Upoważnienie a pełnomocnictwo

Upoważnienie a pełnomocnictwo

author
Julia Wierciło
27 lipca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

W życiu codziennym i w różnych sytuacjach formalnych często spotykamy się z koniecznością załatwienia naszych spraw przez osoby trzecie. Dwa pojęcia, które są związane z tym procesem, to upoważnienie i pełnomocnictwo. Choć mogą wydawać się zbliżone, istnieją pomiędzy nimi istotne różnice. Sprawdźmy czym różnią się od siebie, a także przyjrzyjmy się dokładnym definicjom tych dwóch pojęć.

Spis treści:

  1. Upoważnienie a pełnomocnictwo - czym się różnią?
  2. Pełnomocnictwo - co to jest?
  3. Pełnomocnictwo - co powinno się w nim znaleźć?
  4. Upoważnienie - co to jest?
  5. Upoważnienie - co powinno się w nim znaleźć?
Zwiń spis treści

Upoważnienie a pełnomocnictwo - czym się różnią?

Pełnomocnictwo jest przekazaniem kompetencji do wykonania określonej czynności za nas. Upoważnienie natomiast pozwala na dokonywanie czynności w naszym imieniu.

Spójrzmy na przykład z życia codziennego:

  • pełnomocnictwo – wybrana przez nas osoba może reprezentować nas w sprawach medycznych lub finansowych,
  • upoważnienie – osoba upoważniona może odebrać naszą przesyłkę.

Pełnomocnictwo - co to jest?

Pełnomocnictwo to formalny dokument lub umowa, w której jedna strona czyli pełnomocnik otrzymuje uprawnienia do reprezentowania drugiej strony w określonych sprawach i podejmowaniu decyzji w ich imieniu. Mocodawca udziela pełnomocnikowi szerokiej lub określonej władzy, umożliwiających mu podejmowanie działań na jego rzecz. Oznacza to, że każda decyzja podjęta przez pełnomocnika w ustalonym zakresie będzie także decyzją osoby, która udzieliła pełnomocnictwa. Sprawdźmy jakie rodzaje pełnomocnictwa możemy wyróżnić.

Przykłady pełnomocnictwa:

  • pełnomocnictwo do reprezentacji w sprawach finansowych – osoba może udzielić pełnomocnictwa bankowemu doradcy, aby reprezentował ją w transakcjach finansowych i podejmował decyzje w sprawach bankowych,
  • pełnomocnictwo medyczne – pacjent może udzielić pełnomocnictwa członkowi rodziny lub bliskiemu przyjacielowi, aby reprezentował go i podejmował decyzje medyczne w przypadku, gdyby sam nie był w stanie tego zrobić,
  • pełnomocnictwo do reprezentowania firmy – właściciel firmy może udzielić pełnomocnictwa swojemu partnerowi lub pracownikowi, aby reprezentował firmę w negocjacjach i zawieraniu umów w jej imieniu.

Rodzaje pełnomocnictwa:

  • ogólne – pełnomocnictwo to dotyczy spraw ogólnych i nie jest mocno sprecyzowane.
  • rodzajowe – osoba upoważniająca ustala szczegółowo kompetencje pełnomocnika, a także ich rodzaj na przykład odpowiadanie na przychodzące pisma,
  • szczegółowe – ten rodzaj pełnomocnictwa jest bardzo konkretny i jeszcze bardziej określony. Może to być sytuacja, w której pełnomocnik może na przykład odpowiadać na konkretny rodzaj pism,
  • procesowe – ten rodzaj pełnomocnictwa upoważnia wybraną osobę do reprezentowania nas przy czynnościach sądowych.

Zostanie pełnomocnikiem zależy od zakresu kompetencji, w jakim ma on działać jako reprezentant upoważniającego. Aby móc pełnić taką funkcję kandydat musi spełnić kilka wymagań. Najważniejszym z nich jest to, że pełnomocnik musi być osobą pełnoletnią z pełną zdolnością do czynności prawnych.

Kto może zostać pełnomocnikiem?

  • pełnomocnik do spraw administracyjnych – w tym wypadku pełnomocnikiem może zostać małżonek, pełnoletnie dziecko, przyjaciel lub członek rodziny. Pełnomocnictwo dotyczy składania dokumentów urzędowych,
  • pełnomocnik do spraw cywilnych – pełnomocnikiem może być adwokat, radca prawny, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Konsumenta lub nawet członek rodziny,
  • pełnomocnik do spraw karnych – w tym wypadku pełnomocnikiem może zostać wyłącznie adwokat albo radca prawny. Pełnomocnictwo dotyczy reprezentacji w sprawach karnych takich jak procesy sądowe lub postępowanie.

Pełnomocnictwo - co powinno się w nim znaleźć?

Aby pełnomocnictwo było zasadne należy sporządzić dokument pisemny. Dzięki temu zyskujemy nie tylko potwierdzenie, ale również określenie szczegółów działania pełnomocnika. Należy pamiętać o tym, żeby podać jak najwięcej informacji dotyczących uzgodnienia. Pomoże nam to uniknąć problemów związanych z ewentualnymi nieporozumieniami. Sprawdźmy co powinno znaleźć się w dokumencie.

Co powinno zawierać pełnomocnictwo?

  • data oraz miejsce sporządzenia,
  • nasze dane osobowe oraz dane pełnomocnika – imię, nazwisko, adres, PESEL, numer telefonu, numer oraz serię dowodu osobistego,
  • szczegółowe warunki pełnomocnictwa – czas trwania, przebieg,
  • podpis obu stron.

Kodeks cywilny nie określa formy zawarcia pełnomocnictwa. Wynika z tego, że może mieć ono formę ustną. Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku bardzo ważne jest bezpieczeństwo, a najlepszym dowodem na zawarcie jest dokument w formie pisemnej.

Upoważnienie - co to jest?

Upoważnienie to zgoda lub zezwolenie, które jedna strona (upoważniający) daje drugiej stronie (upoważnionemu) na wykonanie określonego działania lub uzyskanie dostępu do pewnych zasobów lub informacji. Upoważnienie może być ograniczone w czasie lub zakresie i nie daje upoważnionemu pełnej władzy do działania w imieniu upoważniającego. Oznacza to, że upoważnienie pozwala na dokonywanie pewnych czynności w naszym imieniu, a nie tak jak w przypadku pełnomocnictwa za nas. Upoważnienie może od nas otrzymać każda pełnoletnia osoba.

Przykłady upoważnienia:

  • upoważnienie do odbioru przesyłki – osoba może upoważnić swojego sąsiada lub bliskiego do odbioru paczki w jej imieniu, jeśli nie jest w stanie osobiście odebrać przesyłki,
  • upoważnienie do korzystania z konta bankowego – młodsza osoba może otrzymać upoważnienie od swojego rodzica do korzystania z ich konta bankowego w celu dokonywania pewnych operacji, ale bez prawa reprezentowania rodzica w pełnym zakresie,
  • upoważnienie do korzystania z firmowego samochodu – pracownik może otrzymać upoważnienie od swojego pracodawcy do korzystania z firmowego samochodu do określonych celów służbowych.

Upoważnienie - co powinno się w nim znaleźć?

Aby zachować wszelkie środki ostrożności należy sporządzić upoważnienie w formie pisemnej. Jest to dowód, ale także określenie wszystkich funkcji, do których została upoważniona wybrana przez nas osoba. Sprawdźmy co powinno znaleźć się w tym dokumencie.

Co powinno zawierać upoważnienie?

  • data oraz miejsce sporządzenia,
  • nasze dane osobowe oraz dane pełnomocnika – imię, nazwisko, adres, PESEL, numer telefonu, numer oraz serię dowodu osobistego,
  • szczegółowe warunki pełnomocnictwa – czas trwania, przebieg,
  • podpis obu stron.
author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kierowcy UBERa z licencjami

Kierowcy UBERa będą musieli posiadać takie same licencje na przewóz, jak taksówkarze - oto efekt zaostrzenia przepisów przewozu pasażerów. Czy nowy projekt ustawy o transporcie spowoduje, że firma będzie musiała wycofać się z Polski? 

author
Dominika Byczek
23 kwietnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Listopadowa oferta obligacji Skarbu Państwa

Po kolejnym niebagatelnym sukcesie sprzedaży obligacji oszczędnościowych emitowanych we wrześniu przez Skarb Państwa, ale jeszcze przed wynikami sprzedaży październikowej, Ministerstwo Finansów postanowiło zaprezentować ofertę kolejnej serii obligacji. Listopadowa oferta obligacji skarbowych będzie oprocentowana tak, jak październikowa.

author
Alicja Hirsekorn
29 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

PKO BP w Czerwieńsku

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Czerwieńsku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
06 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bocian Pożyczki w Katowicach

Bocian Pożyczki to młoda, ale już bardzo popularna firma pożyczkowa. Jej szeroka oferta zawiera propozycje pożyczkowe zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

author
Dominika Byczek
18 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Raiffeisen Bank sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze trafią na konto w Raiffeisen Polbanku? Może interesuje Cię godzina przelewów wysyłanych z tego banku? Sprawdź sesje wchodzące i wychodzące Elixir w Raiffeisen Polbanku.

author
Dominika Byczek
10 maja 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank z najlepszym kredytem gotówkowym

Kredyt gotówkowy Alior Banku zdobył statuetkę „Złoty Bankier”, przyznawaną przez portal Bankier.pl i gazetę „Puls Biznesu”.

author
Patryk Byczek
21 kwietnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj