Jak dostać odszkodowanie za dziurę w drodze

Jak dostać odszkodowanie za dziurę w drodze

author
Halszka Gronek
16 kwietnia 2018
Wraz z nadejściem wiosny polskie drogi znów stały się dla kierowców istnym polem minowym. Topniejący śnieg odsłonił wszystkie dawne dziury, lecz także ujawnił nowe szkody, jakich na asfalcie dokonały wysokie mrozy i zimowa erozja wodna. 

Pierwsze ciepłe dni po zimie to czas, gdy na polskich drogach niemal co krok dostrzec można wybrakowany asfalt i liczne dziury. Właśnie wtedy jazda autem przypominać zaczyna prawdziwy tor przeszkód.
 

Każda podróż samochodem, niezależnie od umiejętności kierowcy, skończyć się może poważnym uszkodzeniem pojazdu. Przed prawami natury nie uchowa się żadna droga – ani ta małomiasteczkowa czy wiejska, ani krajowa.
 


 

Kiedy nasze auto niespodziewanie natrafi na dziurę w asfalcie, uszkodzeniu może ulec nie tylko felga czy opona, lecz nawet układ kierowniczy – np. końcówki drążków, czy elementy zawieszenia – wahacz lub amortyzator. Często są to dla kierowcy ogromne koszta. 

Jeśli za powstałe uszkodzenie samochodu odpowiada stan drogi, właściciel pojazdu ma prawo do odszkodowania bezpośrednio od zarządcy danej drogi. 
 

Warto wiedzieć, iż prawo stoi po stronie kierowcy:

Do zarządcy drogi należy w szczególności: przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazywanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego
Art. 20 Ustawy o drogach publicznych z dnia 21. marca 1985 roku

Co istotne, o odszkodowanie możemy ubiegać nawet do 3 lat od momentu zdarzenia. 
 

 

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU USZKODZENIA AUTA?

1. Po pierwsze – wezwij policję lub straż miejską.

Funkcjonariusze służb sporządzą odpowiednie notatki, w których wykluczą potencjalną winę kierowcy za uszkodzenie pojazdu (np. zbyt szybką jazdę).

Wezwanie służb będzie także ważnym dowodem w sprawie. Potwierdzenie zajścia całego zdarzenia przez organ służby publicznej nadaje mu priorytetowe znaczenie.

2. Zbierz niezbędne dowody.

Sfotografuj zaistniałe uszkodzenia oraz dziurę w drodze. Postaraj się także zebrać zeznania ewentualnych świadków zdarzenia (wraz z ich danymi osobowymi). Udokumentuj oderwane od samochodu części i zabierz je ze sobą.

Pamiętaj, że diabeł zawsze tkwi w szczegółach – im dokładniej zapamiętasz i udokumentujesz, zdarzenie tym większa szansa na uzyskanie odszkodowania. Warto choćby zmierzyć głębokość dziury w asfalcie.

Warto także zatroszczyć się o szczegóły, które mogłyby zadziałać na Twoją niekorzyść. Dokładnie spisz więc obowiązującą na danym odcinku prędkość i upewnij się, czy chwilę wcześniej nie został umieszczony znak ostrzegający przed ubytkami w jezdni.


 

3. Ustal, kto odpowiada za dziurawą drogę i złóż wniosek o odszkodowanie.
 

  1. W przypadku dróg gminnych należy zwrócić się do Urzędu Gminy lub Miasta. Zarządcą tych dróg jest wójt, burmistrz lub prezydent danej miejscowości.

  2. Jeżeli zdarzenie miało miejsce na odcinku drogi powiatowej, należy zgłosić się do Starostwa lub Powiatowego Zarządu Dróg. 

  3. Jeśli uszkodzenia wskutek dziury w asfalcie powstały na drogach, należy zgłosić się do odpowiednio wyznaczanego zarządu wojewódzkiego.

  4. Za drogi krajowe odpowiada natomiast Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Wzory wniosków są różne dla każdej odrębnej siedziby zarządcy. Zwykle ich druki dostępne są w odpowiednim urzędzie, lecz znaleźć je najczęściej można także na stronach internetowych danego organu.
 

Warto też pamiętać, iż kierowca ma prawo ubiegać się nie tylko o odszkodowanie za mechaniczne uszkodzenia pojazdu, lecz także o rekompensatę pozostałych szkód, jakie w związku ze zdarzeniem poniósł.
 

Przykładowo, jeśli uszkodzony w skutek dziury na drodze samochód służył kierowcy do prowadzenia działalności, może on ubiegać się o dodatkowe odszkodowanie.
 

Ta sama zasada dotyczy także tych, którzy przez uszkodzenie auta przykładowo nie zdążyli na samolot, nie pojawili się na spotkaniu o pracę lub umówioną i wyczekaną wizytę lekarską. 
 

Wszelkie te przypadki wymagają jednak odpowiedniego udokumentowania i udowodnienia, a przede wszystkim – cierpliwości do urzędowych procedur.

4. Wstrzymaj się z naprawą auta na własną rękę.

Po złożeniu odpowiednich dokumentów poszkodowany kierowca zmuszony jest zaczekać na wycenę ubezpieczyciela i decyzję urzędników.
 

Do tego czasu nie powinno się podejmować naprawy pojazdu. Zdarza się bowiem, iż samodzielne uporanie się z problem jest odbierane przez zarządce dróg jako pretekst do odmowy przyznania odszkodowania. 
 

Jeśli jednak Twoja sytuacja nie pozwala Ci zaczekać na odpowiedź ze strony urzędu, naprawiając auto w warsztacie samochodowym nie zapomnij o pobraniu faktury VAT wraz ze specyfikacją dokonanych czynności naprawczych.
 

Taki dokument powinien koniecznie trafić do weryfikującego zdarzenie urzędu.
 

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Jak ustalić, kto jest zarządcą drogi?

Zdarza się, iż nie jesteśmy pewni, kto odpowiada za odcinek drogi, na jakim doszło do uszkodzenia naszego auta.

Odpowiedź na to pytanie powinniśmy znaleźć na okolicznych znakach – konkretne typy dróg mają odpowiednie oznaczenie.  
 

  1. Znaki dróg krajowych mają czerwone tło i dwucyfrowe oznaczenie numeru drogi:


Znak E-15g – droga krajowa, fot. jednoslad.pl

  1. Znaki dróg wojewódzkich mają żółte tło i dwucyfrowe oznaczenie numeru drogi:


Znak E-15b – droga wojewódzka, fot. jednoslad.pl 
 

  1. Drogi powiatowe oznaczone są czterocyfrową liczbą i literą oznaczającą województwo, np. droga powiatowa nr 1234 W.

  2. Drogi gminne natomiast są oznaczone liczbą sześciocyfrową i literą oznaczającą województwo, np. droga gminna nr 123 456 W. 
     

Pomocna w określeniu drogi może okazać się też mapa – zarówno ta papierowa, jak i elektroniczna (np. Google Maps w telefonie komórkowym).

Ostatecznie z pomocą w określeniu zarządcy danego odcinka jezdni przyjść powinna nam policja. 
 

2. Kiedy nie mamy szans na odszkodowanie? 
 

Niestety istnieją przypadki, gdy nasze żądanie odszkodowania na pewno nie zostanie spełnione. 
 

Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim tych dróg, na których ustawiony był znak ostrzegawczy informujący o dziurawej nawierzchni.
 

Zgłaszając uszkodzenie samochodu na takiej drodze można nawet dostać mandat za niestosowanie się do znaków drogowych. 
 

Spore trudności napotkać można także w sytuacji, gdy do uszkodzenia pojazdu doszło bezpośrednio po ulewie, zamieci śnieżnej czy wichurze. 
 

Zarządca drogi może zasądzić, iż to właśnie warunki atmosferyczne spowodowały szkody, a on sam nie miał wystarczająco dużo czasu na zlikwidowanie uszkodzeń nawierzchni.
 


 

3. Ile czasu trwa zwykle rozpatrywanie wniosku o odszkodowanie? 
 

Zarządca drogi ma 30 dni na ustosunkowanie się do wniosku o odszkodowanie za straty poniesione w wyniku dziurawej jezdni.
 

4. Co zrobić, gdy zarządca drogi odmowi przyznania odszkodowania?

Jak wiadomo, nie zawsze zarządca drogi chce wypłacić odszkodowanie za straty, jakie poniósł nieszczęsny użytkownik danej jezdni. 
 

Jeżeli nasz wniosek o odszkodowanie spotka się z odmową, mamy prawo wnieść odwołanie od tej decyzji. 
 

W przypadku gdy oficjalne odwołanie nie przyniesie oczekiwanych skutków, pozostaje wstąpienie na drogę sądową z powództwem cywilnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Parabank oskarżony o oszustwo – trwa proces sądowy
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
12 maja 2019

Parabank oskarżony o oszustwo – trwa proces sądowy

iKasa wycofuje się z Biedronki
Wpisy
author
Aneta Jankowska
15 lutego 2018

iKasa wycofuje się z Biedronki

Przesyłki sądowe doręczane przez Internet?
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
06 września 2018

Przesyłki sądowe doręczane przez Internet?

Pożyczki Szczecin
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022

Pożyczki Szczecin

PKO BP w Dębicy
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 września 2019

PKO BP w Dębicy

Poczta Polska zatrudni osoby niepełnosprawne
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 sierpnia 2019

Poczta Polska zatrudni osoby niepełnosprawne

Porównaj