Skąd komornik dowiaduje się o spadku?
Spadki są zazwyczaj momentem przejścia majątku po zmarłej osobie na jej spadkobierców. Jednak w przypadku osób zadłużonych proces ten może stać się źródłem wielu komplikacji i dylematów. Komornik, którego zadaniem jest odzyskiwanie zaległych płatności na rzecz wierzycieli, jest szczególnie zainteresowany, gdy osoba zadłużona zostaje spadkobiercą. Jakie kroki podejmuje, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli? Sprawdźmy skąd komornik dowiaduje się o spadku.
Spis treści:
- Skąd komornik dowiaduje się o spadku?
- Czy komornik szuka spadku?
- Podstawa prawna
- Wyjawienie majątku dłużnika
- Jak znaleźć spadkobiercę dłużnika?
Skąd komornik dowiaduje się o spadku?
Komornik o spadku poinformowany jest już na etapie wszczęcia postępowania komorniczego. W praktyce oznacza to, że dowiaduje się o tym od osoby zadłużonej. Po wysłaniu do dłużnika informacji dotyczących wszczęcia postępowania, a także wezwań do zapłaty przeterminowanych zobowiązań, takich jak np. pożyczka na raty, komornik zbiera dane na temat majątku takiej osoby. Na tym etapie dłużnik musi wykazać co znajduje się w jego posiadaniu, czyli przedstawić pełne informacje dotyczące swojego majątku. Jeśli zatai on jakiekolwiek dane może skutkować to nałożeniem kar finansowych.
Komornik ustala całkowity majątek osoby zadłużonej już na etapie wszczęcia postępowania komorniczego.
Wierzyciel może także zlecić komornikowi poszukiwania majątku osoby zadłużonej. Warunkiem jest wyraźna, a także poparta odpowiednimi argumentami prośba wierzyciela. Komornik w ramach poszukiwań musi działać zgodnie z prawem i przestrzegać obowiązujących zasad.
Czy komornik szuka spadku?
Komornik nie poszukuje samodzielnie danych dotyczących spadku osoby zadłużonej. Takie informacje muszą zostać przekazane przez:
- wierzyciela,
- dłużnika.
Najczęściej osoby zadłużone same przekazują informacje dotyczące majątku ze względu na obowiązujące prawo. Jeśli dłużnik nie wyjawi wykazu posiadanego przez siebie majątku może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Skutkiem są wysokie kary finansowe.
Podstawa prawna
Wierzyciel, zgodnie z art. 8012 Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku osoby zadłużonej, jeżeli przy wcześniejszym ustaleniu tego majątku nie zdołano wyodrębnić wystarczających środków na zaspokojenie dochodzonego świadczenia. W wypadku takiego uzasadnionego polecenia komornik może więc poszukiwać takiego spadku i prowadzić z niego egzekucję.
Wyjawienie majątku dłużnika
Wyjawienie majątku dłużnika to procedura, dzięki której możliwe jest ustalenie majątku posiadanego przez osobę zasłużoną. Taki proces musi odbyć się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Jeżeli wierzyciel złoży do sądu wniosek, dłużnik musi dokonać wyjawienia. Sprawdźmy na co zwrócić szczególną uwagę przy wyjawieniu majątku.
Wyjawienie majątku – o czym pamiętać?
- w wykazie majątku należy podać wszystkie posiadane rzeczy, a także miejsca, w których się one znajdują. Należy także zawrzeć informacje dotyczące wszystkich transakcji na większe kwoty,
- w wykazie majątku nie należy mijać się z prawdą. Za takie czyny grozi nam odpowiedzialność karna. Pamiętajmy, żeby wszystkie informacje były prawidłowe. Zatajenie danych także będzie karane,
- jeśli wyjawienie majątku nie zostało orzeczone przez sąd, możemy podjąć próbę negocjacji z wierzycielem oraz komornikiem, który podejmuje czynności w jego imieniu. Na tym etapie istnieje jeszcze szansa polubownego rozwiązania sprawy.
Zdarzają się sytuacje, w których osoby już zadłużone korzystają z możliwości zaciągnięcia zobowiązań. Są to np. pożyczki z komornikiem.
Jak znaleźć spadkobiercę dłużnika?
Komornik nie szuka spadku osoby zadłużonej automatycznie i na własną rękę. Tak samo dzieje się w przypadku spadkobierców, którzy odziedziczyli majątek dłużnika. Kto zatem może poszukiwać spadkobierców? Najczęściej jest to wierzyciel, który przekazuje odpowiednie dane i zleca działanie komornikowi. Sprawdźmy jak wierzyciel dowiaduje się, kto jest spadkobiercą osoby zadłużonej.
Sąd spadku – wierzyciel może poszukiwać informacji w sądzie spadku, czyli sąd odpowiedni do miejsca zamieszkania dłużnika. Na podstawie właściwych dokumentów, sąd może udzielić wierzycielowi wszelkich informacji potrzebnych do namierzenia spadkobierców,
Rejestr Spadkowy – rejestr zawiera informacje dotyczące dalszych poszukiwań odpowiednich dokumentów. Oznacza to, że mimo braku danych dotyczących osoby, która odziedziczyła spadek, wierzyciel otrzymuje informacje o miejscu przechowywania tych informacji,
Rejestr Testamentów – ten rejestr nie umożliwia poszukiwań przez internet. Dane uzyskamy wyłącznie za pośrednictwem notariusza, któremu zleciliśmy badania. Niestety w tym wypadku możemy otrzymać informacje, które dotyczą wyłącznie fakt posiadania testamentu i miejsca jego złożenia. Treść dokumentu, a także dane spadkobierców nie będą dostępne.
Dodaj komentarz