Polacy nadal niechętnie odkładają na emerytury

Polacy nadal niechętnie odkładają na emerytury

author
Aneta Jankowska
26 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria

Chociaż więszość Polaków nie może liczyć na wysokie emerytury, to raczej nie odkładamy pieniędzy na przyszłość. Część z nas korzysta z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) lub Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE). Czym one są?

Zgodnie z prognozami ZUS, większość Polaków będzie otrzymywać na emeryturze około 40-50% swojego aktualnego wynagrodzenia. Mimo, że przewidywania Zakładu nie są bardzo optymistyczne, to nadal nie myślimy o oszczędzaniu na przyszłość.

IKZE oraz IKE

Jednym ze sposobów odkładania pieniędzy są Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Indywidualne Konta Emerytalne.  dane KNF pokazują, że w pierwszym półroczu 2018 roku z IKZE korzystało ponad 701 tys. osób. Z IKE – ponad 960 tys. klientów.

Sprawdź najlepsze pożyczki dla emerytów

IKZE jest formą dodatkowego gromadzenia oszczędności na cele emerytalne. Jak czytamy na rf.gov.pl, IKZE oraz IKE są instrumentami, które promuje państwo. Polegają one na przyznawaniu oszczędzającym pewych udogodnienia, które mają zachęcić do oszczędzania.

W istocie, indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to wyodrębniony zapis w rejestrze uczestników funduszu inwestycyjnego, wyodrębniony rachunek papierów wartościowych lub inny rachunek, na którym zapisywane są instrumenty finansowe niebędące papierami wartościowymi oraz rachunek pieniężny służący do obsługi takich rachunków w podmiocie prowadzącym działalność maklerską, lub wyodrębniony rachunek w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym, wyodrębniony rachunek bankowy w banku, wyodrębniony rachunek IKZE w dobrowolnym funduszu emerytalnym, prowadzone na zasadach określonych ustawą“.

Na konto możemy wpłacać środki, kiedy tylko chcemy. Kwota też nie ma większego znaczenia, ale jest jeden warunek – korzystający z konta nie może przekroczyć ustalanej co roku maksymalnej kwoty wpłat.

Wpłaty na IKZE nie mogą także przekroczyć 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Po przekroczeniu tej kwoty instytucja finansowa musi przekazać nadpłaconą kwotę w sposób określony w umowie o prowadzenie IKZE. Zgodnie z informacjami podanymi przez Rzecznika Finansowego, omawiany limit nie ma jednak zastosowania do przyjmowanych wypłat transferowych.

Limit ogłasza minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski” do końca roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym będą dokonywane wpłaty na IKZE“.

Składki wpłacone na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego podlegają odliczeniu od dochodu. Tym samym, przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktują je podobnie jak składki na ubezpieczenie społeczne.

Źródło: Raport INDYWIDUALNE KONTA EMERYTALNE ORAZ INDYWIDUALNE KONTA ZABEZPIECZENIA EMERYTALNEGO W I POŁOWIE 2018 ROKU

Dziedziczenie środków

Oszczędzający może wskazać jedną lub więcej osób, którym zostaną wypłacone środki zgromadzone na IKZE w przypadku jego śmierci. Taką dyspozycję można zmienić w czasie trwania umowy.

Warto już teraz pomyśleć o oszczędnościach emerytalnych.  Aktualne tendencje demograficzne, czyli wydłużenie się naszego życia i coraz bardziej starzejące się społeczeństwo, nie sprzyjają prognozom emerytalnym.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Skoczowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Skoczowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
10 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Google Pay już dostępny dla Klientów Idea Banku

Od teraz Klienci Idea Banku mogą już płacić telefonem i smartwatchem za pomocą Google Pay. Bank zdecydował się dołączyć do grupy banków, które obsługują ten sposób płatności.

author
Dominika Byczek
06 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak złożyć reklamację w Nest Banku?

Jesteś niezadowolony z obsługi lub produktu Nest Banku? Uważasz, że bank działa niezgodnie z przepisami? Sprawdź, w jaki sposób możesz złożyć reklamację.

author
Dorota Grycko
09 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kup ubezpieczenie Życie i zdrowie w aplikacji Santander Bank Polska

Santander Bank Polska poinformował w komunikacie prasowym o rozszerzeniu sposobu możliwości kupienia ubezpieczenia Życia i zdrowia. Od teraz Klienci kupią ubezpieczenie w oddziale, przez telefon i przez Internet oraz z poziomu aplikacji mobilnej Santander Bank Polska. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
08 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Raport BIK – analiza

Pozwala sprawdzić historię kredytową, dzięki niemu dowiesz się również, które z Twoich danych posiadają banki i instytucje pożyczkowe. Raport BIK to narzędzie umożliwiające kontrolowanie finansów, dające wgląd do zaciągniętych zobowiązań. Chroni on klientów, ostrzegając ich m.in. przed próbą zaciągnięcia kredytu przy użyciu ich danych. Umożliwia również sprawdzenie wysokości naszej zdolności kredytowej.

author
Katarzyna Wasiłowska
18 listopada 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Centralna informacja o rachunkach uśpionych

Banki prowadzące działalność w Polsce, a także  SKOK-i, korzystają z usługi, która usprawnia pozyskiwanie informacji o odziedziczonych lub zapomnianych środkach. Sprawdźmy, na co dokładnie pozwala Centralna Informacja, kto może skorzystać z rejestru, a także ile kosztuje sprawdzenie interesujących nas danych.

author
Emilia Łobińska-Szyc
22 czerwca 2016
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.
Porównaj