Dni wolne od pracy 2020
Dni wolne od pracy to oprócz weekendów najbardziej wyczekiwane momenty w roku przez większość pracowników. Sprawdzamy, jakie dni wolne wypadną w rozpoczętym roku 2020. Zapraszamy do lektury!
Dni wolne od pracy 2020 – podstawowe informacje
W roku 2020, tak jak w każdym innym, przypada trzynaście świąt ustawowo wolnych od pracy. W związku z tym czeka nas do przepracowania 253 dni i aż 113 dni wolnych od pracy. Część dni ustawowo niepracujących przypada na poniedziałek lub piątek – oznacza to, że pracownicy będą mogli cieszyć się kilkoma długimi weekendami na przełomie roku.
Jak przedstawia się liczba dni wolnych w 2020 roku w porównaniu z liczbą dni niepracujących w ubiegłym roku? Cóż, wyniki nie są identyczne. Powodem tego jest między innymi fakt, iż rok 2020 jest rokiem przestępnym, a więc trwa o jeden dzień dłużej niż rok 2019. Tak więc w rozpoczynającym się właśnie roku będziemy pracować o 2 dni dłużej niż w 2019 roku. Ponadto uzyskamy o jeden dzień krócej na odpoczynek od obowiązków służbowych.
Jak już wspomnieliśmy, w bieżącym roku wypada – standardowo – trzynaście świąt ustawowo wolnych od pracy. Sześć z nich wypadnie w weekend, nie dając tym samym większego profitu pracownikom liczącym na dodatkowy dzień urlopowy. Z kolei siedem dni świątecznych wypadnie w dni robocze następujących miesięcy: stycznia, kwietnia, maja, czerwca, sierpnia, listopadzie oraz grudnia. Bez dni wolnych od pracy obejdą się natomiast: luty, marzec, lipiec, wrzesień i październik.
Dni wolne od pracy 2020 – w pigułce
Dni ustawowo wolne od pracy w 2020
1 stycznia (środa) – Nowy Rok
6 stycznia (poniedziałek) – Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
12 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
13 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (piątek) – Święto Pracy
3 maja (niedziela) – Święto Konstytucji 3 Maja
31 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
11 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia (sobota) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (niedziela) – Wszystkich Świętych
1 listopada (środa) – Święto Niepodległości
25 grudnia (piątek) – Boże Narodzenie
26 grudnia (sobota) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
Dni wolne a długie weekendy w 2020
Jak zaznaczyliśmy na wstępie niniejszego artykułu, w każdym roku kalendarzowo wypada trzynaście świąt ustawowo wolnych od pracy. W roku 2020 aż sześć z nich wypadnie w weekend, nie dając tym samym większego profitu pracownikom liczącym na dodatkowy dzień urlopowy. Z kolei siedem dni świątecznych wypadnie w dni robocze – niektóre z nich w poniedziałek lub w piątek, umożliwiając tym samym otrzymanie tak zwanego „długiego weekendu”. Poniżej lista pięciu 3-dniowych weekendów wypadających w 2020 roku.
Długie weekendy 2020
4-6 stycznia (Trzech Króli)
11-13 kwietnia (Wielkanoc)
1-3 maja (Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja)
11-14 czerwca (Boże Ciało)
25-27 grudnia (Boże Narodzenie
Odliczanie godzin za dni wolne w 2020
Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy jeśli dzień wolny wypada w weekend, będziemy mogli „odliczyć” sobie takie święto od standardowego czasu pracy i wykorzystać urlop w dowolnym przez nas terminie. By mieć pewność, jak tę kwestię rozstrzyga polskie prawo, warto zajrzeć do Kodeksu pracy.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 130. Zasady ustalania wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym
- 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
- 3. Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym […] ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.
Źródło: Dz.U.2019.0.1040 t.j. – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy
Wyjaśniając wyżej wymienioną zasadę, należy zaznaczyć, iż pracodawca powinien oddać pracownikom dzień wolny za każde święto wypadające w sobotę. Jeśli natomiast dzień ustawowo wolny wypada w niedzielę, pracownikowi nie należy się dodatkowe wolne.
Dodaj komentarz