Czek BLIK

author
Halszka Gronek
21 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

O BLIK-u wie już niemal każda Polka i każdy Polak. Ten polski system płatności mobilnych zawładną sercami rodzimych konsumentów – głównie dzięki oferowanej łatwości dokonywania transakcji. Teraz BLIK wprowadza na rynek swój kolejny produkt – nowatorski czek BLIK.

Spis treści:

  1. Co to jest czek BLIK?
  2. Jak otrzymać czek BLIK?
  3. Przekazanie czeku BLIK innej osobie
  4. Jak wypłacić czek BLIK?
Zwiń spis treści

Co to jest czek BLIK?

Nową usługą, do jakiej dostęp utrzymali wszyscy użytkownicy polskiego systemu płatności mobilnych BLIK, jest specjalny czek BLIK.

Istotą takowego czeku jest szybkie i bezproblemowe wypłacanie pieniędzy z bankomatu czy też bezgotówkowe płacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym. Nie musimy mieć w tym celu karty płatniczej, a co najważniejsze – smartphone’a w trybie online, dzięki któremu do tej pory możliwe było dokonywanie płatności tradycyjnym kodem BLIK.

Czek BLIK możemy wykorzystać w dowolnej chwili. niezależnie od tego, czy posiadamy dostęp do sieci Internetu. Co równie ważne, czek BLIK możemy wręczyć innej osobie, dzięki której będzie ona mogła dokonać transakcji pieniężnej – zupełnie tak, jak w przypadku tradycyjnego czeku papierowego. Jeżeli potrzebujesz gotówki, sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek na raty.

Jak otrzymać czek BLIK?

Aby móc skorzystać z czeku należy włączyć odpowiednią opcje w serwisie transakcyjnym naszego banku, z którym połączone mamy konto BLIK. Usługę tą oferują niemal wszystkie działające na polskim rynku finansowym banki – m.in. PKO BP czy BZW BK.

Skorzystanie z czeku BLIK wymaga jedynie otworzenia aplikacji mobilnej naszego banku i wybrania opcji „Czek BLIK” w panelu „BLIK”. Aplikacja poprosi nas o jednorazowe wybranie hasła dla naszego czeku (w następnych krokach pojawi się jednak możliwość jego zmiany), a później – o podanie kwoty dla pierwszego czeku i ustalenie jego daty ważności.

Każdy wygenerowany czek posiadać będzie indywidualny numer, a do jego zrealizowania konieczne będzie podanie ustalonego wcześniej hasła. Każdy użytkownik ma prawo do aktywowania 5-u czeków BLIK jednocześnie. Co istotne, ich wystawienie nie wiąże się z natychmiastowym zablokowaniem środków z konta. Dopiero wypłata czeku skutkować będzie obciążeniem rachunku bankowego. Sprawdź również oferty pożyczek bez baz.

Przekazanie czeku BLIK innej osobie

Wręczenie czeku innej osobie jest – tak jak cały system BLIK – mobilne. Wybierając utworzony przez nas czek lub tworząc w tym celu nowy, wystarczy kliknąć w opcję „ Wyślij czek BLIK” lub „Udostępnij czek” – w zależności od danej aplikacji bankowej.

Możliwości przesłania czeku jest kilka, a najprostszą z nich – wiadomość SMS. Jeśli zdecydujemy się na nią, warto upewnić się, czy nasz czek został zapisany w trybie offline. Następnie wystarczy wprowadzić podstawowe dane odbiorcy i wysłać nasz czek. Przekazanie czeku BLIK innej osobie jest idealnym sposobem na szybkie i przede wszystkim bezpieczne wysłanie mu pieniędzy – jeśli odbiorca znajduje się poza zasięgiem internetu, a my nie możemy wysłać mu przelewu natychmiastowego. By adresat mógł jednak skorzystać z czeku, musimy podzielić się z nim naszym hasłem do czeku.

Jak wypłacić czek BLIK?

Korzystanie z możliwości przesyłania środków za pomocą kodu BLIK jest nie tylko bardzo szybkie, ale także niezwykle bezpieczne. Sprawdźmy jakie kroki należy wykonać, aby wyplata czeku BLIK w bankomacie była możliwa.

Wypłata czeku BLIK – krok po kroku:

  • wybranie opcji „wypłata BLIK” w bankomacie,
  • wpisanie kodu potrzebnego do odebrania czeku BLIK,
  • definicja kwoty bieżącej transakcji,
  • zatwierdzenie hasłem.

Przy przekazywaniu środków należy jednak zachować ostrożność. Pamiętajmy, że jeśli czas aktywności czeku BLIK jest krótki, ryzyko użycia go przez nieuprawnioną do tego osobę jest minimalne. Dzięki temu nasze finanse będą bezpieczne, a my będziemy mogli cieszyć się szybkim i spokojnym przeprowadzaniem operacji związanych z przekazywaniem pieniędzy.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Skierniewicach

Osoby mieszkające w Skierniewicach mogą skorzystać usług lombardów w trzech placówkach w tym mieście. Sprawdź, jakie są ich godziny otwarcia, adresy oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
09 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Chybie

Szukasz kompleksowych informacji dotyczących lokalizacji placówek Kasy Stefczyka w Chybiu? Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
12 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Deutsche Bank w Bytomiu

Deutsche Bank Polska S.A. wchodzi w skład jednej z największych instytucji finansowych na świecie - Grupy Deutsche Bank. W ramach Bankowości dla Klientów Indywidualnych bank zapewnia dostęp do usług poprzez sieć placówek rozsianych po całej Polsce. Jedna z nich mieści się w Bytomiu. 

author
Dominika Byczek
09 grudnia 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Gdańsku

 

author
Patryk Byczek
25 lipca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ulga na złe długi

Ulga na złe długi to forma pomocy dla podatników VAT, którzy nie otrzymali zapłaty od swoich kontrahentów. Sprawdźmy czym dokładnie jest owa ulga, kto może z niej skorzystać i w jaki sposób to zrobić.

author
Halszka Gronek
15 stycznia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Stagflacja – co to jest?

Coraz częściej możemy usłyszeć o zjawisku stagflacji. Jest to zjawisko polegające na występowaniu w tym samym momencie inflacji oraz stagnacji. Sprawdzamy, czym jest stagflacja i jak można jej zapobiec.

author
Dorota Grycko
11 marca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj