Branża taksówkarska z gigantycznym długiem

Branża taksówkarska z gigantycznym długiem

author
Patryk Byczek
11 lutego 2019

Z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Kredytowej wynika, że branża taksówkarska jest zadłużona na kwotę przekraczającą 29 000 000 złotych. Dług stale rośnie, a jak informowało KRD, dwa lata temu zobowiązania było o 10 000 000 złotych mniejsze.

W oficjalnym komunikacie KRD podało, że ponad 17 000 000 złotych z całego długu to zobowiązania wobec funduszy sekurytyzacyjnych oraz firm windykacyjnych.

Długi branży taksówkarskiej

Z danych Krajowego Rejestru Długów można się dowiedzieć, że firmy taksówkowe mają kilkumilionowe długi wynikające z zaległości wobec firm telekomunikacyjnych. Wobec towarzystw ubezpieczeniowych dług branży taksówkarskiej przekracza 700 000 złotych. Przedsiębiorstwa taksówkowe są dłużne również firmom:

– paliwowym,
– z częściami samochodowymi,
– serwisowym,
– kurierskim,
– reklamowym,
– wynajmującym pojazdy.

Jednakże na dług branży nie wpływają jedynie zaległe zobowiązania. Tak zwane „zatory finansowe” mają gigantyczny wpływ na zadłużenie taksówkarzy. Aktualnie Kontrahenci zwlekają z uregulowaniem zobowiązań wobec firm taksówkarskich na kwotę ponad 24 500 000 złotych. Jest to prawie 85% całego zadłużenia branży.

Długi taksówkarzy

Z informacji Krajowego Rejestru Długów można dowiedzieć się, że średni dług taksówkarzy notowany w bazie wynosi prawie 13 000 złotych. Dłużnikiem-rekordzistą jest siedemdziesięciodwuletni taksówkarz z województwa mazowieckiego, którego 3 zobowiązania wynoszą łącznie ponad 891 000 złotych. KRD poinformowało, że zobowiązania dłużnika dotyczą zaległości w:

drukarni,
– firmie zajmującą się instalacją oraz naprawą maszyn,
funduszy sekurytyzacyjnym.

Z danych KRD wynika, że najbardziej zadłużonym rejonem w Polsce w branży taksówkarskiej jest województwo:

mazowieckie – zaległości na kwotę ponad 7 800 000 złotych,
śląskie – zaległości na kwotę ponad 3 200 000 złotych,
pomorskie – zaległości na kwotę ponad 3 100 000 złotych.

Województwo opolskie jest najmniej zadłużonym rejonem w branży taksówkarskiej. Zobowiązania tej części Polski wynoszą niecałe 100 000 złotych.

Nielegalne praktyki

W Polsce pojawia się coraz więcej przewoźników oferujących pasażerom zaniżone stawki za przewozy. Wszystko to dzieje się pomimo podwyżek za usługi transportowe, o których w zeszłym roku informował Główny Urząd Statystyczny. KRD podało, że firm, w których stosuje się nielegalne praktyki w stolicy działa około 40, a we Wrocławiu przynajmniej 5. KRD podkreśla również, że kara za brak legitymacji pozwalającej na przewóz osób wynosi 12 000 złotych, lecz kwota ta może wzrosnąć do 14 000 złotych w przypadku braku ważnych badań lekarskich i psychologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Piechowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019

PKO BP w Piechowicach

Inspektorat ZUS w Skierniewicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Skierniewicach

Alior Bank w Zgorzelcu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 lipca 2019

Alior Bank w Zgorzelcu

Santander Consumer Bank Bytom
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
17 lipca 2021

Santander Consumer Bank Bytom

Zmiany w zarządzie Banku BPS
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 marca 2019

Zmiany w zarządzie Banku BPS

Porównaj