Umowa na okres próbny a kredyt

Umowa na okres próbny a kredyt

author
Halszka Gronek
09 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Stabilne zatrudnienie to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę w przypadku  starania się o kredyt – zwłaszcza hipoteczny. Osoby związane z pracodawca umową na okres próbny mogą mieć problem w zdobyciu dużego finansowania. Czy jest na to jakiś sposób? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w naszym dzisiejszym artykule.

Spis treści:

  1. Umowa na okres próbny – co to jest?
  2. Umowa na okres próbny a zdolność kredytowa
  3. Wiarygodność konsumencka a umowa na okres próbny
  4. Umowa na okres próbny a pożyczka pozabankowa
  5. Umowa na okres próbny a kredyt gotówkowy
  6. Umowa na okres próbny a kredyt hipoteczny
  7. Sposób na wiarygodność przy umowie na okres próbny
Zwiń spis treści

Umowa na okres próbny – co to jest?

Umowa na okres próbny zwykle przyznawana jest nowemu pracownikowi – po to, by zarówno on, jak i pracodawca sprawdzili, czy przyszła współpraca będzie im odpowiadać i czy jest sens zawierania umowy właściwej (umowy o pracę na czas określony bądź nieokreślony).

Umowa o pracę na okres próbny jest jedną z form zatrudnienia, jakie obowiązują w polskim prawie, a dokładniej – jakie reguluje Kodeks pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku).

Podpisując kontakt, nowo zatrudniony pracownik zobowiązuje się do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy w określonym miejscu i godzinach, przez wskazany w umowie okres próbny (jednak – co bardzo ważne – nie dłuższy niż 3 miesiące). Z kolei pracodawca zobowiązuje się do zapłaty ustalonego wynagrodzenia i gwarantowania wszystkich przywilejów pracowniczych gwarantowanych przez prawo. 

PODSTAWA PRAWNA

Art. 25. Rodzaje umów o pracę

§ 2. Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.

§ 3. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:
1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Umowa na okres próbny a zdolność kredytowa

Większość wnioskodawców zadaje sobie sprawę z tego, że kluczowym warunkiem przyznania kredytu jest odpowiednia zdolność kredytowa. Termin ten oznacza realną (materialną) zdolność danej jednostki do spłaty zobowiązania w formie, o jaką wnioskuje. Osoba mająca dobrą zdolność kredytową zarabia na tyle dobrze, że w opinii banku ze spokojem zdoła spłacić dany kredyt czy pożyczkę. Z kolei osoba ze złą zdolnością zarabia albo zbyt mało, albo ma za dużo innych zobowiązań finansowych, przez co może nie poradzić sobie ze spłatą kolejnej umowy. 

Na zdolność kredytową składają się:

  • wysokość dochodów wnioskodawcy,
  • liczba aktywnych zobowiązań finansowych,
  • wartość aktywnych zobowiązań finansowych,
  • kwota wnioskowanego finansowania,
  • wysokość raty w kredycie, o który wnioskodawca się stara,
  • koszty życia (na przykład utrzymania domu),
  • liczba osób na utrzymaniu.

Wiarygodność konsumencka a umowa na okres próbny

Bardzo ważne jest, by być świadomym, iż zdolność kredytowa to nie wszystko. Równie ważna dla pozytywnej historii kredytowej jest wiarygodność konsumencka. Składa się na nią przede wszystkim historia kredytowa, czyli dzieje współpracy z bankami, wiek kredytobiorcy, stabilność branży zatrudnienia, a także forma umowy podpisanej z pracodawcą. Ta ostatnia kwestia przez wielu wnioskodawców jest marginalizowana, podczas gdy analitycy bankowi przykładają ogromną wagę do formy zatrudnienia potencjalnego kredytobiorcy. Pracownik zatrudniony w oparciu o umowę bezterminową ma większe szanse niż osoba, która chce zaciągnąć kredyt na umowę na czas określony.

Na wiarygodność konsumencką wpływają:

  • wiek wnioskodawcy,
  • branża zatrudnienia,
  • wykształcenie,
  • forma zatrudnienia,
  • czas pozostawania w stosunku pracy,
  • historia współpracy z instytucjami kredytowymi,
  • stan cywilny.

Umowa na okres próbny a pożyczka pozabankowa

Pożyczka pozabankowa jest zobowiązaniem, które stosunkowo najłatwiej dostać, mając umowę na okres próbny.

Wszystko dlatego, że firmy pożyczkowe z reguły stosują bardziej liberalną politykę kredytową od banków, co oznacza, iż warunki przyznania pożyczki są w tych instytucjach mniej rygorystyczne. Nie oznacza to oczywiście, że każda firma pożyczkowa zgodzi się przyznać nam pożyczkę, gdy nasza umowa na okres próbny ma wygasnąć lada moment – każda instytucja ma w tej kwestii własne zasady i metody postępowania.

Warto też podkreślić, że w przypadku tak zwanych chwilówek, czyli zobowiązań, których spłata następuje zwykle w ciągu 30 bądź 45 dni od chwili zaciągnięcia pożyczki, bodaj wszystkie firmy pożyczkowe akceptują umowę na okres próbny jako formę zatrudnienia. Dzięki temu otrzymanie kredytu na umowę na zastępstwo także jest możliwe.

