Co to są REIT-y ?

author
Dominika Byczek
21 września 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

REIT – ten tajemniczo brzmiący skrót pochodzący od pierwszych liter angielskiej nazwy Real Estate Investment Trust oznacza w praktyce rodzaj funduszu inwestycyjnego powołanego w celu znalezienia odpowiedniej inwestycji (nieruchomości). Taki fundusz lub spółka ma za zadanie kupić dobrze prosperujący budynek i wynajmować w nim lokale w sposób przynoszący maksymalne zyski. REIT-y są bardzo cenione u naszych zachodnich sąsiadów, dlatego rozważane jest wprowadzenie ich także w Polsce.

Spis treści:

  1. REIT na świecie
  2. REIT w Polsce
  3. Reforma REIT - projekt ustawy
  4. REIT-y a korzyść podatkowa
  5. Zalety wprowadzenia REIT
Zwiń spis treści

REIT na świecie

Jako spółka notowana na giełdzie, REIT przynosi zysk swoim akcjonariuszom, którym wypłaca pieniądze pochodzące z wynajmu. Pomysł ten nie jest niczym nowym – pierwsze spółki działające na takich zasadach powstały w USA już w latach 60. W Europie historia REIT-ów zaczęła się w 1969 roku w Holandii, a teraz tego typu fundusze istnieją aż w 16 krajach Unii Europejskiej – między innymi w Niemczech, na Litwie, w Czechach oraz w Polsce. REIT-y w klasycznej formie są również w innych zakątkach świata – na przykład w Wielkiej Brytanii, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Hong Kongu, czy w Japonii.

W wielu krajach funkcjonują także odpowiedniki REIT-ów ukrywające się pod innymi nazwami:

  • w Holandii –  FBI (Fiscale Beleggingsinstelling),
  • w Belgii – SICAFI (SISTEMA DE CADASTRO, ARRECADAÇÃO E FISCALIZAÇÃO),
  • we Francji – SIIC (Société d’Investissement Immobilier Cotée),
  • w Bułgarii – SPIC (Special Purpose Investment Companies),
  • we Włoszech – REIF (The Real Estate Investment Fund),
  • w Grecji – REIC (Real Estate Investment Companies).

REIT w Polsce

Polski REIT miałby nazywać się PFN – Publiczne Fundusze Nieruchomości. Byłyby one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych i wypłacałyby dywidendy akcjonariuszom. Akcjonariuszem mógłby zostać każdy – zyski z wynajmu wyniosą bowiem minimalnie 5%.

W bankach w Polsce na lokatach zamrożony jest aż bilion złotych. Zainwestowanie tych pieniędzy w akcje pozwoliłoby na duży zastrzyk gotówki dla sektora budowlanego. Korzystne mają być także warunki podatkowe – jeżeli akcjonariuszom REIT zostanie wypłacone 80% lub 90% zysku, to nie zostanie im naliczony podatek CIT. Inwestowanie w nieruchomości ma stać się dobrą, bezpieczną alternatywą dla przeciętnego człowieka przechowującego swoje oszczędności na lokacie.

Reforma REIT - projekt ustawy

“Tak wielu pochlebnych opinii o planach partii rządzącej eksperci dawno nie wygłaszali. REIT-y, czyli pomysł Morawieckiego na inwestycje w nieruchomości, ma zwiększyć stopę oszczędności gospodarstw domowych i zmienić ich strukturę. Co więcej, dzięki nim wzrośnie też udział krajowych inwestorów w rynku nieruchomości komercyjnych i zwiększą się obroty na GPW.” – mówi o polskich REIT-ach Piotr Pękała, ekonomista w zespole analiz ekonomicznych EY.

Projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości był gotowy już w 2017 roku. W życie miał szansę wejść od 1 stycznia 2018 roku, jednak do tej pory ustawa nie została wprowadzona.

“To, co będzie zachęcać inwestorów indywidualnych do REIT-ów, to przede wszystkim stosunkowo niskie ryzyko bazujące na wysokiej jakości nieruchomości oraz wypłacane systematycznie dywidendy, które na świecie są wyższe od zysków z lokat bankowych czy obligacji skarbowych.” – dodaje Anna Kicińska, lider grupy doradztwa nieruchomości EY w regionie CSE.

REIT-y a korzyść podatkowa

Tym, na czym opiera się cała działalność REIT-ów, jest korzyść podatkowa. Konstrukcja tego systemu pozwala uniknąć podwójnego płacenia za podatek, co ma miejsce w przypadku typowej spółki akcyjnej.

Idea funduszu REIT jest taka, że fundusz nie płaci podatku od osób prawnych, jeżeli swoim akcjonariuszom wypłaci w formie dywidend ustaloną wcześniej większość zysku (zazwyczaj jest to 80 lub 90%). Zysk jest zatem opodatkowany tylko raz – przy wypłacaniu dywidendy. W przypadku wspomnianej już zwykłej spółki akcyjnej, najpierw spółka zapłaciłaby podatek CIT, a potem jeszcze 19% podatku od dywidendy. Koszty podatkowe są zatem znacznie zmniejszone.

Zalety wprowadzenia REIT

Oczywiście korzyść podatkowa nie jest jedyną korzyścią, jaką dają REIT-y. Korzystne dla akcjonariuszy będą na pewno wysokie dywidendy – fundusz wypłaca aż 80-90% zysków.

Potencjalnych inwestorów skusić może także stosunkowo niski próg wejścia. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup powierzchni na wynajem, a przy wykupieniu chociaż kilku akcji firmy można zainwestować w “kawałek biura lub mieszkania” i czerpać finansowe korzyści proporcjonalne do swojego udziału. Sposobem na pozyskanie potrzebnych środków może być pożyczka na raty.

Istotna jest także płynność inwestycji. W przypadku nabycia nieruchomości na własność sam proces kupna i sprzedaży jest długotrwały i nie do końca pewny. Sprzedaż i kupno akcji REIT jest z pewnością dużo prostsza – wystarczy złożyć odpowiednie zlecenie w biurze maklerskim.

Wprowadzenie REIT-ów w Polsce ma szansę pobudzić do życia sektor budownictwa – jego produkcja może wzrosnąć nawet o 700 mln zł rocznie.

W dodatku wartość dodaną wytworzoną w Polsce można w ten sposób zwiększyć aż o ponad 450 mln zł. Nasze obawy przez niepowodzeniem może zmniejszyć sukces naszych sąsiadów. Tak sytuację zachodnich sąsiadów podsumowuje Anna Kicińska:

“We Francji, Irlandii i Hiszpanii przyjęcie regulacji REIT przełożyło się na sukces ekonomiczny tych krajów. Dlatego przyszła polska regulacja REIT powinna nawiązywać do sprawdzonych rozwiązań przyjętych w tych państwach. Natomiast w Niemczech, spółki REIT nie rozwinęły się w takim stopniu, jak na początku zakładano. Wynika to z tego, że w momencie ich wprowadzania, na tamtejszym rynku kapitałowym istniały już rozwinięte, alternatywne względem REIT, formy zbiorowego inwestowania w nieruchomości, a zachęty oferowane przez strukturę REIT okazały się zbyt mało atrakcyjne dla inwestorów.” 

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

microphone
microphone
2017-09-22 14:32:09

poczekajmy na ustawę w Polsce. póki co to wróżenie z fusów

Podobne artykuły

Polacy wolą składać PIT-y przez Internet

Z badania CBOS “PIT-y 2016” wynika, że w tym roku prawie połowa Polaków złożyła swoje zeznania podatkowe elektronicznie, przez sieć. W sposób tradycyjny, czyli osobiście w urzędzie, zrobiło to 37% badanych.  

author
Aneta Jankowska
19 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Alior Bank w Przemyślu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Przemyślu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
15 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Współpraca Blik i Mastercard

Dziennik “Rzeczpospolita” poinformował, że Blik – polski system płatności mobilnych autorstwa polskich banków – ma nawiązać współpracę z Mastercard, gigantyczną spółką zrzeszającą ponad 25 tysięcy instytucji finansowych. Sprawdzamy szczegóły współpracy.

author
Dominika Byczek
27 maja 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Bank Polska w Kątach Wrocławskich

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Kątach Wrocławskich – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
20 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Bydgoszczy – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Bydgoszczy to polski bank , który jest zrzeszony Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Otwórz Konto Świat Premium i zyskaj do 500 złotych zwrotu za zakupy w booking.com” w Bank Pekao

Bank Pekao przygotował promocję, w które nowi Klienci za otworzenie Konta Świat Premium mogą otrzymać zwrot do 500 złotych za rezerwację w serwisie booking.com. Promocja trwa do końca stycznia.

author
Patryk Byczek
09 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj