Branża pożyczkowa prosi o pomoc

Branża pożyczkowa prosi o pomoc

author
Halszka Gronek
23 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Zawieszenie bądź odsunięcie spłat, obniżka rat kapitałowo-odsetkowych oraz rezygnacja z pobierania odsetek od nowo udzielanych pożyczek – oto kilka rekomendacji wydanych przez Związek Przedsiębiorstw Polskich i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego dla sektora pożyczkowego w Polsce. Branża zmaga się z kryzysem, a bez pomocy ze strony państwa grozi jej upadek.

Rynek pożyczkowy w załamaniu

Rynek firm pożyczkowych walczy z kryzysem od wielu długich miesięcy. Niestety obecna sytuacja w Polsce, a zwłaszcza obniżka nastrojów konsumpcyjnych w związku z trwającą na świecie pandemią koronawirusa, jeszcze bardziej pogorszyła kondycję wielu graczy branży pożyczkowej. W związku z ciężką sytuacją Związek Przedsiębiorstw Finansowych w kooperacji z Fundacją Rozwoju Rynku Finansowego wydały wspólne rekomendacje dla instytucji zrzeszonych w obu organizacjach. 

"

Sektor instytucji pożyczkowych, jak wiele innych branż, został dotknięty skutkami pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Stajemy dziś przed egzaminem z odpowiedzialności wobec naszych klientów, pracowników, akcjonariuszy, inwestorów i kontrahentów

– piszę w oficjalnym komunikacie Związek Przedsiębiorstw Finansowych. Najbliższe miesiące będą próbą dla polskiej gospodarki, a zwłaszcza dla instytucji pomocowych mających z założenia czuwać nad bezpieczeństwem poszczególnych sektorów i nieść pomoc w sytuacjach tego wymagających. Pandemia wirusa z Wuhan to zdarzenie bezprecedensowe, jednak ZPF i FRRF stanęły na wysokości zadania, dostarczając wsparcie potrzebującym pożyczkodawcom.

Pakiet rekomendacji od ZPF i FRRF

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w kooperacji z Fundacją Rozwoju Rynku Finansowego opublikowały listę rekomendacji kierowanych do firm pożyczkowych w tym trudnym i bezprecedensowym czasie. Pakiet zawiera kilka najważniejszych postulatów, z których zainteresowane wsparciem instytucje pożyczkowe mogą skorzystać w całości lub jedynie w części – w zależności od obranego modelu biznesowego firmy i oczekiwań klienta. 

Którzy klienci będą mogli skorzystać z wyżej wymienionych rekomendacji? W komunikacie prasowym czytamy, iż przytoczone działania będą realizowane na wniosek klienta, który na dzień 29 lutego 2020 roku nie był w zwłoce w obsłudze pożyczki, a co więcej, który znalazł się w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. 


Ułatwienia dla nowych klientów

Inne ułatwienia, o których pisze Związek Przedsiębiorstw Finansowych w swoim najnowszym komunikacie prasowym, to między innymi szybkie rozpatrywanie wniosków pożyczkowych złożonych przez klientów, którzy uzasadnią konieczność uruchomienia pomocy w zakresie spłaty pożyczek pozabankowych złą sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Nowi klienci firm pożyczkowych mogą liczyć także na zaniechanie z pobierania opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków w sprawie udzielenia wsparcia. Firmy pożyczkowe mają także umożliwić składanie wniosków o finansowanie w sposób odformalizowany, czyli rezygnując z części restrykcyjnych wymogów oceny ryzyka kredytowego. 

Związek Przedsiębiorstw Finansowych oznajmia także, że nowi klienci firm pożyczkowych będą mieć możliwość składania wniosków pożyczkowych również w formie zdalnej, przykładowo za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie). Możliwość taka będzie przysługiwać nawet wtedy, gdy opcja zdalnego wnioskowania nie została przewidziana w umowie z instytucją pożyczkową. Jedynym przypadkiem, w którym firma będzie mogła odmówić przyjęcia wniosku zdalnie, będzie brak możliwości dokonania identyfikacji klienta.

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego i Związek Przedsiębiorstw Finansowych postulują, aby firmy pożyczkowe zapisały w umowach i wdrożyły wszelkie zmiany (zarówno te konieczne, jak i  obligatoryjne) możliwie najszybciej, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia wydania rekomendacji.

Wsparcie musi też wyjść od rządu

"

Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego apelują jednocześnie do organów państwowych o podjęcie pilnych działań, łagodzących skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 dla przedsiębiorców […]. Gotowość podjęcia przez instytucje pożyczkowe dalej idących działań, wspierających klientów jest bowiem warunkowana uzyskaniem wsparcia ze strony instytucji państwowych

– czytamy w oficjalnej publikacji ZPF i FRRF. 

Zdaniem organizacji polski rząd powinien wdrożyć takie działania, jak przykładowo: 

  • umożliwienie zaliczania strat na niespłaconych pożyczkach do kosztów uzyskania przychodów;
  • możliwość korzystania z preferencyjnych linii kredytowych w celu wsparcia płynności;
  • wykup obligacji korporacyjnych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju lub inną instytucję kontrolowaną przez rząd;
  • odroczenie płatności zobowiązań publicznoprawnych.
"

Wierzymy, że w tej wyjątkowej i trudnej sytuacji wspólnie i we współpracy z klientami oraz administracją publiczną, wypracujemy pakiet rozwiązań, które pozwolą nie tylko odciążyć naszych klientów, ale także przetrwać samej branży. Jesteśmy otwarci na dialog z sektorem publicznym, aby zaproponować optymalne w tej ciężkiej sytuacji rozwiązania

– dodają reprezentanci Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.


Źródła:
https://zpf.pl/wspolne-rekomendacje-zpf-i-frff-dla-instytucji-pozyczkowych-zrzeszonych-w-obu-organizacjach-w-zwiazku-z-pandemia-koronawirusa/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Chodzież

Zainteresowany informacjami o lokalizacjach Kasy Stefczyka w Chodzieży? Znalazłeś się we właściwym miejscu. W tym artykule odnajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Sprawdź placówkę, w tym adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
17 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Rzecznik prasowy Alior Banku odchodzi ze stanowiska

Zmiany w biurze prasowym Alior Banku. Julian Krzyżanowski, rzecznik prasowy instytucji, z którą związany był od początku jej istnienia, zrezygnował ze stanowiska. Nie są znane powody odejścia i dalsze plany byłego pracownika biura prasowego banku. 

author
Patryk Byczek
16 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Lubeni sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Lubeni? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Lubenia.

author
Patryk Byczek
29 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Piechowicach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Piechowicach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Przykład reprezentatywny – co to jest?

Przykład reprezentatywny pożyczki lub kredytu informuje o tym, ile może kosztować zobowiązanie. Nie jest to jednak równoznaczne z ofertą. Dowiedz się czym jest przykład reprezentatywny i jakie ma znaczenie przy wyborze oferty.

author
Dorota Grycko
26 marca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Rolnicy będą sprzedawali swoje produkty bez pośredników?

Rozszerzenie bezpośredniej produktów pochodzących z gospodarstw rolnych już niebawem - tak wynika z radiowej wypowiedzi ministra rolnictwa, Jana Ardanowskiego. Czy rzeczywiście jest szansa na nowelizację ustawy? 

author
Dominika Byczek
20 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj