Kredyt gotówkowy – do jakiej kwoty?

Kredyt gotówkowy – do jakiej kwoty?

author
Aleksandra Gościnna
22 listopada 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zastanawiasz się nad formą finansowania, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel? W tym przypadku warto zastanowić się nad pobraniem kredytu gotówkowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega ta oferta, jakie są wymogi, a co najważniejsze – jaka jest maksymalna kwota kredytu, to sprawdź koniecznie poniższy wpis.

Prawie każdy z nas stanął choć raz przed trudnym wyborem odpowiedniej formy finansowania. Na rynku finansowania można znaleźć bowiem wiele ofert, od kredytów hipotecznych po pożyczki dla zadłużonych. Do jednych z najpopularniejszych kredytów zaliczamy natomiast kredyt gotówkowy.

Jest wiele czynników, które mają znaczący wpływ na dokonaną przez nas decyzję w sprawie finansowania. Wielu Klientów przy wyborze odpowiedniej oferty najczęściej kieruje się liczbą wymaganych do załatwienia formalności oraz wysokością kwoty, którą możemy otrzymać wraz z warunkami spłaty. Z tej prostej przyczyny sprawdzamy, do jakiej kwoty możesz otrzymać kredyt gotówkowy, a także co istotny wpływ w procesie kredytowym.

Na czym polega kredyt gotówkowy?

Zacznijmy zatem od przyjrzenia się szczegółom kredytu gotówkowego. Jest to bowiem finansowanie, które otrzymamy wyłącznie w bankach i innych instytucjach, którym KNF udzieliła przyzwolenia. Co ważne, w Polsce bez trudu znaleźć można wiele banków komercyjnych, w których otrzymamy ten rodzaj finansowania.

Cechą charakterystyczną kredytu gotówkowego jest to, że otrzymane środku możemy przeznaczyć na dowolny cel. Przeważnie jest to zakup nowego sprzętu RTV/AGD, remont lub po prostu zapłata za bieżące rachunki. Zapewne ma to ogromny wpływ na popularność tego kredytu.

Kolejną zaletą jest bardzo prosty proces pożyczkowy. Dzięki braku konieczności załatwiania ogromnej liczby formalności, pieniądze w bardzo krótkim czasie mogą znaleźć się na naszym koncie. Warto również wspomnieć tu, że dzięki pandemii, wiele kredytów dostępnych jest teraz jako kredyt online. Oznacza to, że żeby ubiegać się o finansowanie, nie musimy nawet wychodzi z domu. Potrzebne będzie tylko urządzenie mobilne z dostępem do Internetu.

Środki bez konieczności wychodzenia z domu

Powyżej wspominaliśmy już o tym, że kredyt gotówkowy otrzymać można nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Co prawda już od dawna w wielu bankach dostępna była opcja wnioskowania w pełni zdalnie, lecz teraz, w czasie pandemii, opcja ta zrobiła się jeszcze bardziej powszechna. W pełni bez wychodzenia z domu skorzystać nie tylko z kredytu gotówkowego – coraz popularniejszy staje się także kredyt konsolidacyjny online.

Kredyt bez wychodzenia z domu to duża wygoda i oszczędność czasu. Nie musimy spędzać bowiem niepotrzebnie wielu minut w długich kolejkach w placówkach bankowych. To doskonała opcja szczególnie dla osób, które pracują w godzinach funkcjonowania banków.

W czasach pandemii szczególnie istotnym atutem kredytu gotówkowego online wydaje się bezpieczeństwo. Nie będziemy musieli bowiem niepotrzebnie opuszczać domu, zatem ograniczymy kontakt z innymi ludźmi, a w efekcie minimalizujemy ryzyko zarażenia.

Jakie wymogi?

Jednak zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak wiele możemy pożyczyć, warto przemyśleć to, czy w ogóle jesteśmy w stanie otrzymać środki. Każdy kredytodawca stawia bowiem przed Klientem kilka wymagań, które ten musi spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy. Do najważniejszych wymogów każdorazowo zaliczymy  pozytywną historię kredytową oraz odpowiednią zdolność kredytową.

Aby nasza historia kredytowa była oceniona jako pozytywna, musimy spłacać terminowe wszystkie pozostałe zobowiązania finansowe. Najprościej mówiąc, chodzi o to, że kredytodawcy sprawdzają swoich potencjalnych Klientów w rejestrach dłużników. Do najpopularniejszego zaliczamy BIK czy KRD. Natomiast odpowiednia zdolność kredytowa oznacza możliwość spłaty kredytu przy otrzymywanych miesięcznie dochodach. Oznacza to zatem, że wysokość naszych zarobków oraz ich źródło będą ocenione pod kątem tego, czy są odpowiednie, byśmy mogli spłacić kredyt w wyznaczonym do tego terminie. Warto pamiętać, że na zdolność kredytową wpływa także liczba osób, które są na naszym utrzymaniu.

Z kolei,  jeśli chodzi o dokumenty, to przygotować musimy na pewno dowód osobisty. Poza tym banki niekiedy wymagają zaświadczenia o dochodach lub wyciągów z konta z ostatnich 3 miesięcy. W sporadycznych wypadkach możemy być proszeni również o dostarczenie PIT-u za zeszły rok lub umowy z pracy.

Jaką kwotę możemy pożyczyć?

Nie tak łatwo odpowiedzieć na to pytanie, gdyż na kwotę kredytu składa się wiele czynników, czemu szerzej przyjrzymy się później. Teraz natomiast skupimy się na tym, jaka jest minimalna kwota kredytu gotówkowego. W tym przypadku również trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dolna granica nie jest określona bowiem przez żadne przepisy. Z logicznego punktu widzenia możemy powiedzieć jednak, że raczej mało opłacalne jest pożyczenie kilku czy kilkudziesięciu zł. Minimalną kwotę kredytu gotówkowego umieścimy zatem w przedziale 500-1000 zł.

Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku maksymalnej kwoty – ta określona jest bowiem przez ustawę o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku. Z dokumentu tego dowiadujemy się, iż kredyt udzielony może zostać w kwocie, która nie przekroczy 255 550 zł. Jednak banki przeważnie oferują maksymalnie 200 000 zł, ale i tej sumy nie mogą otrzymać wszyscy.

Jak można łatwo się domyślać, im lepsza będzie nasza zdolność kredytowa, tym większe będą nasze szanse na otrzymanie wysokiego kredytu. Zatem na najwyższą sumę finansowania mogą liczyć głównie osoby z bardzo wysokimi zarobkami, sporymi oszczędnościami, a także stabilną sytuacją zatrudnienia.

Wysokość dochodów a kwota kredytu gotówkowego

Jak wspominaliśmy już wyżej, wysokość kredytu uzależniona jest wysokością i źródłem naszych dochodów. Przyjrzyjmy się zatem, na jaki kredyt mają szanse osoby, w opisanych poniżej przypadkach.

Zarobki w wysokości ok. 4000 zł brutto

Przypominamy, że im lepsza jest nasza sytuacja finansowa, tym wyższy kredyt możemy otrzymać. Zatem osoba, która zarabia około 4 tys. zł brutto miesięcznie otrzymać może około 120 000 zł ze spłatą na 5 lat. Na jakiej podstawie dokonywane są takie obliczenia? Komisja Nadzoru finansowego wydała dokument o nazwie Rekomendacja T – zawiera on warunki, które banki powinny zastosować przy ocenie zdolności kredytowej swoich Klientów. Pojawia się tam również zapis, z którego wynika, iż rata kredytu nie może przekroczyć 65% miesięcznych zarobków netto. Stąd szacunkowo przyjmuje się kwotę 120 tys. zł na 5 lat.

Zarobki w wysokości od 2600 do 4000 zł brutto

Tu maksymalna kwota kredytu będzie zdecydowanie niższa. Jeśli chcemy otrzymać kredyt gotówkowy na przynajmniej rok, musimy liczyć się z tym, że jego wysokość nie przekroczy raczej sumy kilkunastu tysięcy. Jednak im niższe nasze zarobki, tym niższa również kwota kredytowa. Przyjmijmy zatem, że maksymalna kwota pożyczki dla osób z tego przedziału dochodowego wynosić będzie mniej więcej od 6 do 15 tys. zł – przy co najmniej rocznym okresie kredytowania.

Poniżej średniej krajowej brutto

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja osoby, której dochody nie mieszczą się w granicach najniższego wynagrodzenia brutto. Dotyczy to szczególnie osób, które nie mają umowy o pracę. W przypadku umowy o dzieło lub umowy zlecenie nasze dochody mogą być bowiem nieco niższe. Tutaj znaczenie będzie miał również okres kredytowania. Dlatego osoby, których wynagrodzenie wynosi około 2 tys. zł brutto, liczyć mogą maksymalnie na około 4 tys. zł pożyczki przy długim okresie spłaty. Natomiast jeśli nasz dochód netto jest w granicach 1000 zł, to kwota kredytu będzie raczej również w tym przedziale. Oczywiście w tym wypadku musimy liczyć się z okresem spłaty na około pół roku.

Zatem osoby, których dochody są bardzo niskie mają niskie szanse na otrzymanie oczekiwanego kredytu gotówkowego. W takim wypadku skorzystać można natomiast z ofert pożyczek pozabankowych, które znajdziemy u wielu firm pożyczkowych.

Jaki wpływ na kredyt ma rodzaj zatrudnienia?

Jak się okazuje, nasze zatrudnienie ma znaczący wpływ na warunki kredytu. Przypominamy, że jednym z wymogów kredytodawców jest odpowiednia zdolność kredytowa, która oceniana jest na podstawie wysokości naszych dochodów, a także ich źródła. Zatem Klienci, którzy oczekują wysokiej kwoty kredytu, powinni przygotować się na to, że może być sprawdzany również rodzajach ich umowy zatrudnienia.

Kto ma zatem największe szanse na wysoki kredyt? Oczywiście osoba z dobrymi zarobkami i stabilną sytuacją zatrudnienia, a zatem taka, która zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jest to bowiem najbardziej pożądany przez kredytodawców rodzaj umowy, gdyż jest on stabilność zatrudnienia Klienta, a taki Klient jest dla banku lub innego kredytodawcy najmniej ryzykowny.

Co zatem z osobami, które nie miały tyle szczęścia i nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę? Mamy dobre wieści, nie oznacza to bowiem, że takie osoby nie mają żadnych szans na uzyskanie kredytu gotówkowego. Klienci, którzy pracują na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub prowadzą własną działalność gospodarczą, także mają szanse na finansowanie. Może być ono co prawda trudniejsze do uzyskania, ale wciąż osiągalne. W takim przypadku duże znaczenie będzie mieć natomiast nasz staż pracy – im dłuższy, tym lepiej.


Źródło:

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/rozwoj-firmy/chce-znalezc-finanse-na-rozwoj-firmy/gdzie-szukac-pieniedzy-na-rozwoj-firmy/kredyty-dla-przedsiebiorcow

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_got%C3%B3wkowy

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20111260715

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Radomiu

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Trzy placówki banku mieszczą się w Radomiu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Dominika Byczek
12 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Akredytywa – czym jest?

Akredytywa dokumentowa jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem w przypadku transakcji pomiędzy kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Jest stosowana w sytuacjach wymiany handlowej i zostaje zabezpieczana przez bank. Czym dokładnie jest ta umowa i czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Sprawdźmy wszystkie istotnie szczegóły dotyczące akredytywy.

author
Julia Wierciło
31 lipca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Urlop bezpłatny – najważniejsze informacje

W życiu każdego z nas zdarzyć się może tak, iż znajdziemy się w potrzebie złożenia wniosku o przyznanie bezpłatnego urlopu. Sprawdziliśmy więc, w jakich przypadkach może on przysługiwać i z jakimi konsekwencjami się wiąże. Zapraszamy do lektury!

author
Halszka Gronek
24 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Profi Credit w Siedlcach

Druga największą firmą pożyczkową w Polsce jest Profi Credit. Przedsiębiorstwo oferuje swoim Klientom pożyczki pozabankowe w wysokości 25 000 złotych. Przedstawione niżej dane dotyczą placówki w Siedlcach.

author
Dominika Byczek
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Biuro Terenowe ZUS w Rykach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Rykach: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Grupa Pekao z priorytetową rolą przy organizacji oferty publicznej Vercomu

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym, że Pekao Investment Banking pełniło rolę Globalnego Koordynatora, natomiast wspólnie z Biurem Maklerskim Banku Pekao pełnił rolę Współprowadzącego Księgi Popytu w pierwszej ofercie publicznej akcji spółki Vercom. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
09 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj