Z badania przeprowadzonego przez Intrum wynika, że coraz więcej więcej Polaków staje twarzą w twarz z problemami finansowymi. Jeden na pięciu respondentów wyznał, że musi się zapożyczyć, żeby terminowo zapłacić rachunki. W zeszłym roku statystyki było nieco lepsze.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 05.12.2018
Udostępnij:

Jeszcze w 2017 roku co siódmy badany zgłaszał problem dotyczący braku środków na opłacenie rachunków. Kłopoty finansowe zgłaszają również rodzice. Około 33% badanych osób, które mają dzieci, muszą korzystać z usług pożyczkowych lub pożyczać od bliskich, aby zrobić dziecku zakupy. Ta sama sytuacja pojawia się także w przypadku łatania dziury finansowej.

Nie uczą tego w szkołach

Z badania wynika, że ponad 50% zadłużonych respondentów wiedzę z zakresu „zarządzanie budżetem domowym” chciałoby posiąść chodząc do szkoły. Jednocześnie siedmiu na dziesięciu rodziców, którzy posiadają małoletnie dziecko również uważa, że to właśnie w trakcie edukacji powinno przekazywać się informacje o tym, w jaki sposób zarządzać własnymi pieniędzmi. Krzysztof Krauze, prezes firmy Intrum mówił, że pozyskane podczas badania dane pokazują bardzo wielki problem, który według badanych leży po stronie szkolnictwa. Respondenci wciąż wskazywali na to, że podczas nauki w szkole tematy o zarządzaniu własnymi pieniędzmi poruszano w bardzo znikomym stopniu. Bardzo pomocna, według respondentów, byłaby tematyka związania ze skutkami nadmiernego zadłużania się i nieterminowych płatności.

Kto winny wzmożonym zakupom ?

Mówi się, że wzrost gospodarczy przekłada się zarówno na oszczędności Europejczyków, jak i poziom ich zadłużenia. Z badania Intrum wynika, że Europejczycy czują się zmuszani do wydawania coraz większych pieniędzy. Wszystko to w związku z presją mediów oraz ogromnymi zyskami rynku e-commerce. Dodatkowo jeden na trzech badanych relacjonował, że łatwość dokonywania zakupów przez Internet również sprawia, że zakupy odbywają się coraz częściej. Ponadto 42% w roku bieżącym uważa, presję coraz częstszego kupowania online wywierają również portale społecznościowe.

Rosną oszczędności i zadłużenie

Z raportu Intrum wynika, że w od 2016 do 2018 roku liczba osób, które oszczędzają każdego miesiąca wzrosła z 50% do 59%. Analogicznie wzrosła też liczba osób, które muszę ratować się pożyczaniem pieniędzy, w związku z czym często szukają firm oferujących pożyczki dla zadłużonych. Licząc od 2015 roku do dziś, ten współczynnik wzrósł z 15% do 20 %. Prezes Intrum komentuje, że wraz ze wzrostem oszczędzających rośnie grupa osób, które potrzebują pożyczać, aby zapewnić sobie spokojne życie. Z badania wynika, że najwięcej zadłużonych, 30%, jest w Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony, państwa, których obywatele są optymistycznie nastawieni do oszczędzania, to Estonia i jej sąsiedzi.

Intrum

Firma Intrum jest światowym ekspertem w zakresie zarządzania wierzytelnościami. Instytucja każdego dnia wspiera i pomaga osoby zadłużone oraz pomaga im wygrzebać się z problemów ekonomicznych.

Komentarze