Centralna Baza Ofert Pracy – najważniejsze informacje

Centralna Baza Ofert Pracy – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
06 sierpnia 2019

Resort pracy i polityki społecznej przygotował ogólnodostępną bazę internetową, dzięki której każdy poszukujący zatrudnienia obywatel ma możliwość szybkiego zweryfikowania aktualnych ofert dostępnych w powiatowych urzędach pracy. Mowa oczywiście o Centralnej Bazie Ofert Pracy. Sprawdzamy szczegółowe informacje na temat tego serwisu.

Spis treści

1. Centralna Baza Ofert Pracy – co to jest?
2. Co zawiera CBOP?
3. Jak znaleźć pracę przez CBOP?
4. Podsumowanie.

Centralna Baza Ofert Pracy – co to jest?

Urzędy pracy są instytucjami, do których obowiązków należy między innymi pośrednictwo zawodowe dla osób poszukujących pracy. By ułatwić polskim bezrobotnym znalezienie zatrudnienia zgodnego z wykształceniem, kompetencjami oraz zdobytym dotąd doświadczeniem, stworzono jednolitą bazę ofert, do których dostęp mają powiatowe urzędy pracy. Mowa o Centralnej Bazie Ofert Pracy (CBOP), do której nieograniczony dostęp ma każdy zainteresowany.

Centralna Baza Ofert Pracy działa na podstawie Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001 z późn. zm.). Jest ona oficjalnym serwisem internetowym z ogłoszeniami o pracę, za którego prowadzenie odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Rządowa baza ofert jest całkowicie jawna i dostępna bez ograniczeń. Wystarczy, że mamy dostęp do Internetu. 

Co zawiera CBOP?

W Centralnej Bazie Ofert Pracy prowadzonej przez rząd znajdziemy przede wszystkim aktualne oferty zatrudnienia. Według danych na dzień 5 lipca 2019 roku w bazie znajduje się ponad 26 tysięcy ofert pracy na łączną liczbę blisko 73 tysięcy wolnych miejsc. Zainteresowani mogą wybierać spośród różnych stanowisk czy miejsc pracy, a nawet rodzajów umowy i wymiarów etatu. W szybki sposób sprawdzić można nazwę pracodawcy oferującego posadę, gwarantowane wynagrodzenie, zakres obowiązków pracowniczych oraz listę wymagań wobec kandydata. 

Centralna Baza Ofert Pracy zawiera również oferty licznych stażów zawodowych – zarówno unijnych, jak i tych finansowanych z Fundusz Pracy. Jeśli bezrobotny znajduje się w grupie osób o potencjalnie najmniejszych szansach na zatrudnienie (ze względu chociażby na brak doświadczenia, wiek czy niepełnosprawność), ma możliwość skorzystania właśnie z płatnego stażu, który pozwoli mu zdobyć cenne doświadczenie w danym zawodzie i zwiększy szansę przyszłego zatrudnienia na krajowym rynku pracy. 

Oprócz ofert pracy i stażów w Centralnej Bazie Ofert Pracy znajdziemy również propozycje praktyk, przygotowań zawodowych dla osób dorosłych oraz specjalnych praktyk studenckich. Co więcej, baza zarządzana przez resort pracy i polityki społecznej informuje o zbliżających się targach pracy, giełdach oraz szkoleniach branżowych. Osoby zainteresowane tego typu wydarzeniami mają nieograniczony dostęp do specjalnie przygotowanego kalendarza. Wystarczy, że wybiorą odpowiadającą im datę czy miejsce wydarzenia. 

Jak znaleźć pracę przez CBOP?

Korzystanie z Centralnej Bazy Ofert Pracy jest łatwie i intuicyjne. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak krok po kroku znaleźć interesującą nas pracę przy pomocy rządowego serwisu internetowego.

Podsumowanie


Źródła:
http://oferty.praca.gov.pl/
http://psz.praca.gov.pl/-/926922-centralna-baza-ofert-pracy-cbop-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Poczta Polska i Amazon rozwijają współpracę
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 marca 2021

Poczta Polska i Amazon rozwijają współpracę

Santander Bank Polska w Wieliczce
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 maja 2019

Santander Bank Polska w Wieliczce

Czy warto korzystać z darmowych chwilówek ?
Blog
author
Dominika Sobieraj
28 lutego 2018

Czy warto korzystać z darmowych chwilówek ?

Rozwiązania chmurowe w Idea Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 stycznia 2019

Rozwiązania chmurowe w Idea Banku

Spółki Credit Agricole w Polsce propagują transport przyjazny środowisku
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
21 września 2020

Spółki Credit Agricole w Polsce propagują transport przyjazny środowisku

Porównaj