Czysta energia – czyste powietrze

Czysta energia – czyste powietrze

author
Aleksandra Gościnna
19 maja 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Kategoria

15 maja 2021 roku został zaprezentowany nowy program społeczno-gospodarczy Zjednoczonej Prawicy. „Polski Ład” składa się z 10 obszarów, które dotyczą najważniejszych dla Polek i Polaków kwestii. Jeden z obszarów nosi nazwę „Czysta energia – czyste powietrze” i zawarte zostały w nim zmiany dotyczące klimatu i środowiska. Sprawdzamy szczegóły tego programu.

Czysta energia – czyste powietrze – “Polski Ład”

W nowym programie społeczno-gospodarczym „Polski Ład” zawarte zostały programy dotyczące zmian, które mają pozytywnie wpłynąć na klimat. „Czysta energia – czyste powietrze” zawiera wiele punktów, które dotyczą zarówno firm, jak i gospodarstw domowych.

Punkty zawarte w tym programie mogą zainteresować szczególnie osoby, dla których klimat jest sprawą priorytetową. Znajdziemy tam głównie informacje o planowanych na najbliższe lata inwestycjach i programach, które będą wspierać obywateli w ograniczaniu emisji CO2 oraz poprawy jakości powietrza.

„Czysta energia – czyste powietrze” zawiera w sumie 15 punktów dotyczących kwestii środowiska. Poniżej umieszczamy informacje o każdym z nich.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393536647317307395

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

 

Kredyt online – 100% przez Internet

 

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Sprawiedliwa transformacja energetyczna

Powinniśmy dbać o środowisko, aby przyszłe pokolenia miały kraj z przyjaznym środowiskiem. Dlatego powstaną inwestycje, które poprawią jakość powietrza. Dodatkowo zaplanowane jest uniezależnienie się od importu ropy i gazu, który pozwoli zachować polskim firmom i Polakom przeszło 74 mld zł.

Czyste powietrze

Program Czyste Powietrze ulegnie usprawnieniu. Możliwe będzie składanie wniosków o dofinansowanie przez system bankowy, zaprojektowany mechanizm prefinansowania inwestycji dla najuboższych. Nowością w programie będzie pełnie odejście od finansowania kotłów węglowych i wsparcie dla powszechnego zastosowania pomp ciepła w domowych gospodarstwach.

Woda dla Polski

Obecnie jednym z większych problemów jest susza. Z tego powodu program antysuszowy rozszerzony zostanie o dodatkowe instytucje agregatora wniosków na poziomie samorządów. Pojawią się również zachęty systemowe i ułatwienia w tworzeniu stawów na terenach wiejskich.

Rządowy program małej gazyfikacji wyspowej

Obecnie na gazyfikację czeka 1111 gmin w Polsce. Do miejsc, w których brak gazyfikacji paliwo dostarczane jest przez niezależne instalacje gazu typu LNG. Potrzebna jest zatem współpraca spółek państwowych. Każdy zbiornik LNG może zapatrzeć około 1000 mieszkań, urzędów, czy innych placówek. Takie działania pomogą też wspierać walkę z zanieczyszczeniem powietrza i wykluczeniem energetycznym, a gaz dostarczany do zbiorników LNG może zostać wzbogacony zielonym wodorem.

Koniec z betonem w centrach miast

Realizowany będzie projekt „Miasto z klimatem”, który doprowadzić ma do likwidacji betonu i asfaltu w miejscach, w których jest taka możliwość. Dodatkowo zwiększone będzie sadzenie roślin.

Rozwój technologii wodorowej

Zaplanowane zostało przyjęcie strategii obejmującej rozwój pełnego łańcucha wartości polskiej gospodarki wodnej.

Farmy wiatrowe na morzu

Wkrótce rozpocznie się realizacja pierwszych projektów farm wiatrowych na morzu, będą uruchomione między innymi przez Orlen czy PGE.

Gospodarka obiegu zamkniętego

Zaplanowany został system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który będzie wspierał wytwarzanie produktów i opakowań przyjaznych środowisku.

