Każdy z nas lubi czuć, że gotówka, którą posiadamy, jest „pod ręką”. Jednak nie zawsze chowanie pieniędzy w domowym zaciszu jest bezpiecznym rozwiązaniem. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czy warto trzymać pieniądze w domu. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 15.05.2019
Udostępnij:

Zwykło się mawiać, że skarpeta schowana na dnie szuflady jest najbezpieczniejszym miejscem na przechowywanie gotówki. W rzeczywistości starsze pokolenia często stosują się do tej zasady. Większość polskich seniorów nie posiada rachunków bankowych, a już zwłaszcza kont oszczędnościowych czy lokat. 

Starsze osoby trzymają oszczędności w domu, ponieważ tam, jak sądzą, są one najbezpieczniejsze. Jako „sejf” służą skarpety, skarbonki, puszki, koperty, a równie często – książki na regałach, gdzie z łatwością można upchać mniejsze sumy pieniędzy. Poczucie pełnej kontroli nad pieniądzem jest dla seniorów kluczowe. 

Inaczej w przypadku młodszych pokoleń, jakie wychowane zostały pod sztandarami przedsiębiorczości. Dziś mało który trzydziestolatek chowa uzbierane pieniądze w domu. Cześciej sięgamy po konta oszczędnościowe, lokaty lub krótkoterminowe inwestycje. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań? Sprawdzimy to w kolejnej części artykułu.

Gotówka w domu – wady i zalety

Trzymając gotówkę w domu, czujemy, że mamy pełną kontrolę nad pieniądzem. Jeśli zdarzy się nieoczekiwana potrzeba, wystarczy, że po prostu sięgniemy do skarbonki czy innej skrytki i weźmiemy odpowiednią ilość potrzebnej gotówki. Gdybyśmy mieli w tym celu specjalnie jechać do banku, sytuacja okazałaby się znacznie mniej komfortowa. 

Mimo wszystko jednak chowanie pieniędzy w domu nie jest jednoznacznie korzystne. Po pierwsze, pieniądze, które leżą, nie zarabiają na siebie. A przecież współczesny rynek finansowy oferuje multum rozwiązań umożliwiających zainwestowanie oszczędności, a tym samym – wygenerowanie zysku. Poza tym po pieniądze leżące w szufladzie sięgamy cześciej. Raz po 10 złotych, raz po 50… aż ostatecznie zbiera się spora sumka. Na tym właśnie polega efekt latte.

Co równie istotne, to fakt, iż gotówka trzymana w mieszkaniu jest znacznie bardziej narażona na kradzież. Ryzyko utracenia pieniędzy, jakie ulokowane zostały na koncie bankowym, jest nieporównywalnie mniejsze (by nie powiedzieć: zerowe). Wyjątek od tej reguły stanowią przypadki, gdy utracimy kartę z funkcją płatności zbliżeniowej, albo padniemy ofiarą ataku cyberprzestępców. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko. 

Czy warto trzymać pieniądze w domu?

Starsze pokolenia, jakie z racji swojego wieku, ale także wychowania w zupełnie innych czasach, nie są chętne do tego, by własne oszczędności ulokować w banku. Mimo wszystko jednak trzymanie pieniędzy w domowym zaciszu nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. 

Stare i utarte porzekadło ekonomistów brzmi: kapitał, który nie wzrasta, w rzeczywistości traci na wartości. Oznacza to, że jeśli nasze oszczędności nie zarabiają na siebie, tylko po prostu leżą (na przykład w szufladzie), to w gruncie rzeczy tracimy pieniądze. Gdyby zainwestować odłożoną gotówkę w lokatę, kapitał uległby pomnożeniu (może nieznacznemu, ale jednak!).

Oszczędzone pieniądze warto inwestować lub przynajmniej deponować w miejscach bezpieczniejszych niż skarbonka. Dotyczy to zwłaszcza sporych sum – te są najbardziej narażone na ewentualną kradzież. W domu natomiast warto zostawić sobie niewielką kwotę, jaka mogłaby nas „poratować” w niespodziewanych sytuacjach, nie mówiąc już o pokryciu bieżących kosztów. 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 2 ocen
Komentarze (3)

ja tez nie rozumiem jest przeciez tyle sposobow na zainwestowanie tych pieniedzy nawet juz na lokate lepiej wlozyc albo na jakie konto oszczednosciowe

Pieniądze to ja w banku trzymam a nie w skarpecie tyle teraz się słyszy o kradzieżach, że strach. Pamiątki rodzinne za to, które są dla mnie bardzo wartościowe trzymam w 24sejf na Krakowskiej we Wrocławiu. Abonament drogi nie jest więc się na tą opcję zdecydowałam.

taaa w skarpecie