Odciski palców w nowych dowodach osobistych
W przyszłym roku czekają nas rewolucyjne zmiany w wydawaniu dowodów osobistych. O dokument tożsamości nie będziemy już mogli wnioskować przez Internet, wróci także podpis posiadacza. Największe kontrowersje budzi zamieszczenie w nowych dowodach osobistych naszych odcisków palców. Sprawdzamy wszystkie informacje podane przez MSWiA.
Zmiany w dowodach osobistych 2021
O zmianach w wydawaniu dowodów osobistych poinformował w połowie września Marek Zagórski (minister cyfryzacji) oraz Paweł Szefernaker (sekretarz stanu w MSWiA). Wszystkie prezentowane modyfikacje wynikają z konieczności dostosowania polskiej ustawy o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z dnia 20 czerwca 2019.
Najważniejsze zmiany to:
1) zamieszczanie odcisków palców w warstwie elektronicznej dowodu
2) zamieszczenie w warstwie graficznej dowodu naszego podpisu
3) brak możliwość wnioskowania o dowód przez Internet
4) wprowadzenie dowodu osobistego z 12-miesięcznym terminem ważności – dla osób, od których nie można pobrać odcisków.
Co się nie zmienia? Dowód osobisty nadal będzie dokumentem pozwalającym potwierdzić naszą tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Jest to również dokument wystarczający do otrzymania kredytu w banku lub pożyczki na dowód.
Dowody osobiste z odciskiem palców
W nowych dowodach osobistych, a raczej w ich warstwie elektronicznej, będzie zamieszczana nowa informacja – odciski palców posiadacza dowodu. Konieczność wprowadzenia takiej zmiany wynika – najogólniej mówiąc – z przepisów unijnych.
Wszystkie kraje członkowskie UE są zobowiązane do wdrożenia nowego wzoru dowodu osobistego do sierpnia 2021 i ten właśnie termin przyjęto w Polsce. Nowy dowód będzie jednak nadal “polski”, a nie “europejski” i nadal będziemy mogli go używać w ten sam sposób, co dotychczas.
Nowe dowody osobiste z odciskami palców
Od kiedy odciski palców: sierpień 2021
Od jakiego wieku: od 12. roku życia
Ważność dowodów: 5 lub 10 lat
Podstawa prawna: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.
Co więcej…
Wniosku o dowód nie złożymy przez Internet.
Dowody bez odcisków palców nie będą musiały być wymienione pilnie – wszystkie dowody zachowują ważność zgodnie z tą datą, która jest na nich zapisana.
Oddawanie odcisków palców będzie się odbywało jedynie osobiście w urzędzie. Osoby, które z różnych przyczyn nie będą w stanie udać się do urzędu gminy w celu złożenia odcisków palców, będą mogły skorzystać z mobilnej stacji pobierania odcisków palców obsługiwanej przez urzędników.
Wraca podpis na dowodzie osobistym
Przepisy unijne dotyczą nie tylko warstwy biometrycznej (w której mają być zakodowane odciski palców obywatela), ale i warstwy graficznej. Wzór dowodu zostanie dopełniony o podpis jego właściciela – z tym wymogiem spotkaliśmy się już przed laty, choć obecnie na nowych dowodach podpisów nie znajdziemy.
Obie zmiany wymuszone są przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r., do którego musimy dostosować naszą ustawę z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.
To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie
– wskazywał na spotkaniu wyjaśniającym wiceminister Paweł Szefernaker.
Ważność nowych dowodów
Dowody wydawane zgodnie z nowym wzorem – zawierające odciski palców i podpis – będą ważne tak samo, jak te, które są wydawane dotychczas, czyli:
- dowód będzie ważny 5 lat, jeżeli wnioskujący nie ukończył 5. roku życia,
- dowód będzie ważny 10 lat, jeżeli wnioskujący ukończył 5. rok życia.
Obecnie wydawane dowody – jeszcze bez odcisków i bez podpisu – są ważne do daty, która jest na nich zapisana. Nie musimy więc specjalnie wymieniać dowodu. Uczynimy to, kiedy nasz aktualny dokument straci swoją ważność.
Nowy dowód ważny do 12 miesięcy lub krócej
Co ważne, zostanie wdrożony też nowy rodzaj dowodu – wydawany na 12 miesięcy lub krócej. Będzie on dostępny jedynie dla tych osób, którym czasowo nie będzie można pobrać odcisków palców (np.: ze względu na poparzenie dłoni).
O dowód nie zawnioskujemy już przez Internet
Wraz z opisywanymi powyżej zmianami zablokowana zostanie zatem możliwość składania wniosków o dowód przez Internet. Dotychczas mogliśmy to zrobić bardzo wygodnie, bez wychodzenia z domu i dosłownie o każdej porze dnia i nocy.
Teraz będzie czekało nas stanie w kolejce (lub – w covidowych realiach – zapisy do urzędu na właściwy termin). Wszystko dlatego, że odcisków palców nie da się od nas pobrać zdalnie, a więc cały proces wnioskowania o dowód zostanie przeniesiony do formuły stacjonarnej.
Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana
wyjaśniał sekretarz stanu w MSWiA podczas spotkania prasowego zapowiadającego wprowadzenie nowego wzoru dowodów.
Co ważne – od sierpnia 2021 roku nie będzie można złożyć wniosku o dowód bez odcisków palców, nie będziemy mieli wyboru, czy chcemy mieć dowód z odciskami, czy nie. Wniosek złożymy tylko o dowód z odciskami palców i w związku z tym złożymy go tylko w urzędzie. We wniosku zawrzemy także nasz podpis, który potem znajdzie się na naszym dowodzie.
Dla osób, które z różnych powodów nie będą mogły udać się samodzielnie do urzędu, mają zostać przygotowane mobilne stacje obsługiwane przez urzędników. Szczegółów na temat tego typu stacji jeszcze nie podano.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/mswia/zmiany-w-dowodach-osobistych
https://www.gov.pl/web/gov/dowod-osobisty-informacje
Dodaj komentarz