Co zrobić, gdy bankomat zje kartę?

Co zrobić, gdy bankomat zje kartę?

author
Dorota Grycko
03 października 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

W życiu spotykają nas różne stresujące sytuacje, do jednej z nich możemy zaliczyć wciągnięcie karty kredytowej przez bankomat. Jakie są przyczyny zatrzymania karty płatniczej? Co zrobić, kiedy bankomat zatrzyma kartę? Podpowiadamy.

Spis treści:

 1. Bankomat połknął kartę - co to znaczy?
 2. Co zrobić, gdy bankomat połknął kartę?
 3. Czy można odzyskać kartę, którą wciągnął bankomat?
 4. Pieniądze zostawione w bankomacie – jak odzyskać środki?
 5. Bankomat zjadł kartę - najważniejsze pytania
Zwiń spis treści

Bankomat połknął kartę - co to znaczy?

Jeśli bankomat wciągnął naszą kartę, zaczynamy się zastanawiać, co było tego przyczyną. Takie sytuacje zdarzają się z różnych powodów, może to być między innymi awaria sprzętu lub błędnie wpisywany pin. Niżej przedstawiamy najczęstsze sytuacje, kiedy bankomat zjada kartę:

 • Awaria bankomatu – każdy sprzęt może się czasami popsuć, w przypadku bankomatu taka sytuacja może skutkować wciągnięciem karty płatniczej.
 • Niepoprawny kod PIN – jeśli kilka razy wpiszemy błędny kod PIN, bankomat może „zjeść” naszą kartę. Jest to zabezpieczenie przed potencjalnymi złodziejami, którzy chcieliby wypłacić pieniądze z konta.
 • Popsuta karta – jeśli nasza karta posiada widoczne uszkodzenia np. pęknięcia lub przetarcia, może zostać zablokowana w bankomacie.
 • Zastrzeżona karta – jeśli nasza karta zostanie zastrzeżona, a my postanowimy z niej skorzystać i wypłacić pieniądze, bankomat zatrzyma kartę.
 • Karta po upływie ważności – jeśli nasza karta straci ważność, a my tego nie zauważymy i będziemy chcieli pobrać pieniądze z konta, bankomat również zatrzyma kartę.
 • Karta zbyt długo nie odebrana z czytnika – jeśli przez dłuższy czas nie odbierzemy karty z bankomatu, urządzenie wciągnie ją z powrotem

Co zrobić, gdy bankomat połknął kartę?

Jeśli spotka nas sytuacja, w której bankomat wciągnie naszą kartę, pamiętajmy, aby nie panikować. Stres nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Połknięcie karty zdarza się rzadko, ale jeśli już nas to spotka, w pierwszej kolejności – jeśli jest taka możliwość – poprośmy kogoś z obsługi banku o pomoc. Jeśli nie uda się wyciągnąć karty, w następnej kolejności powinniśmy zastrzec kartę i zamówić nową.

Co zrobić, jeśli bankomat połknął kartę? Poradnik krok po kroku

 1. W pierwszej kolejności upewnijmy się, że karta została faktycznie wciągnięta przez bankomat.
 2. Jeśli znajdujemy się przy oddziale banku, który jest otwarty, w pierwszej kolejności poprośmy o pomoc pracownika banku.
 3. W kolejnym korku zastrzegamy kartę. Możemy to zrobić bezpośrednio w banku lub zadzwonić na infolinię Systemu Zastrzegania Kart.
 4. Możemy skontaktować się z bankiem, aby upewnić się, że z naszego konta nie zostały pobrane żadne środki, a jeśli tak się stało, możemy złożyć wniosek o ich zwrot.
 5. W ostatnim korku składamy wniosek o wydanie nowej karty.

Podajemy numery na infolinie, które mogą się przydać w przypadku zastrzegania karty:

 • Infolinia Systemu Zastrzegania Kart – 828 828 828,
 • PKO – infolinia: 801 302 302,
 • ING – infolinia: 32 357 00 12 lub poprzez Moje ING,
 • mBank – infolinia: 48 42 6 300 800 lub 783 300 800,
 • Euronet – infolinia: 801 324 024 lub 48 22 519 77 71.

Czy można odzyskać kartę, którą wciągnął bankomat?

Jeśli nasza karta została wciągnięta w bankomacie znajdującym się przy placówce banku, możemy poprosić o jej wyciągnięcie. W innych sytuacjach trzeba liczyć się z tym, że najprawdopodobniej będziemy musieli zamówić duplikat karty. Możemy to zrobić w stacjonarnej placówce lub przez Internet. Może zostać wysłana na nasz adres zamieszkania lub do wskazanej placówki bankowej.

Pieniądze zostawione w bankomacie – jak odzyskać środki?

Jeśli w wyniku chwilowego braku koncentracji, zostawiliśmy pieniądze w bankomacie, a urządzenie je wciągnęło, powinniśmy jak najszybciej złożyć reklamacje w banku, z którego mamy kartę płatniczą. Pracownicy banku będą mogli spróbować odtworzyć nagranie z monitoringu, aby upewnić się, że mówimy prawdę. Nagranie pozwala również zweryfikować tożsamość osoby dokonującej wypłaty.

Każdy bankomat wyposażony jest w system zatrzymujący pieniądze w przypadku ich niewzięcia. Pozostawione pieniądze po upływie około 30 sekund, z powrotem trafiają do urządzenia, ale tym razem do oddzielnej kasetki. Dzięki temu możemy sprawdzić czy w bankomacie znajduję się jakaś nadwyżka.

Bankomat zjadł kartę - najważniejsze pytania

Tak, bankomat może wciągnąć naszą kartę. Takie sytuacje zdarzają się z różnych powodów, może to być między innymi awaria sprzętu lub błędnie wpisywany pin.

Karta może zostać zatrzymana jeśli: nastąpiła awaria bankomatu, wpisaliśmy niepoprawny kod PIN, nasza karta się popsuła, nasza karta zostanie zastrzeżona lub straci ważność, nasza karta zbyt długo nie została odebrana z czytnika.

Pozostawione pieniądze po upływie około 30 sekund, z powrotem trafiają do urządzenia.

W kartach płatniczych stosowany jest obecnie pasek magnetyczny HiCo, jest on wysoko odporny na rozmagnesowanie. Mówi się, że nosząc kartę zetkniętą z telefonem lub innym urządzeniem elektromagnetycznym, można ją rozmagnesować.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Każdego dnia wchodzą w życie 4 nowe akty prawne

Międzynarodowa firma Grant Thornton przeprowadziła badanie, które sprawdziło produkcję prawa w Polsce. Jakie wnioski płyną z analiz?

author
Aneta Jankowska
11 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Szybkie pożyczki Przasnysz

Sprawdź nasz ranking najlepszych ofert dostępnych przez Internet. Sprawdź go, jeśli poszukujesz najlepszej pożyczki w Przasnyszu. Najwyższa kwota pożyczki to aż 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne w ciągu doby.

author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pekao wprowadzi program dopłat BGK dla przedsiębiorców

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym o wprowadzeniu w najbliższym czasie do swojej oferty programu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego do odsetek kredytów dla przedsiębiorców, na których epidemia COVID-19 wpłynęła negatywnie.

author
Patryk Byczek
29 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Na czym polega podatek węglowy?

Walka o środowisko jest istotnym punktem polityki prowadzonej przez poszczególne kraje. Jednym ze sposobów na ograniczenie emisji szkodliwych substancji chemicznych jest właśnie podatek węglowy.

author
Halszka Gronek
12 października 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Rumi

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Rumi – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
13 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Getin zapłaci 100 zł za reklamację

Osoby, które w latach 2012-2014 składały reklamację w Getin Banku mogą otrzymać rekompensatę w wysokości 100 zł. Pieniądze będą przyznawane wszystkim Klientom, których reklamacje były rozpatrywane dłużej niż wynikało to z umowy lub regulacji bankowych.

author
Patryk Byczek
27 lipca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj