BOŚ Bank: będzie nowa faza programu “Czyste Powietrze”

BOŚ Bank: będzie nowa faza programu “Czyste Powietrze”

author
Dominika Sobieraj
07 maja 2020

BOŚ Bank zadeklarował pełną współpracę we wdrożeniu obsługi wniosków o dotację w ramach nowej fazy programu “Czyste Powietrze”. Nad nowymi warunkami pracuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Związek Banków Polskich.

Bank Ochrony Środowiska w najnowszym komunikacie poinformował, że będzie w pełni uczestniczył w obsłudze wniosków o dotację w ramach nowej fazy programu “Czyste Powietrze” oraz przygotuje ofertę kredytowania beneficjentów Programu.

Trwają już prace nad przygotowaniem warunków do tego, by banki mogły oferować produkty umożliwiające finansowanie kosztów przedsięwzięć związanych z kwestiami służącymi ochronie jakości powietrza – w szczególności dotyczy to wymiany starych pieców oraz ociepleń domów.

Program “Czyste Powietrze” 2020

“Program „Czyste Powietrze” skierowany jest na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa” – przypomina w komunikacie BOŚ Bank.

Dzięki programowi można wymienić stare i nieefektywne źródła ciepła na nowoczesne źródła (takie, które spełniają najwyższe normy). Finansowanie może być także przeznaczone na towarzyszące wymianie prace termomodernizacyjne w budynku.

W najbliższych tygodniach do banków zostaną skierowane procedury obsługi wniosków właścicieli domów jednorodzinnych o dotację celową (na częściową spłatę kredytu). Wnioski te będą bowiem składane za pośrednictwem banku.

Program Czyste Powietrze, łączący poprawę jakości powietrza w Polsce z redukcją emisji gazów cieplarnianych oraz oszczędnością energii przez gospodarstwa domowe, znakomicie wpisuje się w Europejski Zielony Ład – sztandarową inicjatywę Komisji Europejskiej pod przywództwem Ursuli von der Leyen.

Polska inicjatywa z budżetem w wysokości 103 mld zł na lata 2018-2029 jest jednym z najbardziej ambitnych programów poprawy efektywności energetycznej w Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że również inwestycje wynikające z tego programu będą impulsem dla wzrostu polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Współpraca z sektorem bankowym wpłynie pozytywnie na efektywność działania Programu

– mówi cytowany w komunikacie ZBP Michał Kurtyka, Minister Klimatu.

Inne banki też mogą wziąć udział w programie

Wiceprezes Związku Banków Polskich, Włodzimierz Kiciński, podkreśla, że wszystkie banki już dziś mogą zgłaszać się do tego, by również obsługiwać nową fazę programu “Czyste Powietrze”. “Zachęcam także do śledzenia komunikatów na naszej stronie internetowej. Celem jest objęcie jak największej liczby Polaków dostępem do tego kredytu. A to będzie możliwe tylko poprzez włączenie maksymalnej liczby banków oraz bankowych kanałów elektronicznego dostępu – podkreślił również Włodzimierz Kiciński.


Źródło:

https://www.bosbank.pl/klient-indywidualny/aktualnosci/program-czyste-powietrze-wkracza-w-nowa-faze-poinformowal-nfosigw-i-zbp

https://www.zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/Program-Czyste-Powietrze-wkracza-w-nowa-faze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Wieliczce
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 maja 2019

Santander Bank Polska w Wieliczce

Surowce spożywcze zaczną tanieć
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 lipca 2019

Surowce spożywcze zaczną tanieć

Provident w Rankingu Odpowiedzialnych Firm
Wpisy
author
Aneta Jankowska
20 maja 2017

Provident w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Ranking bezpiecznych miast w Polsce
Blog
author
Aneta Jankowska
10 sierpnia 2017

Ranking bezpiecznych miast w Polsce

Kasa Stefczyka Andrychów
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 października 2020

Kasa Stefczyka Andrychów

Porównaj