Fundusz ekologii

W ramach działalności NIW powołany zostanie fundusz na wzór FIO, którego celem będzie promowanie edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

źródło: https://twitter.com/pisorgpl/status/1393491455025500161/photo/1

Energia słoneczna na każdą kieszeń

Program Mój Prąd zostanie poszerzony między innymi o ładowarki samochodów elektrycznych, magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią w domu. Wspierane będą też wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, w efekcie czego z czystej, zielonej energii elektrycznej będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale również domów wielorodzinnych, mieszkańcy całych wsi i miast.

Polska elektrownia atomowa

Rozpoczęte zostaną przygotowania do inwestycji w elektrownię jądrową. Zapewni ona nieemisyjną energię i podniesie również suwerenność energetyczną kraju.

„Zielony” budżet obywatelki

Budżet obywatelski zostanie zwiększony do 1%. Od 2021 roku pojawi się także dodatkowe 0,5% na miejskie rozwiązania ekologiczne.

Certyfikowanie energetyczne budynków

Zaplanowano wdrożenie certyfikowanych energetycznie budynków przez państwo. Rozpoczynając od inwestycji deweloperskich po domy jednorodzinne.

Transport niskoemisyjny

Pojawią się dodatkowe dopłaty do autobusów i samochodów elektrycznych i wodorowych oraz infrastruktury ładowania i tankowania oraz wsparcie dla rozwoju polskiego przemysłu samochodów elektrycznych. Finansowanie przeznaczone zostanie z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Parki Narodowe

Nadanie statusu parku narodowego może zwiększyć ochronę terenów naturalnych. Dlatego planowane są regulacje, które pozwolą łatwiej tworzyć parki narodowe.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393520282044968965/photo/1


Źródła:

http://polskilad.pis.org.pl/program/czysta-energia-czyste-powietrze

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Od stycznia zapisy na MdM

Od stycznia wraca możliwość składania wniosków o dopłaty do kredytu z programu “Mieszkanie dla młodych”. Limit dopłat na 2016 rok wyczerpał się już w marcu. Natomiast w lipcu tego roku, przyszłoroczna pula dofinansowań, została już w 50% zarezerwowana.  

author
Aneta Jankowska
22 listopada 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank Spółdzielczy w Proszowicach sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Proszowicach? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Proszowice.

author
Patryk Byczek
23 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czy ZUS może zakwestionować umowę o dzieło?

Wielu przedsiębiorców w Polsce decyzuje się na to, by zatrudnić pracownika na podstawie umowy o dzieło – oczywiście po to, by zminimalizować ponoszone koszty i ograniczyć przywileje konieczne do zapewnienia pracownikom. Tego typu praktyki nie zawsze są zgodne z prawem. Czy ZUS ma prawo interweniować, gdy zauważy, że pracodawca obchodzi prawo kosztem pracownika? Sprawdzamy szczegóły.

author
Halszka Gronek
04 września 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ministerstwo Finansów pracuje nad “testem przedsiębiorcy”?

Ministerstwo Finansów chce przyjrzeć się jednoosobowym działalnościom gospodarczym, których właściciele wystawiają miesięcznie tylko jedną fakturę jednemu podmiotowi. „Test przedsiębiorcy” ma oddzielić prawdziwych przedsiębiorców od osób pozornie prowadzących działalność i rozliczających się podatkiem liniowym.

author
Dominika Byczek
27 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PANEK CarSharing – kontakt, infolinia

Nie możesz zwrócić poprawnie auta? Nie wiesz, gdzie dzwonić, kiedy miałeś stłuczkę? Sprawdź wszystkie możliwe sposoby kontaktu z wypożyczalnią PANEK carsharing.

author
Dominika Byczek
16 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Miliard złotych na rachunkach PPK w PKO TFI

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym, że Uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych, które prowadzi PKO TFI, zebrali na swoich rachunkach ponad miliard złotych. Wystarczyło jedynie sześć miesięcy, żeby suma zebranych środków w programie emerytalnym PKO TFI wzrosła dwukrotnie. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
15 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj