krajach:
- Litwie,
- Białorusi,
- Czechach,
- Ukrainie,
- Łotwie.
Program obejmie aż 57 szkół na Litwie, 4 szkoły na Łotwie, 25 szkół w Czechach i 10 szkół na Ukrainie oraz kilka placówek edukacyjnych na Białorusi. Jeżeli po Bon Pierwszaka zgłosiłyby się wszystkie dzieci, którym on przysługuje, pomoc mogłaby trafić łącznie do ponad dwóch tysięcy uczniów klas pierwszych.
Na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i w Czechach mamy polskie szkoły, do których młodzież może chodzić w trybie całotygodniowym. Istotnie jest, aby jak najwięcej osób te szkoły wybierało.
Bon Pierwszaka jest elementem podziękowania Państwa Polskiego dla rodziców i młodych uczniów, którzy decydują się wybrać swoją edukację w polskiej placówce
– wskazuje Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
Koszt projektu to ponad 1,5 mln zł.
Źródło:
https://pol.org.pl/campaign/bon-pierwszaka/
Dodaj komentarz