Umowa na okres próbny a kredyt gotówkowy

Większość banków odmawia przyznania kredytu gotówkowego wnioskodawcy, który zarabia na podstawie umowy na okres próbny. Wynika to z faktu, iż kredyt gotówkowy (nie pożyczka gotówkowa) zwykle przyznawany jest na okres kilkunastu, do kilkudziesięciu, miesięcy. Umowa na okres próbny, której maksymalny czas trwania według ustawodawcy wynosi 3 miesiące, nie czyni naszego zatrudnienia wiarygodnym i stabilnym przez cały okres trwania spłaty kredytu. Inna sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy oprócz umowy na okres próbny wnioskodawca ma inne, bardziej stabilne źródło dochodów.

 

Umowa na okres próbny a kredyt hipoteczny

Szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego w przypadku podlegania zatrudnieniu w formie umowy na okres próbny jest wyjątkowo mała (by nie powiedzieć: zerowa). Na pozytywna decyzję kredytową będziemy mogli liczyć jedynie wtedy, gdy oprócz umowy tej będziemy mieć też inne, stabilne i atrakcyjne źródło utrzymania. Co ciekawe, w przypadku małżeństw niektóre banki są w  stanie udzielić kredytu, pod warunkiem że druga osoba (współmałżonek czy współmałżonka) zarabia bardzo dobrze i ma pewne źródło dochodu.

Sposób na wiarygodność przy umowie na okres próbny

Wielu naszych Czytelników zastanawia się nad tym, czy istnieje sposób na zwiększenie wiarygodności kredytowej w przypadku osoby, która zarabia wyłącznie na umowie na okres próbny. Pytanie to zadają sobie głównie ci, którzy myślą o zaciągnięciu większego kredytu gotówkowego bądź kredytu hipotecznego. Dla zainteresowanych mamy pozytywną odpowiedź: tak, istnieje sposób na zwiększenie szans na kredyt w przypadku zarabiania wyłącznie na umowie na okres próbny!

Wygasająca czy krótkoterminowa umowa o pracę jest jedną z najczęstszych przyczyn wydawania negatywnych decyzji kredytowych przez banki. W takiej sytuacji warto jest pomyśleć o promesie zatrudnienia – pisemnej umowie cywilnoprawnej zobowiązującej strony do nawiązania stosunku pracy w niedalekiej przyszłości. 

Mówiąc najprościej, jak to możliwe, promesa zatrudnienia jest pisemnym zobowiązaniem pracodawcy do tego, iż przyjmie on do pracy daną osobę. Co równie ważne, promesa działa także w drugą stronę – pracownik zawierający promesę z pracodawcą zobowiązany jest do tego, by podjąć się określonej w dokumencie pracy (na czas określony bądź nieokreślony – ta druga opcja jest zdecydowanie korzystniejsza pod względem wbudowania dobrej wiarygodności konsumenckiej w banku). Jeżeli jednak ze względu na naszą zdolność kredytową nie otrzymamy finansowania w postaci kredytu, możemy rozważyć zaciągnięcie pożyczki online.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rzecznik Klienta w BNP Paribas

Rzecznik Klienta w BNP Paribas pełni istotną rolę w kontaktach z Klientami. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z pomocy Rzecznika Klienta i w jaki sposób się z nim skontaktować.

author
Dorota Grycko
16 grudnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank Spółdzielczy w Praszce sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Praszce? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Praszka.

author
Patryk Byczek
23 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wonga Polska – zmiany w zarządzie

Zaszły zmiany w zarządzie Wonga Polska. Dotychczasowy prezes zarządu, Marcin Borowiecki zrezygnował z pełnionej funkcji, natomiast to członka zarządu Tomasza Fedyny dołączyły dwie nowe osoby.

author
Patryk Byczek
24 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Koronawirus. Co z wypłatą 500 plus?

Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa dotyka niemalże już wszystkie dziedziny gospodarki, w związku z czym państwo polskie przekierowuje miliardy złotych na pomoc tym, którzy cierpią na tym najmocniej. Pojawił się zatem pomysł, by pieniądze zabrać z innych wydatków budżetowych – między innymi ze świadczenia 500+. Czy do tego dojdzie? Sprawdzamy wszystkie medialne doniesienia.

author
Dominika Byczek
22 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polscy przedsiębiorcy z dostępem do ING Księgowość

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym, że w związku z Dniem Przedsiębiorcy, którzy przypadł na dzień 21 czerwca 2020 roku, ING Księgowość zdecydowała się na udostępnienie Fakturowania i Samodzielnej księgowości także dla Klientów, którzy nie posiadają konta w ING Banku Śląskim.

author
Patryk Byczek
22 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska z rabatami na wyprawkę szkolną

Santander Bank Polska współpracując z Loyalty Tool udostępnił internetową platformę rabatową, na której można znaleźć okazje na produkty potrzebne uczniom w szkole. Jak powszechnie wiadomo, kompletowanie wyprawki szkolnej jest bardzo dużym wyzwaniem budżetowym dla wielu domów, dlatego też Santander wychodzi im na przeciw. Sprawdź szczegóły na www.bankujzrabatami.pl.

author
Patryk Byczek
29 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj