Czy poręczyciel może być w BIK?

Czy poręczyciel może być w BIK?

author
Halszka Gronek
06 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Złożenie wniosku o poręczenie cudzego kredytu jest bardzo stresujące. Nie tylko dlatego, że samo żyrowanie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Co równie zatrważające, to fakt, że podczas analizy wniosku bank dokładnie nas prześwietli i sprawdzi naszą kredytową przeszłość. A co, jeśli nasze dane zostaną odnalezione w BIK-u? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Spis treści:

  1. Czy poręczyciel może być w BIK?
  2. Poręczyciel a lista dłużników
  3. Poręczyciel może być w BIK, ale nie może mieć długów
Zwiń spis treści

Czy poręczyciel może być w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, nazywane skrótowo BIK-iem, to przedsiębiorstwo założone przez kooperację Związku Banków Polskich z prywatnymi bankami. Jego najważniejszym zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej wszystkich klientów banków, SKOK-ów oraz – od niedawna również – pozabankowych firm pożyczkowych. Mimo tego na rynku są dostępne pożyczki bez BIK.

Tak, poręczyciel może być w BIK.

BIK bywa nieraz niesłusznie mylony z BIG-iem. Biuro Informacji Kredytowej nie jest jednak rejestrem dłużników. Prowadzona przez ową instytucję baza danych nie skupia się wyłącznie na zadłużeniach konsumenckich, a blisko 90% informacji w BIK-u to wpisy pozytywne. Z tego względu sam fakt bycia odnotowanym w BIK-u nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, może działać na korzyść żyranta, gdyż potwierdza jego obycie z produktami finansowymi (fakt wcześniejszego korzystania z produktów finansowych).

Każdy konsument, który choć raz skorzystał z usług banku czy SKOK-u (a także wielu weryfikowanych firm pożyczkowych), z pewnością trafił do bazy BIK-u. Obecność na spisach tego przedsiębiorstwa nie jest niczym złym – pokazuje zainteresowanemu bankowi, że jesteśmy doświadczonymi klientami, skoro trafiliśmy na listę Biura Informacji Kredytowej.

Jeśli nie sprawialiśmy problemów naszemu kredytodawcy, nasz scoring punktowy w BIK-u będzie wysoki i atrakcyjny dla innych banków. Jednak każde „kredytowe potknięcie” i niemal każde opóźnienie w spłacie zostanie szybko odnotowane w BIK-u. Co gorsza, informacja o zadłużeniu może trafić do BIG-u  – a to najgorsza z możliwych sytuacji dla osoby starającej się o poręczenie. Jeśli nie jesteśmy pewni czy widniejemy w tym rejestrze, w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy jesteśmy w BIG.

Poręczyciel a lista dłużników

Na czarne listy dłużników trafiają dane wszystkich tych, którzy nie spłacają terminowo swoich zobowiązań finansowych. Wpis na listę BIG-u jest równoznaczny z przyczepieniem do nas łatki niesumiennego klienta – a to diametralnie zmniejsza naszą atrakcyjność w oczach niemal wszystkich polskich banków. Można powiedzieć, że ten, kto widnieje w bazie BIG-u, ten dla banków będzie widniał na czarnej liście nieatrakcyjnych wnioskodawców. 

Informacje gromadzone na listach BIG-ów są jedynie negatywne (w przeciwieństwie do bazy BIK-u). Jeśli więc przyszły poręczyciel znajdzie się na takiej czarnej liście, może być pewien, że nie stało się tak z powodu pozytywnych przesłanek.

Najczęściej powodem odnotowania w BIG-u jest brak spłaty kredytu lub pożyczki pozabankowej, np. pożyczki na dowód. Równie często – zaleganie z opłatami czy brak uiszczenia należności z tytułu różnorakich abonamentów.

Warto także wiedzieć, iż w Polsce funkcjonują trzy rejestry dłużników, nazywane w skrócie właśnie BIG-ami (Biura Informacji Gospodarczej). Są to kolejno: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. oraz ERIF BIG S.A. Biura te zajmują się przyjmowaniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji i danych gospodarczych na temat dłużników – zarówno indywidualnych konsumentów, jak i całych przedsiębiorstw.

Poręczyciel może być w BIK, ale nie może mieć długów

Jak wskazaliśmy w poprzednich akapitach artykułu, wpis na listę Biura Informacji Kredytowej nie jest niczym złym. Po prostu sygnalizuje on pozostałym bankom, że dany Konsument korzystał już z oferty konkretnych instytucji finansowych. Właściwie lepiej znaleźć się na liście BIK-u, niż wcale na niej nie figurować. W końcu niedoświadczony klient jest zupełną zagadką dla banku – nie wiadomo, czy można mu zaufać i czy będzie regularnie spłacał swoje zobowiązanie. 

Historia kredytowa może bezpośrednio wpłynąć na wydanie nam przez bank negatywnej decyzji w sprawie poręczenia kredytu. Im więcej mieliśmy w przeszłości długów, tym mniejsza szansa na to, że zostaniemy żyrantem cudzego zobowiązania.

Dla banku ryzyko finansowe związane z nierzetelnym konsumentem-poręczycielem jest zbyt duże do przyjęcia. W końcu instytucja ta nie może w ciemno zaufać niesumiennemu żyrantowi i powierzyć mu pieczy nad kredytem innej osoby. Jeśli bowiem kredytobiorca przestanie spłacać swoje zobowiązanie, obowiązek ten spadnie na żyranta. A ten, mając złą historię kredytową, być może także zaniecha opłacania rat. W takiej sytuacji bank może utracić swą płynność i wypłacalność. Dlatego tak ważne jest wybranie na żyranta osoby godnej zaufania, terminowej i odpowiedzialnej finansowo.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

anon
anon
2019-02-01 19:42:23

pierwsze slysze zewby banki cenily sobie zaprawionych w bojach kredytobiorcow... a to nie jest przypadkiem. tak ze uwazaja takich konsumentow za nieradzacych sobie z pieniedzmi skoro co rusz pozyczaja pieniadze?

Podobne artykuły

Alior Bank w Żninie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Żninie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
17 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile studenci zapłacą za wynajem mieszkania?

Przed nami nowy rok akademicki. Studenci są jedną z liczniejszych grup, które wynajmują mieszkania. A tych na rynku nie brakuje. Ceny są różne, a im bliżej 1 października, tym trudniej o dobrą cenowo ofertę. 

author
Aneta Jankowska
22 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

KredytOK w Łodzi

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Łodzi.

author
Patryk Byczek
11 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING zarobił w II kwartale 372 mln zł

Drugi kwartał 2018 roku okazał się dla ING Banku Śląskiego bardzo udany. Grupa, w porównaniu do zeszłego roku, zwiększyła zysk w drugim kwartale z około 360 400 000 złotych do ponad 372 700 000 złotych.

author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank we Włodawie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały we Włodawie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
06 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Pożyczki na czek GIRO bez sprawdzania baz

Renomowani eksperci finansowi często wyróżniają pożyczki na czek GIRO jako jedną z najbardziej dostępnych i wygodnych opcji finansowania, zwłaszcza dla osób, które nie mogą korzystać z tradycyjnych metod wypłaty środków. Ta popularna metoda pozwala na odbiór gotówki bezpośrednio w placówkach Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego, co jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy preferują lub potrzebują bardziej bezpośredniej formy transakcji. Sprawdź ranking najlepszych ofert pożyczek na czek GIRO.

author
Dominika Byczek
01 września 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj