Elastyczne godziny pracy i brak konieczności wychodzenia z domu? Mowa o pracy zdalnej, czyli wykonywaniu powierzonych obowiązków poza siedzibą firmy. Na czym polega ten rodzaj pracy? Jakie są zalety i wady pracy zdalnej? 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 06.04.2018
Udostępnij:

W teorii, mówiąc o pracy zdalnej, najczęściej myślimy o wykonywaniu swoich obowiązków w domu. Jednak w dobie dzisiejszych technologii powierzone zadania można wykonywać z każdego miejsca na świecie przy dostępie do np. laptopa i Internetu.

Na czym polega praca zdalna ?

Pracę w domu można podzielić na trzy rodzaje:

  • usługi dla konkretnych podmiotów z Polski jak i z całego świata – zawody typu: dziennikarz, copywriter, grafik, projektant stron www, tłumacz, pracownik marketingu itp.
  • własny biznes, który tworzy społeczność np. skupioną wokół bloga, kanału na platformie Youtube – zawody typu: blogger, vlogger
  • sprzedaż cudzych produktów – prowadzenie sklepów internetowych czy afiliacja

Najczęściej praca zdalna jest wykonywana na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

WADY I ZALETY PRACY ZDALNEJ

Każdy rodzaj i tryb pracy ma swoje plusy i minusy. Podobnie jest z pracą w domu.

Podstawową korzyścią dla pracownika jest oszczędność czasu – np. ograniczenie dojazdów do siedziby firmy. Wykonawca zlecenia ma wpływ na swój tryb pracy, bo sam decyduje, kiedy zacznie pracować, a kiedy wykona swoje obowiązki domowe. Z drugiej strony, pracodawca oszczędza na kosztach utrzymania biura i płaci mniejsze rachunki za prąd, wodę czy ogrzewanie. 

Wykonując pracę w domu, pracownik nie jest narażony na rozkojarzenie towarzystwem. Nie traci czasu na rozmowy ze współpracownikami, ale skupia się na pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pracownik może bez wyrzutów sumienia spędzać więcej czasu z rodziną. Dlatego taki rodzaj wypełniania obowiązków jest idealną opcją dla świeżo upieczonych mam, które nie chcą rozstawać się z pracą zawodową czy studentów studiujących dziennie.

Osoba pracująca w domu nie musi zastanawiać się nad tak błahymi sprawami jak np. ubiór, przez co również oszczędza na czasie. Wystarczy ubrać się w wygodne spodnie, zaparzyć herbatę i po prostu pracować, a wysokie szpilki czekają w szafie na inną okazję.

Patrząc jednak na gorszą stronę pracy zdalnej, taki rodzaj przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które potrafią się skupić. Dom, rodzina, dzieci czy nawet portale społecznościowe mogą odciągać od wyznaczonych obowiązków. Pracując w domu trzeba wykazać się ogromną samodyscypliną, bo przecież nie ma nad nami szefa, który stale monitoruje nasze zadania. 

Pracując w domu zaciera się podstawowa granica między biurem a miejscem do odpoczynku. Często wyjeżdżając na urlop, nie jesteśmy w stanie odpocząć, bo nadal z tyłu głowy myślimy o powierzonych nam zadaniach. Co więcej, pracownik wykonujący zadania zdalnie może poczuć się z czasem wyobcowany, oderwany od najważniejszych spraw w firmie. Brakuje mu po prostu kontaktu z innymi pracownikami. 

Szef przekazując obowiązki zdalnie musi zapewnić pracownikowi sprzęt do pracy (chyba, że obie strony umówią się w tej kwestii inaczej). To łączy się z dodatkowymi kosztami. Kolejną wadą pracy zdalnej jest brak możliwości nagłego interweniowania w sytuacjach kryzysowych. Podobnie jest też z kontrolą wyników pracy. 

Odpowiednie miejsce pracy

W pracy należy pamiętać o odpowiednich warunkach. Niezależnie od tego czy pracujemy w domu czy w biurze. Praca zdalna najczęściej wiążę się z długim siedzeniem przed ekranem komputera, co niekorzystnie wpływa na zdrowie pracownika. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie sobie chociażby odpowiedniego biurka, krzesła i oświetlenia w przypadku, kiedy pracujemy w domu.

Praca zdalna to bardzo wygodna alternatywa, trzeba być jednak bardzo zdeterminowanym, żeby ją wykonywać. Jeśli chcemy, to możemy pracować intensywniej, ale krócej lub całkowicie odwrotnie i bez problemu wychowywać dzieci. Przed podjęciem takiego trybu obowiązków warto wcześniej przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby później nie kojarzyć swojego miejsca zamieszkania wyłącznie z pracą.

Komentarze (0)

Niezły artykuł, ale jedną rzecz muszę naprostować. Szef przekazując obowiązki zdalnie musi zapewnić pracownikowi sprzęt do pracy (chyba, że obie strony umówią się w tej kwestii inaczej). To łączy się z dodatkowymi kosztami. No tak, kuźwa, bo sprzęt w biurze to jest za darmo, albo pracodawca mówi no, ja ci tu biuro załatwię, z ogrzewaniem, prądem, wodą itp. ale masz codziennie przychodzić do pracy z własnym laptopem Ludzie, co to za argument? Przecież w biurze nie dość, że szef też musi zapewnić sprzęt do pracy, tak samo jak przy pracy zdalnej, to jeszcze w tej sytuacji nie ma żadnego chyba że, tak jak jest w przypadku pracy zdalnej, gdzie przynajmniej w ogóle jest taka możliwość, że szef z pracownikiem się dogadają, że pracownik na swoim laptopie robi.