Jak działa sieć 5G

Jak działa sieć 5G

author
Dominika Byczek
23 listopada 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
2G, 3G, 4G... to wszystko rozwijało się na naszych oczach. Teraz przed nami kolejna rewolucja - sieć 5G ma być wielkim krokiem ku zdigitalizowaniu naszego życia. Ma to pomóc w rozwiązaniu problemów z wolnym internetem oraz ułatwić organizowanie tzw. "inteligentnych miast". 

Agnieszka Ślósarka, prezes ATDI oraz ekspert UNESCO ds. mediów, zaznacza, że najnowsze generacje: 4G i LTE, nie wykorzystują swoich możliwości w maksymalny sposób. Jeśli nawet by je wykorzystały, to i tak nie są w stanie spełnić oczekiwań społeczeństwa – nie dadzą nam dostępu do danych, szybkiego przepływu informacji oraz organizowania inteligentnych miast i obiektów. Aby to osiągnąć, potrzebne jest coś nowego – sieć 5G. Oczywiście nie zostanie ona wprowadzona z dnia na dzień i na wielką rewolucję trzeba będzie jeszcze poczekać, ale jedno jest pewne – naukowcy już nad tym pracują. 

Nowe G, nowe możliwości 

Co w praktyce da nam "nowe G"?  5G ma być przede wszystkim ultraszybkie – oznacza to koniec z wiecznym "ładowaniem się" strony, koniec z oczekiwaniem na wyświetlenie tekstu, czy też grafiki, koniec z długim pobieraniem. Działanie Internetu 5G ma być natychmiastowe. W praktyce umożliwi to także o wiele większe przedsięwzięcie, jakim jest stworzenie inteligentych zespołów urządzeń. 

Kiedy, kiedy? 

Ramy sieci i określenia standardów zostały przedstawione już na początku 2015 roku. W przyszłym roku koreańscy eksperci po raz pierwszy na szeroką skalę przetestują działanie sieci na Olimpiadzie w Barcelonie. Proces wprowadzenia sieci 5G wymaga oczywiście długotrwałego i kompleksowego przygotowania i – rzecz jasna – wielu testów. Sukcesem tych działań będzie możliwość korzystania z Internetu bez najmniejszych opóźnień. 

Obszary, które będą objęte siecią 5G

Oczywiście wszyscy doświadczamy tego, że nie wszystkie obszary kraju i nie wszystkie sieci oferują dostęp nawet do sieci 4G. Eksperci oczekują jednak, że korzyści z 5G będą liczone w miliardach dolarów globalnego wzrostu globalnego., więc wszystkim ma się opłacać w nie zainwestować. Na obecnym etapie nie wiemy, które obszary w Polsce zostaną objęte siecią 5G. Fale wykorzystywane w ramach nowej sieci będą falami milimetrowymi – takie fale mogą przesłać wiele informacji, ale są zarazem bardzo wrażliwe, nie mogą przechodzić przez niektóre materie. 

Jak obejść ograniczenia fal milimetrowych?

Oczywiście nadajników będzie musiało być dużo więcej. Anteny będą w innej formie, niż dotychczas – ich struktura będzie przypominała plaster miodu, ponieważ będą zgrupowane. Anteny te będą ruchome i kierowane w stronę urządzenia, które akurat będzie z nich korzystało – np.: z komórki, telewizora. Po zakończeniu użytkowania taka antena po prostu zmieni swój kierunek. 

Ograniczenia topograficzne dotyczą natomiast głównie lokalizacji takich nadajników. Koncepcji jest wiele, ale wszystko może się potwierdzić dopiero po ustaleniu szczegółów dotyczących funkcjonowania tej sieci. Problematyczny jest też fakt niezbadanego wpływu tych fal na organizm człowieka – na takie dane również musimy jeszcze poczekać. 

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Handlowcy skarżą się na split payment w podatkach

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w jednym na pięć przypadków polskie przedsiębiorstwa korzystające z narzędzie split payment skarżą się na negatywny wpływ mechanizmu na płynność finansową. Problem stanowi mrożenie tak zwanej nadwyżki podatku zgromadzonego na dedykowanym rachunku.

author
Halszka Gronek
04 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Jak płacić telefonem?

Aby zrealizowanie płatności za usługi lub produkty było możliwe, nie musimy już nosić ze sobą gotówki, portfela ani kart płatniczych. Obecnie wystarczy nam smartfon, który posiada odpowiednie opcje. Takie rozwiązanie może być dużym ułatwieniem codziennego życia. Sprawdźmy w jaki sposób możemy zrealizować płatność za pomocą telefonu, a także czy takie operacje są bezpieczne.

author
Julia Wierciło
30 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Jak złożyć reklamację w ING Banku Śląskim?

Jeśli działania ING Banku Śląskiego nie odpowiadają Twoim oczekiwaniom, możesz złożyć reklamację. Sprawdź, jak to zrobić.

author
Dorota Grycko
02 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Promocja: „Kupuj z domu” w BNP Paribas

W BNP Paribas ruszyła kolejna promocja, w której za spełnienie bardzo prostych warunków (nie wychodząc z domu) można zgarnąć 210 złotych. Promocja trwa do 30 kwietnia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Projekt Mobilny Bankowiec Poczty Polskiej i Banku Pocztowego

Bank Pocztowy poinformował w komunikacie prasowym, że razem z Pocztą Polską uruchomili Projekt Mobilny Bankowiec, z której korzysta 9500 listonoszy. Projekt ma ułatwić dostęp do oferty kredytowej Banku Pocztowego.

author
Patryk Byczek
23 września 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Provident w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Provident Polska znalazł się w gronie Platynowych Firm i tym samym został wyróżniony w Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2017, który przygotował “Dziennik Gazeta Prawna”.

author
Aneta Jankowska
20 maja 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj